KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Lepsze oko, dziwny objaw, co to ?
Autor Wiadomość
opposite

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 05 Sty 2014
Posty: 11
Wysłany: Nie Paź 12, 2014 10:09 pm   Lepsze oko, dziwny objaw, co to ?

Hej

W moim lepszym oku, które nie było ruszane operacyjnie, zauważyłem od miesiąca dziwny objaw. Mianowicie mam lekki zjazd w prawy-dół i lekko źródła światła się rozjeżdżają (zwłaszcza widać w nocy), natomiast od miesiąca mam dodatkowo regularny "cień"/"duch" w dół - przy czym znika jeśli zasłonię górę oka...
A nie dół jak to w przypadku stożka.

Widać to głównie przy zetknięciu się jasnej barwy na górze, z czarną (lub ciemną) na dole. Wtedy jeśli przysłonię górę oka to znika.

To ma związek ze stożkiem czy z tego co wyczytałem, kwestia aberracji ?
 
 
Sandman 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 20 Lis 2013
Posty: 164
Wysłany: Pon Paź 13, 2014 6:52 pm   

A nie miałeś wcześniej astygmatyzmu na tym oku?
Objawy idealnie pasują do narastającego astygmatyzmu spowodowanego zniekształcaniem się rogówki.
Nie ma tutaj jakiejś prawidłowości czy obraz rozjeżdża się bardziej w górę czy w dół. Nawet zwykły astygmatyzm regularny potrafi być silniejszy w jedną ze stron (ja tak mam, właśnie w górę).

Niestety jeżeli masz normalny stożek w jednym oku to oznacza, że struktura rogówki nie jest prawidłowa w obu oczach i bardzo prawdopodobne, że zacznie być wybrzuszana w oku "zdrowym".

Jeżeli objawy pojawiły się od ostatniej mapy rogówki to ja bym poszedł zbadać się i zobaczyć czy faktycznie coś postępuje.

ps.
Mam bardzo podobną sytuację - jedno oko ze stożkiem (po CXL), a w drugim astygmatyzm regularny, który niestety rośnie.. Ale nie robię na razie CXL bo zebieg niestety mi sporo pogorszył widzenie w chorym oku :neutral: A to niby zdrowe widzi jeszcze 100% w okularach..
 
 
opposite

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 05 Sty 2014
Posty: 11
Wysłany: Pon Paź 13, 2014 7:58 pm   

Sandman napisał/a:
A nie miałeś wcześniej astygmatyzmu na tym oku?
Objawy idealnie pasują do narastającego astygmatyzmu spowodowanego zniekształcaniem się rogówki.
Nie ma tutaj jakiejś prawidłowości czy obraz rozjeżdża się bardziej w górę czy w dół. Nawet zwykły astygmatyzm regularny potrafi być silniejszy w jedną ze stron (ja tak mam, właśnie w górę).


Wcześniej nie, ale od kilku miesięcy pojawił się stały lekki rozjazd w prawy-dół.
Natomiast ta "chmurka", która znika jak zasłonię GÓRĘ rogówki to niecały miesiąc.

Sandman napisał/a:

ps.
Mam bardzo podobną sytuację - jedno oko ze stożkiem (po CXL), a w drugim astygmatyzm regularny, który niestety rośnie.. Ale nie robię na razie CXL bo zebieg niestety mi sporo pogorszył widzenie w chorym oku :neutral: A to niby zdrowe widzi jeszcze 100% w okularach..


Mam zbliżoną sytuację, z tym, że lepsze oko widzi 90% bez korekcji.
A oko słabsze jest teraz 5ty miesiąc po Laser+Crosslinking. Niestety (póki co, choć wątpie czy coś się zmieni) jest z nim słabo, a widzenie w nocy to dramat - o wiele gorzej niż przed zabiegiem.
 
 
Sandman 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 20 Lis 2013
Posty: 164
Wysłany: Wto Paź 14, 2014 11:00 am   

U mnie jest o tyle ciekawie, że bez korekcji "lepsze" oko (bez stożka) widzi gorzej przez duży stygmatyzm niż to ze stożkiem :razz: Po założeniu okularów sytuacja się odwraca - oku ze stożkiem nie pomagają zbytnio, a tym z astygmatyzmem widzę 100%.

A jaki zabieg dokładnie miałeś na tym oku? PRK+CXL? Gdzie wykonywany? Poważnie się nad nim zastanawiam ale zaniepokoiła mnie Twoja historia.. Chociaż myślę, że bez korekcji to już chyba dużo gorzej nim nie będę widział nawet jak zabieg nie do końca się uda..
 
 
opposite

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 05 Sty 2014
Posty: 11
Wysłany: Wto Paź 14, 2014 12:00 pm   

Poszło PW
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: