KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Poczatek stozka prosba o porade
Autor Wiadomość
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Sob Wrz 07, 2013 11:26 am   Poczatek stozka prosba o porade

Witam,
W zwizku z faktem iz najprawdopodobniej cierpie na te przykra przypadlosc chcialbym sie zapytac o wasza opinie.

Edit mam 35 lat

Krotka historia.
W listopadzie 2012 roku po operacji FESS (przewlekle i meczace zapelnie zatok) w przeciagu JEDNEGO DNIA (ciekawostka) wystapil u mnie nagle astygmatyzm w prawym oku. Widzenie jest nadal dobre w ciagu dnia, w nocy jest to troche meczace bo powduje efekt odbicia lustrzanego w dol.
Jakis czas sie z tym pomeczylem, ale w marcu przestraszony pobieglem do okulisty (dobra klinika w Trojmiescie), komplet badan topografia i smutna mina lekarza ze oko wykazuje cechy stozka ale wyniki sa niejednoznaczne.Zostalem skierowany do innego lekarza ktory okazal sie moim kolega z liceum (dzieki czemu latwiej mi zn im rozmawiac). Kolega powiedzial ze na razie ciezko potwierdzic stozek, grubosc rogowki w obydwu oczach to 568um K w prawym oku 43D w lewym mniej, mowil ze graniczne K dla stozka to okolo 45 i trzeba poczekac. Przy okazji sprobowalismy skorygowac okularami ukryta wade wzrosku ktora wyszla w badaniu z porazeniem.
Kilka dni temu zjawilem sie na kolejne badanie i niestety zla informacja ze oko jednak wykazuje 70% zbieznosc z modelem stozka (maja jakas droga maszyne do tego) Kmax wzroslo do 45 (czyli wartosc juz de facto stozkowa) grubosc rogowki nadal 568 um.

I teraz wielki problem. CO ROBIC?

Problem polega na tym ze widze dobrze (nie jak snajper jak kilka lat temu) ale jest ok nie musze nosi okularow ani soczewek, astygmatyzm w prawym oku bywa irytujacy ale lewe to kompensuje wiec w ciemnosci widze normalnie.

Kolega mowil zeby jeszcze pol roku poczekac ale jak spytalem czy mozliwe jest ze bedzie nagly gwaltowny progres stozka i pogorszenei widzenia ze scienczeniem rogowki to powiedzial ze jest taka mozliwosc.

Mowil ze ewentualnie cross link jesli nie chce u nich to moge zrozbic u Szflika w Wawie razem laserem.

Ale tak mnie to zastanawia czy mi potrzebny jest CL z laserem przy dobrej widocznosci?

I czy w moim przypadku jak na razie CL nie moze zrobci wiecej zlego nzi dobrego?

jestem w kropce nei chce sobie zaszkodzic (Po CL sa roznie komplikacje, rzadko ale sa) z drugiej strony latwo jest czekac i obudzic sie w czarnej dupie.

Finanse nie sa problemem moge sobie zrobci dowolny zabieg i wiadomo ze lekarze prawdopodobnie beda namawiac (z wyjatkiem kolegi :D ) ale co jest optymalne waszym zdaniem?

I ten astygmatyzm w ciagu jednego dnia nie daje mi spokoju, klade sie do znieczulenia jest wszystko ok, budze sie i prawe oko zeschizowane. Laryngolog powiedzial ze uciskal na oczy w trakcie zabiegu bo to norma ale czy to mzoe spowodowac stozek i to tak szybko?
 
 
Kazik 


Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 04 Wrz 2008
Posty: 98
Wysłany: Sob Wrz 07, 2013 11:50 am   

Witam

Szczęście w nieszczęściu jest takie, że jesteś na początku domniemanej choroby. Ja w chwili wykrycia stożka widziałem na jedno oko tylko największa literę na tablicy. Skoro masz tez świadomość co i jak myśle, że najrozsądniejszym wyjściem jest regularnie się badać w kierunku rozwoju choroby i dopiero jeśli zauważalnie będzie postępować rozważyć crossa - jak zauważyłeś nie warto robić zabiegu bez wyraźnego wskazania, którym w przypadku crossa jest progresja, nie sam stożek.

Pojawienie się stożka w wieku 35 lat z dnia na dzień - brzmi to mocno dziwnie...
_________________
OL: stożek I-II stopnia; Mini A.S.R.K. + SACL
OP: po przeszczepie warstwowym; Mini A.S.R.K.
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Sob Wrz 07, 2013 12:05 pm   

Kazik napisał/a:
Witam

Szczęście w nieszczęściu jest takie, że jesteś na początku domniemanej choroby. Ja w chwili wykrycia stożka widziałem na jedno oko tylko największa literę na tablicy. Skoro masz tez świadomość co i jak myśle, że najrozsądniejszym wyjściem jest regularnie się badać w kierunku rozwoju choroby i dopiero jeśli zauważalnie będzie postępować rozważyć crossa - jak zauważyłeś nie warto robić zabiegu bez wyraźnego wskazania, którym w przypadku crossa jest progresja, nie sam stożek.

Pojawienie się stożka w wieku 35 lat z dnia na dzień - brzmi to mocno dziwnie...


Wiem o tym, ale tak faktycznie bylo od razu zwrocilem na to uwage mojej dziewczynie po wybudzeniu ze znieczulenia ze inaczej widze na to oko, nawet kilka razy zglaszalem o tym laryngologowi, ktory powiedzial (dosc slusznie) ze on grzebie od srodka i jakby mi cos uszkodzil to bylbym od razu slepy (nerw wzrokowy etc). Zanim trafilem do dobrej kliniki bylem jeszcze w marketowej pracowni optycznej ale tam zalamali rece bo zadne soczewki nie pomagaly (co nie jest dziwne biorac pod uwage ze to stozek).

Prawdopodobnie cierpie na wolno postepujacy stozek od wielu lat (czasami mnie to prawe oko bolalo szczegolnie przy duzym wysilku) a w trakcie operacji lekarz uciskajac oko w jakis sposob to zaostrzyl (nie mam do niego zalu).

W rodzinie nie bylo historii zadnych chorob oczu (starczowzrocznosc u dziadkow w wieku 90 lat sie nie liczy chyba;)

Ten parametr z badania to Keratoconus Match Index na poziomie 70%

[ Dodano: Nie Wrz 08, 2013 12:45 pm ]
Im wiecje o tym czytam tym wiekszego mam dola:(

Koncpecja choroby o niewiadomo jakim przebiegu i nei wiadomo jakim rokowaniu jest przygnebiajaca.

wolalbym jzu jeden ryzykowny i bolesny zabieg zamiast nie wiadomo ilu lat rozmyslan.

No i najgorsze ze nei wiem co mam teraz zrobic, poradzcie cos:/

Kolega mowi ze dziwne jest ze rogowka sie nie sciencza i ze przy stozku powinna byc juz zdecydowanie ciensza, za to sama topografia wskazuje na stozek.
Ewentualnie jaka jest diagnostyka roznicowa?Rozumiem ze nieregularny astygmatyzm nie powinien dawac takiej mapy rogowki?

Robic CL na prawe oko czy kontrola co 4 tygodnie i czekac?

Podejde do kliniki i moze wysle wyniki do Warszawy ale jak znam zycie to kaza mi przyjechac (zeby zrobic to samo badanie) zreszta z tego co czytalem dla takiego stopnia zaawansowanai jak moj to w oko laser proponuja soczewki.
Nigdy w zyciu nie nosilem zadnych soczewek ,wiem ze dla was tutaj to sie moze wydac smieszne ale dla mnie nawet soczewki i okulary to juz jest dramat:/
 
 
Baca


Rok wykrycia SR: 2012
Dołączył: 04 Kwi 2013
Posty: 143
Wysłany: Sob Wrz 21, 2013 5:55 pm   

Wiec tak..nie iej doła człowieku bo niektórzy z nas by oddali co mga żeb mie "tylko taki problem"
badaj sie regularnie jestes w wieku kiedy stożek nie powinien juz tak gwałtownie sie tworzyc, choc niezbadane sa wyroki tego czegos..
Nie ma tu żadnego pewnego rozwiązania, ani recepty masz racje..teraz przez lata bedziesz z tym żył ale przyzwyczaisz sie..a co do jakis zabiegów w twoim przypadku to daj sobie czas i luz z tym narazie..poczekaj poprostu.. bo o ile dobrze czytałeś i studiowałeś to forum ŻADNA METODA NIE GWARANTUJE SUKCESU w POSTACI 100% powrotu do normalności, ani CL ani inny zabieg czy przeszczep.
 
 
joannakowalik11 

Rok wykrycia SR: 2011
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 47
Wysłany: Pon Paź 21, 2013 6:01 pm   Re: Poczatek stozka prosba o porade

A ciśnienie w oku mierzyli?


Krotka historia.
W listopadzie 2012 roku po operacji FESS (przewlekle i meczace zapelnie zatok) w przeciagu JEDNEGO DNIA (ciekawostka) wystapil u mnie nagle astygmatyzm w prawym oku. Widzenie jest nadal dobre w ciagu dnia, w nocy jest to troche meczace bo powduje efekt odbicia lustrzanego w dol.
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Pon Paź 21, 2013 6:15 pm   Re: Poczatek stozka prosba o porade

joannakowalik11 napisał/a:
A ciśnienie w oku mierzyli?


Krotka historia.
W listopadzie 2012 roku po operacji FESS (przewlekle i meczace zapelnie zatok) w przeciagu JEDNEGO DNIA (ciekawostka) wystapil u mnie nagle astygmatyzm w prawym oku. Widzenie jest nadal dobre w ciagu dnia, w nocy jest to troche meczace bo powduje efekt odbicia lustrzanego w dol.

mierzyli, cisnienie niskie :)
Niestety stozek potwierdzony na wiele roznych sposobow,ale to chyba i tak lepsze niz jaskra
 
 
joannakowalik11 

Rok wykrycia SR: 2011
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 47
Wysłany: Pon Paź 21, 2013 6:21 pm   

W tym wieku nie powinien juz (gwałtownie)a może w ogóle wzrastac.Najgorzej jest chyba w okresie dojrzewania,w drugiej,ew.3 dekadzie życia.
Unikaj nadmiernego wysiłku,wzrostu cisnienia w oku,podnoszenia ciężarów etc
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Pon Paź 21, 2013 6:35 pm   

joannakowalik11 napisał/a:
W tym wieku nie powinien juz (gwałtownie)a może w ogóle wzrastac.Najgorzej jest chyba w okresie dojrzewania,w drugiej,ew.3 dekadzie życia.
Unikaj nadmiernego wysiłku,wzrostu cisnienia w oku,podnoszenia ciężarów etc


Nie ma zwiazku miedzy stozkiem a cisnieniem w oku, co ciekawsze srednia grubosc rogowki w jaskrze jest wieksza niz srednia dla calej populacji.
Podobnie nie ma zwiekszonego wystepowania stozka u ciezarowcow i profesjonalnych sportowcow.
Stozek to choroba kolagenu w oku, wiekszosc stozkowcow siedzi w domu na tylku i nic nie robi (nie mwoiac o uprawianiu sportow ekstremalnych) a stozek i tak im rosnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: