KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Czy to progresja stozka?
Autor Wiadomość
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Pon Wrz 09, 2013 4:29 pm   Czy to progresja stozka?

Wiem, ze to nowy temat, ale ciagle mnie nosi moze w ten sposob wiecej osob odpowie.
Czy to jest wedlug was znaczaca progresja?

13 marca


Uploaded with ImageShack.us

5 wrzesnia



Uploaded with ImageShack.us
 
 
Baca


Rok wykrycia SR: 2012
Dołączył: 04 Kwi 2013
Posty: 143
Wysłany: Czw Wrz 12, 2013 4:19 am   

tego to ja nie wiem kolego bo lekarzem nie jestem

ale mam inne pytanie czy to jest wydruk z Uk London Advanced Vision Care?
 
 
optotom 

Rok wykrycia SR: 2011
Dołączył: 11 Kwi 2012
Posty: 39
Wysłany: Czw Wrz 12, 2013 9:24 am   

Witam, jestem optometrystą, na co dzień zajmującym się stożkiem rogówki. Jeśli progresja to naprawdę niewielka i tylko w OD. Topografia nie uwzględnia takich czynników jak ilość łez w momencie pomiaru, a to już zaburza na wyniki. Porównując same mapy topograficzne wszystko wygląda bardzo podobnie. Porównując zmiany promieni krzywizny są delikatne zmiany. Ale mogło oko nieco załzawić i stąd różnica w badaniach. Dodatkowo badania wykonywane w różnych porach dnia. Czyli różne wartości ciśnienia śródgałkowego również wpływają na parametry krzywizny rogówki. Czy zauważył Pan pogorszenie widzenia na którymś oku? Czy soczewka w którymś oku zaczęła przeszkadzać? Ugniatać oko w części centralnej?? Jeśli nie to nie ma czym się martwić. Nie znam Pana historii choroby... U pacjentów, których się prowadzi znacznie łatwiej jest analizować wyniki i oceniać postęp schorzenia.
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Czw Wrz 12, 2013 11:49 pm   

optotom napisał/a:
Witam, jestem optometrystą, na co dzień zajmującym się stożkiem rogówki. Jeśli progresja to naprawdę niewielka i tylko w OD. Topografia nie uwzględnia takich czynników jak ilość łez w momencie pomiaru, a to już zaburza na wyniki. Porównując same mapy topograficzne wszystko wygląda bardzo podobnie. Porównując zmiany promieni krzywizny są delikatne zmiany. Ale mogło oko nieco załzawić i stąd różnica w badaniach. Dodatkowo badania wykonywane w różnych porach dnia. Czyli różne wartości ciśnienia śródgałkowego również wpływają na parametry krzywizny rogówki. Czy zauważył Pan pogorszenie widzenia na którymś oku? Czy soczewka w którymś oku zaczęła przeszkadzać? Ugniatać oko w części centralnej?? Jeśli nie to nie ma czym się martwić. Nie znam Pana historii choroby... U pacjentów, których się prowadzi znacznie łatwiej jest analizować wyniki i oceniać postęp schorzenia.


Witam,
Dziekuje za odpowiedz.
Poszedlem zrobic badania na pentacamie i niestety wychodza obrazy stozkowe szczegolnie w prawym oku. W moim przypadku wyjsciowa wartosc rogowki byla dosc wysoka stad scienczenie jest "tylko" do 540 w prawym i 566 lewym ale neistety wyglada to na charakterystyczne dla stozka zmiany krzywizny w polaczeniu ze zmiana grubosci rogowki (rowniez od wewnatrz). Zalaczam screeny.






Co do Pana pytan to ja nie nosze na razie okularow czy tez soczewek, glowny problem to astygmatyzm nieregularny w prawym oku ktory pojawil sie po zabiegu operacyjnym w listopazie 2012 roku (lekarz powiedzial ze w trakcie zabiegu mocno uciskal oczy). OL 20/20 OP 20/30 (cos czytam z dolnej linii o ile nie jest to na przyklad C lub O bo astygmatyzm mi na to nie pozwala)

Bardzo mi zalezy na utrzymaniu tego co mam, dlatego nie chce czekac az mi sie znaczaco pogorszy na pewno mysle o cross linku w oku prawym.Nie wiem czy jest sens laczyc to z laserem, boje sie grzebania w oku i narazania rogowki na dodatkowy stres.
Astygmatyzm w oku prawym dotyczy glownie nocy czy tez patrzenia na oswietlone obiekty, podchodze do sprawy realistycznie i zdaje sobie sprawe ze pewnie trzeba sie z tym pogodzic bo dokorygowanie takiej wady moze byc niemozliwe operacyjne a noszenie soczewek przy dobrym widzeniu obojgiem oczu nie mialoby sensu.
Nie wiem tez co z okiem lewym, zaczyna sie robic obraz stozkowy ale czy to jest czas na CL?





Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

[ Dodano: Pią Wrz 20, 2013 10:17 pm ]
Ok 2 pazdziernika CXL na prawe oko, zmodyfikowana metoda epi off ( w nablonku robi sie dziury specjalnym nozem dzieki temu szybciej sie goi).
Wszystkie wyniki mam mozna bedzie porownac zmiany krzywizny i pachymetrii po zabiegu, ewentualne powiklania lub korzysci, bede pisal na biezaco.
Troche sie martwie ze rogowka zbyt gruba i zabieg moze byc mniej efektywny (parametry dla cxl sa standarzyowane dla mniej wiecej 400 um rogowki). Z drugiej strony moze dzieki temu uda sie osiagnac jakies wieksze splaszczenie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: