To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
KERATOCONUS
Forum przeznaczone dla osób ze stożkiem rogówki

Społeczność stożkowców - stożek a wojsko

boby - Pon Lis 12, 2007 10:12 pm
Temat postu: stożek a wojsko
witam wszystkich
miał ktoś może doświadczenia jeśli chodzi o komisje wojskową czy można na stożek odwołać się od wojska

glub - Pon Lis 12, 2007 10:43 pm

przy moim stożku zauważaono także niedowidzenie oka prawego i brak jednoczesnego widzenia obuocznego..
imho stożek i noszenie twardych soczewek relegują na dzień dobry z wojska z kat E.

andriu - Pon Lis 12, 2007 10:53 pm

I w tym miejscu mogę załować że stożek mnie nie dopadł 21 lat temu :mrgreen:
mastel - Wto Lis 13, 2007 10:12 am

Ja dostałem D z marszu, bez żadnych zaświadczeń, map rogówki itp. Napisałem podanie o powtórną komisję, pojechałem i bez problemu dostałem. Stożek mam na oku lewym i prawym. Poszukaj w internecie rozpiski na temat kategorii wojskowych to będziesz wiedział co dostaniesz.

glub a masz prawko??

glub - Wto Lis 13, 2007 1:31 pm

jestem w trakcie nabywania kat Be
- ciężka sprawa. dużo łatwiej mi zapanować nad Skuterem i zaraz się zabieram za prawko kat A..

mastel - Wto Lis 13, 2007 5:12 pm

Nie wiem jak to robisz, ale ustawa mówi jednoznacznie, że w przypadku braku widzenia obuocznego wymagane jest widzenie okiem lepiej widzącym 0,8 to jeśli chodzi o kat. B natomiast w przypadku kat. A jest wymagane widzenie obuoczne. Widocznie takie badania robią okuliści wydając zaświadczenia. Na marginesie ustawa ta zmieniła się w 2004 bo zgodnie z wcześniejszą ustawą z 1999 brak widzenia obuocznego nie przeszkadzał w posiadaniu kat. B
glub - Wto Lis 13, 2007 5:24 pm

ogólne widzenie mam 0.9 lepszym okiem 0.8 a gorszym 0.7 ha.
mastel - Wto Lis 13, 2007 5:45 pm

Ale tu chodzi o widzenie bez korekcji - czyli szkieł i okularów
boby - Wto Lis 13, 2007 6:02 pm

witam ponownie
papiery załatwione jutro bede wiedział kiedy staje przed komisją bede informował na bieżąco

glub - Wto Lis 13, 2007 11:12 pm

mastel napisał/a:
Ale tu chodzi o widzenie bez korekcji - czyli szkieł i okularów


w naszym przypadku widzenie bez szkieł okularów nie wchodzi w rachubę- wyłamujemy się z pod przepisów..
nas trzeba brać pod uwagę wyłącznie skorygowanych w szkłach.

mastel - Śro Lis 14, 2007 1:13 am

A gdzie uzyskałeś taką informację, skąd taka interpretacja??
glub - Śro Lis 14, 2007 8:02 am

interpretacja z doświadczenia i logiki...
w koncu bez soczewek nic nie widzisz... wiec co i jak badanie bez soczewek?
okulary nas nie korygują wiec jak w okularach?
ten przepis jest nieżyciowy i odstaje od rzeczywistości.

mastel - Śro Lis 14, 2007 10:03 am

Twoja wykładnia prawa z doświadczenia i logiki nie przekonuje mnie. rozmawiałem z wieloma lekarzami medycyny pracy w kilku wojewódzkich ośrodkach i oni mówią jednomyślnie - korekcja to korekcja - do tego zaliczają się również szkła. Nigdzie nie spotkałem się z czymś takim, ale jeśli znasz jakiś ośrodek medycyny pracy, lub lekarza który tak interpretuje ustawę to poproszę o namiary na PW.
glub - Śro Lis 14, 2007 1:27 pm

to weź załóż okulary posiadając stożek i idź zrob badanie- życzę ci wszystkiego najlepszego...
mastel - Śro Lis 14, 2007 2:10 pm

Nie rozumiem o co chodzi. Mam pytanie gdzie przeprowadzałeś badanie braku widzenia obuocznego. Robiłeś badanie na synoptoforze?

Aby nie być gołosłownym przedstawię co napisali w ustawie:

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 7 stycznia 2004 r.

w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami

(Dz. U. z dnia 9 stycznia 2004 r.)

Osoby
1) ubiegające się o prawo jazdy;
2) posiadające prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, T, B+E;

Ostrość wzroku
każdego oka osobno oraz przy patrzeniu razem nie mniej niż 0,5

Korekcja
bez ograniczeń: okularowa, soczewkami kontaktowymi pod warunkiem dobrej tolerancji i adaptacji do korekcji, dopuszczalna anizometropia ±3,0 D

Rozpoznawanie barw
niewymagane

Pole widzenia
każdym okiem co najmniej 90° od skroni i 30° od nosa

Widzenie obuoczne
1) dla kategorii A i A1 wymagane prawidłowe;
2) dla kategorii B, B1, B+E i T w przypadku stwierdzenia jednooczności można orzec brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami, pod następującymi warunkami:
a) ostrość wzroku oka lepiej widzącego wynosi nie mniej niż 0,8 bez korekcji,
b) od powstania jednooczności upłynęło co najmniej 12 miesięcy i badany ukończył 20 lat, z tym, że należy określić zgodnie z art. 92 ustawy - Prawo o ruchu drogowym termin ponownego badania lekarskiego


Widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie
niewymagane - Badanie widzenia zmierzchowego wykonuje się, jeżeli osoba badana ma wszczepione soczewki wewnątrzgałkowe.

[ Dodano: Sro Lis 14, 2007 1:22 pm ]
boby napisał/a:
miał ktoś może doświadczenia jeśli chodzi o komisje wojskową czy można na stożek odwołać się od wojska

Zobacz w tabelce czy kwalifikujesz się na niezdolny do służby wojskowej
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/1422.htm



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group