To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
KERATOCONUS
Forum przeznaczone dla osób ze stożkiem rogówki

Życie ze stożkiem - inwalidztwo???

dewaluacja - Pon Sie 25, 2008 11:33 am
Temat postu: ustawa
http://www.pfron.org.pl/p...d=104&search=50

Jednocześnie w przepisach regulujących poszczególne ulgi, mowa jest o osobach zaliczonych do I i II grupy inwalidztwa.

Witold - Pon Sie 25, 2008 7:14 pm
Temat postu: Re: ustawa
dewaluacja napisał/a:
http://www.pfron.org.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=103&id=104&search=50

Jednocześnie w przepisach regulujących poszczególne ulgi, mowa jest o osobach zaliczonych do I i II grupy inwalidztwa.


Tak, ale majac lekki stopień przy tzw. szerokiej interpretacji - praktycznie korzystasz ze wszytskich najwazniejszych ulg.

[ Dodano: Pon Sie 25, 2008 7:18 pm ]
I jeszcze jedno - duch tej ustawy stanowi - prosze czytać uwaznie:
Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną, której dotyczy wydatek:

orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
Służe pomocą, bo orzeczenia WSA i NSA, mocno roszerzają działnie tych ulg.

dewaluacja - Wto Sie 26, 2008 7:48 am
Temat postu: Re: ustawa
Witold napisał/a:
Tak, ale majac lekki stopień przy tzw. szerokiej interpretacji - praktycznie korzystasz ze wszytskich najwazniejszych ulg.

[ Dodano: Pon Sie 25, 2008 7:18 pm ]
I jeszcze jedno - duch tej ustawy stanowi - prosze czytać uwaznie:
Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną, której dotyczy wydatek:

orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
Służe pomocą, bo orzeczenia WSA i NSA, mocno roszerzają działnie tych ulg.



rozumiem to, ale skąd wiedziec, kiedy korzysta się z "rozszerzonej interpretacji? Nawet na infolinii pfron-u podają, że praktycznie nic nie można odliczyc. Jak im "udowodnic", że interpretacja ma byc inna niż w powszechnym rozumieniu? Chyba zgłoszę się do Ciebie podczas przyszłorocznego rozliczania PIT-ów;)
Dziękuję i pozdrawiam

Witold - Wto Sie 26, 2008 1:07 pm
Temat postu: zapraszam
wiesz, ja byłem całe długie lata dziennikarezm ekonomicznym i czytam, czytam, czytam. Szperam w orzeczeniach NSA i WSA. Chetnie pomogę.
DEDAL - Śro Sie 27, 2008 9:10 am

Cytat:
Tak, ale majac lekki stopień przy tzw. szerokiej interpretacji - praktycznie korzystasz ze wszytskich najwazniejszych ulg.

[ Dodano: Pon Sie 25, 2008 7:18 pm ]
I jeszcze jedno - duch tej ustawy stanowi - prosze czytać uwaznie:
Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną, której dotyczy wydatek:
jest to bzdura stopien lekki jest bardzo ograniczony ulgami a właciwie to ich nie ma.
mastel - Wto Wrz 02, 2008 2:44 pm

Czy ktoś ma rzeczowe informacje na temat orzeczenia i posiadania (ew. późniejszego starania się) o prawo jazdy? Czy istnieje jakiś przepływ informacji między urzędami? Była wypowiedź, że nie należy się chwalić, ale chciałbym poznać inne przypadki może ktoś coś z autopsji napisze?
Jeszcze jedna sprawa, może uporządkujemy informacje na temat przywilejów i ulg - myślę, że wszystkim się to przyda bo w chwili obecnej sa dwie skrajnie rożne opinie.

Witold - Śro Wrz 03, 2008 7:27 am
Temat postu: Dedal, najpierw pomyśl, potem pisz
DEDAL napisał/a:
Cytat:
Tak, ale majac lekki stopień przy tzw. szerokiej interpretacji - praktycznie korzystasz ze wszytskich najwazniejszych ulg.

[ Dodano: Pon Sie 25, 2008 7:18 pm ]
I jeszcze jedno - duch tej ustawy stanowi - proszę czytać uwaznie:
Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną, której dotyczy wydatek:
jest to bzdura stopien lekki jest bardzo ograniczony ulgami a właciwie to ich nie ma.


DEADALU, nie panikuj, nie przesadzaj, napisz jakiego odliczenia Cu odmówiono i na jakiej podstawie? Bo rozumiem, że czegos nie uzskałeś, skoro głosiś takie zastrzeżenia.
Wtedy możemy prowadzić dyspute konkretną i zorganizoweaną merytorycznie.

Ad Rem, czyli wszytskim zainteresowanym

Polecam uważna lekturę i systematyczne sprawdzanie informacji. Korzystam z odliczeń od lat. Najpierw miałem umiarkowany stopień, po operacji oka mam leki.
Reasumując, choc piosałem już wiele razy;
Odliczeń jest mnóstwo. Tylko trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać:

- koszt zabiegu odliczysz,
- kupno pieca gazowego co - odliczysz,
- zakup okularów odliczysz,
- turnus rehabilitacyjny odliczysz,
- zakup nakładek ułtwiajacych czytanie odliczysz,
- zakup audiobuków odliczysz,

I wiele innych, Jak to jest mało, hm?

U mnie sprawa jest o tyle prostsza, że mam współistniejace schorzenie dłoni, co sprawia, że odliczam też choćby:
- przebudowę łazienki, uchwyty bezpieczeństwa, płytki antypoślizgowe,
- przebudowę klatki schodowej.

DEDALU, jak zaznaczyłem na wstępie
Mam taką propozycję na przyszłość, zanim zaczniemy pisać co można, a co nie odliczyć. Napiszmy, konkretnie co nam sie udało lub nie odliczyć.


Powiem tak, jestem praktykiem i naprawdę, myślę, że potrafię się w tym labiryncie przepisów poruszać. Sprawdzam to
:
po pierwsze w moim US,
po drugie w Ministerstwi Finansów,
po trzecie w orzeczeniach WSA i interpelacjach US i IS.

Zatem, spokojnie i jak ktoś ma konkretny przypadek niech pisze: Będziemy sprawdzać. Tym bardziej, że opinie US, bywaja też różne i trzeba się sporo nabiegaćm, by dostac - czasem - odpowiedź wiążącą.
A Dedalowi, życzę mniej panikowania i wiekszego opanowania w głoszonych opiniach.

DEDAL - Śro Wrz 03, 2008 10:37 am

Witek ładnie chłopie piszesz naprawde obrazowo ja tak nie potrafie wiec napisze prostym jezykiem nie kupuje pieca CO, nie potrzebuje okularów, zadnych nakładek tez nie,a teraz kwoty na opiekuna i dojazdy i pies przewodnik w wysokosci 2280 zł za rok i pytanie do ciebie czy stopien lekki to odliczy???? temat ulg zaczoł sie własiwie od ulg codziennych i znowu mam pytanie do ciebie co wiesz na temat przejazdow PKS PKP MPK dla stopnia lekkiego :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: ja nie panikuje i nigdy nie pankowałem a na formum pisze to co wiem
lukasz_os - Śro Wrz 03, 2008 11:35 am

Witek skoro jak sam twierdzisz orientujesz się w tych przepisach to mam jedno pytanie.

Mam 21 lat, jestem studentem i posiadam lekki stopień niepełnosprawności orzeczony przez PCPR w mojej miejscowości.

Czy będąc w Warszawie (mimo że w niej nie mieszkam) przysługuje mi bezpłatny przejazd komunikacją miejską i jeżeli tak to jakie zaświadczenia/dokumenty są mi potrzebne aby z tego korzystać?

Próbowałem doczytać się na stronach ZTM ale nie potrafię tego zinterpretować.
Oto strona: http://www.ztm.waw.pl/taryfa/ulgi.php

Pozdrawiam.

dewaluacja - Śro Wrz 03, 2008 11:45 am

W woj. Śląskim NA PEWNO nie ma ulg dla "lekkiego" na przejazdy komunikacją miejską
piotr3005 - Śro Wrz 03, 2008 12:15 pm

No to kanał!!! jestem z Chorzowa i nic więc co należy się lekkiemu bo właśnie idę na kruszcową złożyć papiery.

pozdrawiam

Witold - Śro Wrz 03, 2008 12:23 pm
Temat postu: Witam pytajacych
Postaram sie na jutro, zdobyć dla Was odpowiedzi. Co do MPK , czyli komunikacji miejskiej decyzują Rady Miast i Powiatów. Tu sa rozbieżne przepisy.
Co do PKS i PKP sprawdze,
odliczenie samochód, pies etc - sprawdzę.
Wit

PS
No tak, mnie na codzień interesuja ulgi dla..40 - latka, który ma dom. To jednka inny poziom zainteresowania niż kolegów, ale pomogę sie w tym gąszczu przepisów odnaleźc.
W

[ Dodano: Sro Wrz 03, 2008 12:30 pm ]
lukasz_os napisał/a:
Witek skoro jak sam twierdzisz orientujesz się w tych przepisach to mam jedno pytanie.

Mam 21 lat, jestem studentem i posiadam lekki stopień niepełnosprawności orzeczony przez PCPR w mojej miejscowości.

Czy będąc w Warszawie (mimo że w niej nie mieszkam) przysługuje mi bezpłatny przejazd komunikacją miejską i jeżeli tak to jakie zaświadczenia/dokumenty są mi potrzebne aby z tego korzystać?


Przepisy móiwa tak:
Do 26 roku zycia:
5. dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawnością, nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia - na podstawie:

d. orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia stwierdzającego zaliczenie do jednej z grup inwalidów, albo orzeczenia zespołu orzekającego o stopniu niepełnosprawności,
f. orzeczenia zespołu orzekającego o niepełnosprawności lub ważnej legitymacji wydanej przez właściwy organ, dokumentującej niepełnosprawność zgodnie ze wzorem określonym przez Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.


Po 26 roku zycia:
7. osoby uznane za niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym po ukończeniu 26 roku życia - na podstawie orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność wydanego przez zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności, na podstawie przepisów prawa polskiego lub ważnej legitymacji wydanej przez właściwy organ, dokumentującej stopień niepełnosprawności,

Jutro powinna byc interpretacja warszawska , dla Ciebie

lukasz_os - Śro Wrz 03, 2008 12:59 pm

Dzięki Witold za zainteresowanie a co do PKP to w PCPR powiedzieli że mi(dzieciom i młodzieży do 24 lat, studentom do 26 lat) ulga 78% przysługuje w przypadkach przejazdu z i do:

przedszkola,
szkoły,
szkoły wyższej,
placówki opiekuńczo-wychowawczej,
placówki oświatowo-wychowawczej,
specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego,
specjalnego ośrodka wychowawczego,
ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego,
domu pomocy społecznej,
ośrodka wsparcia,
zakładu opieki zdrowotnej,
poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,
na turnus rehabilitacyjny.

Do tego taka sama ulga przysługuje opiekunowi takiej osoby.

Co do osób niepełnosprawnych i mających powyżej 24 lat (26 w przypadku studentów) przysługuje ulga 37% (49% na pociągi osobowe) dla osób mających znaczny stopień niepełnosprawności (osobom o umiarkowanym i lekkim ulga nie przysługuje).

DEDAL - Śro Wrz 03, 2008 5:21 pm

lukasz_os napisał/a:
Co do osób niepełnosprawnych i mających powyżej 24 lat (26 w przypadku studentów) przysługuje ulga 37% (49% na pociągi osobowe) dla osób mających znaczny stopień niepełnosprawności (osobom o umiarkowanym i lekkim ulga nie przysługuje).
małe sprostowanie jezeli chodzi o umiarkowany stopień kupujac bilet PKS PKP w kasie lub u kierowcy osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawnosci powiny wołac bilet dla osoby niedowidzacej i przewodnik jezeli ktos jedzie jeszcze z nami wtedy bilet bedzie z ulgą.Proponuje zapisanie sie tez do POLSKIEGO ZWIAZKU NIEWIDOMYCH I NIEDOWIDZACYCH tam wszysko wyjasnia co mozna a czego nie
lukasz_os - Śro Wrz 03, 2008 5:33 pm

DEDAL napisał/a:
małe sprostowanie jezeli chodzi o umiarkowany stopień kupujac bilet PKS PKP w kasie lub u kierowcy osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawnosci powiny wołac bilet dla osoby niedowidzacej i przewodnik jezeli ktos jedzie jeszcze z nami wtedy bilet bedzie z ulgą.Proponuje zapisanie sie tez do POLSKIEGO ZWIAZKU NIEWIDOMYCH I NIEDOWIDZACYCH tam wszysko wyjasnia co mozna a czego nie


No a tego nie wiedzialem. Najlepiej by bylo jakby ktos zebral te wszystkie informacje razem zeby nie trzeba bylo sie przekopywac przez miliony postow szukajac odpowiedzi na dreczace go pytanie.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group