KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Zdejmowanie soczewek przed badaniami
Autor Wiadomość
matandked 

Rok wykrycia SR: 2012
Dołączył: 04 Sie 2012
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 01, 2017 1:15 pm   Zdejmowanie soczewek przed badaniami

Coraz częściej zdarza mi się, że zaczynam odczuwać ból/kłucie, oko zaczyna mi łzawić i muszę zdjąć soczewki twarde (kilka razy w miesiącu - niby niezbyt dużo, ale muszę brać w takiej sytuacji urlop w pracy). Problem przechodzi po jednym dniu, ale uniemożliwia mi to pracę, bo bez soczewek nie jestem w stanie przeczytać żadnego tekstu na monitorze.

W związku z tym zapisałem się na badanie w centrum Oka Laser, aby dowiedzieć się w czym leży problem (czy np. jest to kwestia soczewek).
Usłyszałem, że mam przynajmniej na 5 dni ( :!: ) wcześniej zdjąć soczewki.
Pamiętam, że to samo musiałem zrobić przed wykonaniem (3 lata temu) kwalifikacji wstępnej przed przeszczepem w szpitalu na Sierakowskiego (przeszczepu jeszcze nie miałem).

Nikt nigdy nie powiedział mi z czego wynika taki wymóg, a bardzo utrudnia on życie przez te kilka dni.
Co jest powodem? Jak zbyt późne zdjęcie soczewek może zaburzyć wynik badania?

Przepraszam jeśli było takie pytanie na forum - nie znalazłem go.
 
 
Dynia

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 408
Skąd: Polska
Wysłany: Śro Mar 01, 2017 8:36 pm   

Ktoś tu kiedyś pisał że zdjął soczewki przed samą wizytą i widać było ich okrągłe odbicie na topografii. Moim zdaniem soczewki działają agresywnie na rogówkę zmieniając jej kształt. Na badanie topografii rogówka ma być w naturalnym, rzeczywistym kształcie a soczewki ten kształt zmieniają dlatego badanie może wyjść niewiarygodne.
 
 
adam001 

Rok wykrycia SR: 1996
Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 71
Wysłany: Śro Mar 01, 2017 10:37 pm   

Dla dobrego okulisty lub optyka dobierającego soczewki na stożek rogówki topografia to tylko jeden z elementów dobrego doboru, liczy się też jego umiejętność, doświadczenie w fachu, natomiast dla samego badania dobrze jest przed pójściem na topografię odczekać jakiś czas z założeniem szkieł aby rogówka miała naturalny kształt tj. wspomniano wyżej.
 
 
Dynia

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 408
Skąd: Polska
Wysłany: Czw Mar 02, 2017 9:55 pm   Re: Zdejmowanie soczewek przed badaniami

Matandked, napisz po wizycie co powiedzieli o tym kłuciu. Mam niestety to samo, nawet bez soczewek, z tym że kłuje tył oka razem z oczodołem. Ile to ja badań nie miałam. Nikt z polskich lekarzy nie potrafił wyjaśnić tego bólu. Natomiast w Czechach powiedzieli że stożek może boleć i to jest indywidualna sprawa, tym bardziej że mnie boli nawet bez soczewki, samoistnie i zaczyna się od ściskania w oku tak jakby ktoś mi chciał z tyłu wycisnac oko jak pryszcza.
 
 
glub 


Rok wykrycia SR: 2001
Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 642
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 02, 2017 11:49 pm   

Dynia- miałem tak samo.. jakby mi z oka chcial obcy wyleźć... ból znikał gdy stosowalem betoptic/optibetol.

potem odstawiałem i ból wracał... indywidualna sprawa.... teoretycznie ciśnienie w oku nie powinno boleć i nie wiem czy ma związek ale fakt że lek na jaskre likwidował bol.
 
 
adam001 

Rok wykrycia SR: 1996
Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 71
Wysłany: Pią Mar 03, 2017 11:23 am   

Przynajmniej u mnie ze stożkiem zauważyłem aby się nie nakręcać jeśli chodzi o sytuacje stresowe, gniew, agresję co też może wpływać na oczy, napięcie mięśni, bóle oka, progresję, długotrwały stres każdemu szkodzi, Glob te leki bieżesz na własną rękę czy z konsultacją z okulistą? Kiedyś się pytałem o leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe to powiedzieli że takie leki bardziej bieże się na stałe , nie jednorazowo, żeby uważać.
Bóle oka jak pisał Matakend z powodu samego noszenia twardzieli to każdy indywidualnie mniej czy bardziej znosi twarde soczewki, choć dla nikogo ich noszenie nie jest fajne. U mnie przynajmniej jak jestem wyspany, mniej noszenia twardzieli, gdy jestem rozluźniony mniej bolą oczy. Ostatnio miałem dużo długofalowego stresu i oczka podobne objawy jak piszecie też bolały.
 
 
ania_kielce 


Rok wykrycia SR: 2004
Dołączyła: 07 Cze 2005
Posty: 517
Skąd: K I E L C E
Wysłany: Pią Mar 03, 2017 11:56 am   

ja przez 24 godziny przed badaniem zawsze zdejmuję soczewki. Tak robię od początku. Mam wtedy porównanie w topografii bo rogówka wróci do swoich "normalnych" wartości. Soczewka jednak ją wypłaszcza i może zniekształcić to badanie. Tak mi kiedyś tam powiedzieli i stosuję do dziś.
_________________
 
 
jacek.cz 

Rok wykrycia SR: 2015
Dołączył: 16 Maj 2017
Posty: 1
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Maj 16, 2017 12:59 pm   

Pierwszy raz spotykam się aż z tak długim okresem przystosowania się rogówki do badania topografią, ale być może będą wykonane jakieś badania dodatkowe.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: