KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Przeszczep rogówki - pytania
Autor Wiadomość
konrado 

Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 11
Wysłany: Sob Kwi 06, 2019 8:24 pm   Przeszczep rogówki - pytania

Witam. Wiem, że forum jest poświęcone przede wszystkim SR, ale widzę, że jest stosunkowo aktywne i są tu osoby raczej obeznane w temacie przeszczepów rogówki. Miałbym kilka takich ogólnych pytań.

1. Który ośrodek w Polsce zajmujący się tym rodzajem przeszczepu jest najlepszy? Czy jest taki w Warszawie?
2. Czy czas oczekiwania na zabieg, który jest zależny o dostępności materiału jest taki sam dla każdego ośrodka w Polsce? Tzn. czy jest jeden bank tkanek na całą Polskę czy każdy ośrodek ma swój?
3. Przeszczep w Czechach. Tutaj widzę przede wszystkim mówi się Lexum. A czy mógłby ktoś coś powiedzieć na temat Gemini?
 
 
arthurh 

Rok wykrycia SR: 2003
Dołączył: 25 Lis 2015
Posty: 26
Wysłany: Nie Kwi 07, 2019 5:59 pm   

Witaj. Przeszczep drążący rogówki miałem 25.03.2019 - czyli dwa tygodnie temu.

1. Przeszczep był w Warszawie - Sierakowskiego 13. (najbliżej mnie i robią dużo przeszczepów)
2. Na przeszczep czekałem około 2 lata.
3. Przeszczep w Czechach czeka się zdecydowanie krócej ale się płaci.

Ogólnie chciałem tego i bardzo się bałem.
Przeszczep miałem robiony ze względu na uraz mechaniczny i blizny na rogówce.
Ogólnie pierwszy tydzień masakra - ale dziś już jest lepiej.
Widzenie narazie bardzo słabe, ale z dnia na dzien jest lepiej.


Pozdrawiam Artur
 
 
konrado 

Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 11
Wysłany: Nie Kwi 07, 2019 7:05 pm   

1. Hm, o Sierakowskiego słyszałem raczej negatywne opinie.
2. To dosyć krótko chyba? Z tego co czytałem ludzie czekają po 2 nawet 3 razy dłużej.
3. Tak, więm, i jestem gotów zapłacić. Podobno można dostać później w Polsce częściowy zwrot. Generalnie nie o to było pytanie, ale dzięki za odpowiedź :razz:

Zachęcam innych do odpowiedzi ;)
 
 
arthurh 

Rok wykrycia SR: 2003
Dołączył: 25 Lis 2015
Posty: 26
Wysłany: Nie Kwi 07, 2019 7:47 pm   

Jeżeli masz kasę i odległość dla Ciebie nie jest problemem to myślę że tylko Czechy.
Sierakowskiego to szpital gdzie najwięcej przeszczepiają rogówek w Polsce.
Myślę że skoro tego tyle robią to mają wprawę - ale to moja opinia.

Zwrot za przeszczep możesz dostać pod warunkiem że masz skierowanie na przeszczep.
Na tej podstawie możesz dostać kasę z NFZ po wykonanej operacji.
Bardzo ciężko dostać skierowanie na przeszczep (na papierze) - lekarze wiedzą o co chodzi.
 
 
konrado 

Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 11
Wysłany: Nie Kwi 07, 2019 8:10 pm   

A ile tak w ogóle taki zabieg kosztuje w Czechach? Bo nie mogę tej informacji znaleźć na stronie Lexum. Generalnie jeżeli poniżej 10k, to da się radę ;)
Co do odległości, to do Ostrawy (tam myślę się wybrać) jakoś super daleko nie jest.

Jeżeli chodzi o Sierakowskiego to takie ogólne opinie słyszałem. Nie wiem jak się ma kwestia przeszczepów.

A o tym skierowaniu, że nie chcą dawać to nie wiedziałem. Jakieś rady jak takie skierowanie uzyskać jakby co, gdyby nie chcieli dać?
 
 
arthurh 

Rok wykrycia SR: 2003
Dołączył: 25 Lis 2015
Posty: 26
Wysłany: Nie Kwi 07, 2019 8:40 pm   

Ktoś kiedyś pisał że około 12k , i czas około 3 miesięcy czekania.
Jest człowiek na forum co robił dwoje operacji na oczy w Czechach własnie.
Poszukaj , ma dużo wpisów na forum.
Na Sierakowskiego ogólnie bałagan jest - bo jest bardzo dużo ludzi.
Średnia wieku to pewnie 70 lat i ciężko nad tymi ludźmi zapanować.
Jeżeli chodzi o lekarzy - to myślę że jest ok.

Ogólnie żaden okulista nie chce pisać skierowania. Jeżeli zgłosisz się do danego szpitala (też nie z przypadku) to wtedy oni robią Ci przeszczep ale nie wystawiają żadnego potwierdzenia.

Możesz pisać o zwrot kosztów do NFZ pod warunkiem że miałeś pilne skierowanie na przeszczep rogówki, nie mogłeś czekać aż tak długo (bo stan zdrowia na to nie pozwalał) i zdecydowałeś się prywatnie.
 
 
konrado 

Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 11
Wysłany: Nie Kwi 07, 2019 9:28 pm   

Pewnie masz na myśli Bacę? No, napiszę do niego.

W moim przypadku to raczej nie jest/będzie pilne. Trzeba będzie pokombinować ze skierowaniem jakby co.

