KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Nieregularny astygmatyzm a stożek rogówki?
Autor Wiadomość
Damian_

Rok wykrycia SR: 2016
Dołączył: 08 Sty 2016
Posty: 4
Wysłany: Pią Sty 08, 2016 12:44 am   Nieregularny astygmatyzm a stożek rogówki?

Witam wszystkich!

Na wstępie zaznaczę, iż stożek rogówki nie został u mnie wykryty, przynajmniej na te chwilę. Badanie zaplanowane mam na 19.01 i tego dnia wiele się wyjaśni. Tak czy inaczej forum czytam od paru dni, a odpowiedzi na kwestię sformułowaną w pytaniu nie znalazłem. Oczywiście okulista stwierdził u mnie astygmatyzm właśnie tego typu w prawym oku, a jak wiadomo nieregularny astygmatyzm jest jednym z objawów SR, ale czy taki typ astygmatyzmu za każdym razem świadczy o stożku?

Powinienem w tym miejscu dodać również, iż kilka lat temu miałem wypadek związany właśnie z tym okiem, po którym na pamiątkę została mi blizna na rogówce. Na tym etapie tłumacze sobie, iż właśnie to jest powodem. Z innych objawów typowych dla SR obraz na tym oku jest zamazany i lekko jakby wyblakły zwłaszcza jeśli chodzi o czarne lierki na białym tle oraz twarze. Co jest dość dziwne, ponieważ przy innym kontraście jestem w stanie niekiedy przeczytać nawet dość małe literki ze znacznej odległości. Występuje również problem z korekcją okularową właśnie tego oka, a mianowicie w okularach czy bez nie odczuwam większej różnicy. Z bliska natomiast obraz jest bardzo ostry i widzę bardzo dobrze. Ktoś z was miał podobnie podczas rozwoju swojej choroby?

Innych często wymienianych objawów takich jak podwójne widzenie, efekt halo, swędzenie oraz zaczerwienienie oczu nie zauważyłem. Widzenie w nocy również nie sprawia problemów, co więcej niekiedy mam wrażenie, że jest nawet trochę lepiej jak w ciągu dnia. No może poza małymi poświatami wokół świateł, ale to również tłumaczę sobie astygmatyzmem.

Zdaje sobie sprawę, że bez badań trudno stwierdzić tutaj coś ze stuprocentową pewnością, ale prosiłbym o wyrozumiałość. Przeglądając forum zwróciłem uwagę, że wielu z was posiada już pewne doświadczenie w walce z chorobą. Jestem ciekaw czy w początkach choroby mieliście podobne objawy, a może jednak sądzicie, że to nie stożek?

Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia w dalszej walce z chorobą. :)
 
 
Baca


Rok wykrycia SR: 2012
Dołączył: 04 Kwi 2013
Posty: 143
Wysłany: Śro Sty 20, 2016 12:42 am   

a jaki stary Ty jestes? :) too dosc istotna informacja..
nieregularny astygmatyzm moze przyspieszyc rozwoj stozka..ja tak mialem jak zacalem gorzej widziec w wieku 24 lat ..przez nastepne 5 lat mialem moze 10 par okularow..ktore tylko pomagaly na pare miesiecy..potem juz nie..
kontroluj sie, badaj u dobrego lekarza, topografia, badanie dna oka, zmetnienia, nawilzenie, eszystkie badania na biezaco..jedyne wyjscie zeby widziec na czym stoisz.i znajdz dobrego lekarza, takiego ktory poczujesz ze mu zalezy na pomaganiu a nie pieniadzach- chocbys mial odwiedzic 5 lekarzy --zrob to..pewne rzeczy sie czuje i czlowiek wie kiedy z kims rozmawia
trzymaj sie poczytaj moje tematy dowiesz sie wiecej jak to bylo u mnie,.

narazie
 
 
Damian_

Rok wykrycia SR: 2016
Dołączył: 08 Sty 2016
Posty: 4
Wysłany: Śro Sty 20, 2016 7:11 pm   

Po wczorajszym dniu mogę napisać iż topografia rogówki wykazała obecność stożka kolejno:

OL II stopnia
OP III stopnia

O ile dopuszczałem myśl o obecności stożka w oku prawym, o tyle informacja o lewym bardzo mnie podłamała, ponieważ na tym oku nie odczuwam żadnych dolegliwości a okulary dobrze korygują wadę. Ogólnie jestem dość zaskoczony stopniem zaawansowania choroby, gdyż jedyny objaw jaki odczuwam to właściwe rozmazane widzenie w oku prawym w dal.

Tak czy inaczej wyniki badań w najbliższym czasie zamierzam skonsultować z dwoma lekarzami. Mam tu na myśli dr Mańczak z Poznania oraz klinikę Lexum w Ostrawie. Wczorajsze badanie robiłem we Wrocławiu w Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny i moje wrażenia nie były najlepsze. Cała wizyta trwała może z 10 minut, gdzie pani doktor w zasadzie nie poinformowała mnie co to za choroba tylko stwierdziła, iż "proszę się nie martwić SR nie prowadzi do całkowitej ślepoty, z tym można żyć" oraz zaprosiła na dobór soczewek twardych, gdyż jak stwierdziła stożki wyglądają bardzo ładnie i mają regularny kształt więc soczewki sprawdzą się idealnie.

Tak czy inaczej po wczorajszych wrażeniach powoli dochodzę do siebie z nadzieją, że będzie lepiej niż gorzej. Choroba pewnie jest, natomiast mam małe wątpliwości co do rzeczywistego stadium jej rozwoju, gdyż właściwie występuje u mnie tylko rozmazane widzenie na jednym oku.
Aha, bym zapomniał mój wiek to skończone 23 lata.
 
 
GSR 

Rok wykrycia SR: 2001
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 361
Wysłany: Czw Sty 21, 2016 11:16 am   

miałem tak samo, delikatny duszek ponizej czytanych liter , mozna było z tym zyc ale niestety cos mnie podkusiło, zeby przy uczuleniu letnim wydrapac sobie oczy, drapałem gniotłem bo mnie swedziały i to co towarzyszyło mi lat 8 czyli malutka niedogodność przeistoczyła sie w naprawde wkurwiająca przypadłość.
obserwuj , obserwuj , NIGDY NIE DRAP, rece precz od oczu.
No i powodzenia! a przede wszystkim zdrowia, zażywaj ruchu, witamin i żyj tak zeby nie zmarnowac chwil kiedy jeszcze dobrze widzisz. i oby tak zostało.
 
 
Sandman 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 20 Lis 2013
Posty: 164
Wysłany: Czw Sty 21, 2016 11:51 am   

GSR, jakbym siebie słyszał.. Też miałem tylko lekkie kłopoty ze wzrokiem przez większość życia do czasu aż złapało mnie jakieś uczulenie i tarłem oczy na potęgę gdzieś przez tydzień.. Pogorszenie nie nastąpiło od razu ale po około dwóch miesiącach - progresja od tamtej pory jest bardzo gwałtowna chociaż oczu już praktycznie nie dotykam.. W dwa lata straciłem prawie zupełnie wzrok w jednym oku, drugie jeszcze jakoś się trzyma ale bez okularów też mało co widzi.


Do autora tematu - dobrą drogę obierasz mając w planach konsultacje u kilku lekarzy. Ja w Polsce mam z nimi mam złe doświadczenia i teraz próbuję w Ostravie mimo, że mam cholernie daleko. I wiem, że to łatwiej powiedzieć niż zrobić ale nie zamartwiaj się na zapas - co będzie to będzie ale zakładanie najgorszego może zupełnie niepotrzebnie wpędzić w poważny dołek psychiczny.. Jeżeli masz regularne stożki to może w Lexum zaproponują Ci korekcję laserową plus CXL co nie tylko zatrzyma chorobę ale również przywróci dobry wzrok.
 
 
Damian_

Rok wykrycia SR: 2016
Dołączył: 08 Sty 2016
Posty: 4
Wysłany: Czw Sty 21, 2016 3:34 pm   

Prawdopodobnie z tym tarciem oczu coś jest na rzeczy. Osobiście też jestem alergikiem i miałem okres w swoim życiu gdzie w sezonie wiosenno- letnim intensywnie tarłem oczy, że też wtedy nie słuchałem mądrych rad aby dać im spokój. No, ale cóż mądry Polak po szkodzie. :twisted:

Co do samego widzenia, ogólnie zauważyłem pogorszenie przy czym mam wrażenie, że od początku moich studiów, a więc od jakiś czterech lat wada stoi w miejscu.
Aha po ostatniej wizycie pani doktor zaleciła mi stosowanie kropel. Mam zapisane Hylo- gell oraz na noc żel Lacripos.

Jeśli jest tutaj ktoś bardziej rozgarnięty mogę również wrzucić skany mojej topografii. Przyznam szczerze ja nie bardzo jestem w stanie wyciągnąć jakieś konstruktywne wnioski z jej obserwacji, a jak wspominałem sam lekarz również nie kwapił się do szerszego objaśnienia mojej sytuacji.

Pozdrawiam
 
 
Sandman 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 20 Lis 2013
Posty: 164
Wysłany: Czw Sty 21, 2016 8:05 pm   

Wrzuć z ciekawości porównamy ze swoimi:) Ja będę miał najnowszą w lutym z Katowic i potem następną z Lexum chociaż słyszałem, że oni nie bardzo chcą wydawać wyniki badań.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: