To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
KERATOCONUS
Forum przeznaczone dla osób ze stożkiem rogówki

Kliniki i gabinety specjalistyczne - Cross - Kraków vs Katowice vs Wrocław

Amb - Nie Sty 08, 2017 8:34 pm
Temat postu: Cross - Kraków vs Katowice vs Wrocław
Hej

W lipcu zeszłego roku, zaraz po przeprowadzce do Krakowa, wykryto u mnie stożek.
Lekarz doradził wstrzymanie się z ingerencjami w oko (tj. crossem) ze względu na mój wiek (29 lat) i możliwość stabilizacji. Pierwsze badanie po 3 m-cach nie wykazało progresji. Teraz będę mieć kolejne.

Myślę żeby sobie tego crossa spróbować zrobić, bez względu na wynik badania - prewencyjnie. Zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdy lekarz zdecyduje się na zrobienie zabiegu jeśli nie ma progresji.

Zastanawiam się nad wyborem kliniki, ale im więcej czytam tym trudniej mi jest podjąć decyzje.

Za Krakowem przemawia to, że nie musiałbym dojeżdżać, ale z kolei ceny zabiegów (Optegra, Voigt) są odczuwalnie wyższe niż w przypadku Wrocławia czy Katowic. Na tyle, że po doliczeniu kosztów dojazdu i hotelu Kraków wychodzi z 500 zł drożej/ oko.

Mam też kolegę który się leczy we Wro (EyeLaser) i jest bardzo zadowolony.

Do Katowic mam niedaleko, ale przeglądając to forum trafiłem na kilka niepochlebnych opinii nt. kliniki na ul. Ceglanej.

Help?

Wojciech Sz. - Nie Sty 08, 2017 9:08 pm

Ja robiłem dwa crossy w Eye-Laser we Wrocku. Gorąco polecam tą klinikę a przede wszystkim Pania dr Borisową. Ceny zabiegu mają bardzo dobre. W Wawie u Szymanka łącznie z wiytami zawołali około 2500 tys. na oko, zaś w samym Eye-Laser 1600 PLN za zabiegi w tym wliczone 3 kontrolne wizyty.
Amb - Nie Lut 26, 2017 8:03 pm

Przejrzałem forum w poszukiwaniu opinii dotyczących krakowskiej Optegry - znalazłem niewiele i informacje raczej starsze, tj. sprzed zmiany nazwy.

Ktoś coś może powiedzieć jak to teraz z nimi jest?

Ogólnie skłaniałbym się w stronę EyeLaser we Wrocławiu, ale robienie zabiegu tam to jednak dużo logistycznej zabawy.

synthman80 - Sob Mar 04, 2017 2:46 pm

no nie wiem, mi mieszkając w Krakowie i mając pod nosem dobrą klinikę nie chciałoby się na pewno jechać do Wrocławia na taki zabieg a nawet do Katowic. Jeżeli chcesz robić cross mimo że jest stabilizacja to na prawdę nie rozumiem tej decyzji i wybacz ale dla mnie to nadgorliwość. Każdy lekarz powie że przy stabilizacji nie robi się crossa - mi np. tak ostatnio powiedziano w klinice w Ostravie, mówiąc że po co robić cross jeśli jest stabilizacja i duża szansa że rozwoju stożka nie będzie a poza tym zawsze jest ryzyko że nie pójdzie dobrze. Więc po co ryzykować jeśli jest stabilizacja. Poza tym na tym forum jest trochę ludzi którzy straszą innych uważając się za mądrzejszych niż lekarze.
Dynia - Sob Mar 04, 2017 8:49 pm

Wiek nie jest gwarantem zatrzymania choroby. Uważam że prewencyjne zrobienie crossa ma sens. U mnie progresja była w wieku 36 lat.
synthman80 - Sob Mar 04, 2017 8:51 pm

głupoty wygadujesz, lekarz mówi że nie a ty że tak, jesteś mądrzejsza od lekarzy?
ryzykować jeśli jest stabilizacja? Co za forum - ludzie mądrzejsi od lekarzy. Jak to mówił mój okulista znany w Polsce od stożka rogówki - "niech Pan dalej słucha dr'a Google".

Dynia - Sob Mar 04, 2017 8:57 pm

3 miechy to za malo żeby mówić o stabilizacji. A gdy pójdzie np gwałtowna progresja jak u mnie możesz stracić tak jak ja 90% wzroku i tego już nic nie cofnie. Żałuje że słuchałam polskich lekarzy i im wierzyłam. Teraz nie byłoby tak źle gdy cross był zrobiony od razu. Nadal uważam że prewencja jest bardzo ważna.
Warto zasięgnąć kilku opinii ponieważ polscy lekarze mają bardzo małą wiedzę na temat stożka.

synthman80 - Sob Mar 04, 2017 9:20 pm

tym bardziej 3 miesiące obserwacji to zbyt krótko żeby robić cross. Nie generalizuj z polskimi lekarzami. Więc ludzie na forum mądrzejsi od polskich lekarzy? Przypadków są tysiące i każdy inny.
Dynia - Sob Mar 04, 2017 9:34 pm

Dlatego napisałam, że warto zasięgnąć innej opinii.
Wojciech Sz. - Nie Mar 05, 2017 1:08 am

Trochę rozumiem rozgoryczenie Dyni. Sam mam podobne odczucia. Na samym początku, jak miałem 17 lat, gdy stwierdzono u mnie stożek, to wspaniali okuliści z ceglanej z Katowic kazali mi jedynie nosić okulary. Nikt, mi nawet nie powiedzial co to za choroba i co najważniejsze, że może się rozwijać. Nie miałem wtedy internetu by zagłębić się w tą chorobę. Dopiero jak widziałem z dnia na dzień coraz gorzej mama zapisała mnie do Eye Laser we Wrocławiu. Jestem tam już dziesiąty rok pod opieką dr Borisovej. która wykonała u mnie crossa na dwoje oczu z rocznym odstępem. Gorąco polecam tą klinikę, chociaż pdobnie jak Dynia, myślę, że crossa powinno się wykonać mimo, iż nie ma do tego wielkim przesłanek. Piszę wielkim, ponieważ oczywiście gdy choroba nie postępuje w długim okresie czasu to nie ma co ryzykować. Niestety u mnie choroba rozwijała się powoli przez 10 lat. Przez te 10 lat straciłem ostrość z 100% na 40%. Stożek postępował b. powoli, podstępnie tak, że nie łapałem się na crossa do którego wskazania są min. 5 dioptri na rok. Efekt jest taki, że pod koniec 2014 miałem duży progress i zrobino mi w końcu crossa. Pytanie czy nie można było wykonać zabieg dużo wcześniej i zachować tę ostrość chociaż na poziomie 60-70% widzenia bez soczewek. Tak na prawdę uważam, iż sam wątek stożka rogówki czeka na pewną rewolucję bo wszystkie te zabiegi typu cross, ringi, itp to są tylko i wyłącznie półśrodki z niewiadomymi wynikami końcowymi. Specjaliści muszą zabrać się za metody przeszczepów stożka tak jak to kiedyś zrobili z zaćmą.

P.S. Dowiedziałem się ostatnio, iż amerykańscy naukowcy pracują nad "klejonym" przeszepem rogówki tzn. bez szwów co ma wyeliminować astygmatyzm pooperacyjny.

GSR - Nie Mar 05, 2017 9:52 pm

w ameryce kleją a w izraelu juz zgrzewali
07 - Sob Lip 08, 2017 6:22 pm
Temat postu: Stożek rogówki
Co sądzicie o klinice voigt medica w Krakowie mam zamiar tam robić cross-linking boję się jak cholera bo przewertowałem cały internet dużo ludzi pisze o że gorzej widzi po zabiegu


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group