A jak to jest u nas tak w ogóle z tym przeszczepem. Kto decyduje w jakim szpitalu/klinice odbędzie się przeszczep? Pacjent, lekarz? Czy to się ustala od razu i dopiero potem wpisuje pacjenta na listę oczekujących, czy to sobie można wybrać później?
I czy u nas przeszczep można wykonać prywatnie? Jeśli tak, to jaka jest właściwie różnica pomiędzy na NFZ? Bo na materiał i tak trzeba czekać?
 
 
arthurh 

Rok wykrycia SR: 2003
Dołączył: 25 Lis 2015
Posty: 26
Wysłany: Pon Kwi 08, 2019 9:21 am   

Tak dokładnie - BACA.


O przeszczepie decyduje lekarz -ale ty musisz się też zgodzić. Robione jest dużo badań na temat oka i twojego stanu zdrowia. Jeżeli dobrze rokujesz - zapisywany jesteś na listę oczekujących na przeszczep.
Prywatnie nie zrobisz przeszczepu w Polsce- gdyż nie można sprzedawąć organów, prawnie jest to zabronione.
 
 
Dynia

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 408
Skąd: Polska
Wysłany: Wto Kwi 09, 2019 9:48 am   

W klinice Somich w Czechach, gdzie miałam wszczepiany MyoRing i crossa przeszczep kosztuje 40000-50000 koron, 6692-8365 PLN. Niestety nie znam nikogo kto miałby tam robiony przeszczep. Ale ogólnie ta klinika jest dość wysoko notowana i ma konkurencyjne ceny.
Polscy lekarze mają ogólnie problemy z wystawianiem skierowania na cokolwiek. Na Sierakowskiego jest taki burdel że szkoda gadać. 2 lata wpisywali mi w kartę że konieczny przeszczep a nawet nie wpisali mnie na listę. A gdy chciałam skierowanie żeby właśnie ten przeszczep w Czechach zrobić i potem odliczyć nikt nie chciał wystawić skierowania. Ale zabiegi w Czechach i tak odliczyłam w uldze rehabilitacyjnej ale to były małe pieniądze w stosunku do kosztów jakie poniosłam.
 
 
konrado 

Dołączył: 06 Kwi 2019
Posty: 11
Wysłany: Nie Kwi 14, 2019 7:46 pm   

Dynia napisał/a:
2 lata wpisywali mi w kartę że konieczny przeszczep a nawet nie wpisali mnie na listę.

Ale to jak, przez te dwa lata nie wiedziałaś w ogóle, że Cię nie wpisali? :shock:


A do jakiego lekarza trzeba się udać na konsultację w sprawie przeszczepu? Czy to jakiś "zwykły" okulista musi najpierw stwierdzić, że wykonanie takiego przeszczepu jest w jakimś tam stopniu uzasadnione i daje skierowanie do specjalisty, czy jak to się odbywa? Np. na Sierakowskiego, kto się tym zajmuje?

@arthurh
Nie daje mi to spokoju - jakim cudem tylko dwa lata czekałeś, jeżeli można wiedzieć?
 
 
Dynia

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 408
Skąd: Polska
Wysłany: Pon Kwi 15, 2019 8:49 am   

Trzeba udać się do tzw. Poradni Rogówkowej, czyli takiej co zajmuje się przeszczepami. Na Sierakowskiego mnie jeszcze opieprzyli że przyjechałam do Warszawy zamiast przeszczep w Bydgoszczy robić. Nie docierało, że właśnie z Bydgoszczy mnie odesłali do nich.
Przez 2 lata na kaźdej wizycie mówili że trzeba mnie w kolejkę do przeszczepu wpisać i przez 2 lata tego nie zrobili. Na ostatniej wizycie od innej pacjentki w moim wieku dowiedziałam się, że jesteśmy w najgorszej grupie wiekowej jeśli chodzi o przeszczepy (krótko po 30tce) i ona już czeka 10 lat w kolejce. Problemem nie jest brak dawców tylko podejście lekarzy i NFztu który pozwala zrobić tylko 200 przeszczepów rocznie. Reszta rogówke jest do utylizacji bo nie można ich np odpłatnie przeszczepić ze wzgledów prawnych. Takie marnotrastwo. Jak to usłyszałam postanowiłam zrezygnować z Sierakowskiego i jechać do Czech. Na Sierakowskiego robili mi ogromne problemy z kserem dokumentacji od nich. Musiałam pisać do Rzecznika Praw Pacjenta i NFZtu i dopiero wtedy po pół roku oczekiwania zrobili łaskawie ksero. Dlatego nie polecam się tam "leczyć".
 
 
arthurh 

Rok wykrycia SR: 2003
Dołączył: 25 Lis 2015
Posty: 26
Wysłany: Pon Kwi 15, 2019 10:36 am   

Dynia jak u Ciebie z ty przeszczepem w Czechach?
Dobrze jest?
Ja właśnie miałem przeszczep na Sierakowskiego i efekt jak narazie jest bardzo słaby.
Mam 33 lata i czekałem około 2 lat na przeszczep.
Dziś jest 3 tygodnie po operacji.
Proszę napisz coś więciej?
 
 
Dynia

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 408
Skąd: Polska
Wysłany: Pon Kwi 15, 2019 12:27 pm   

Pojechałam do Czech z zamiarem przeszczepu ale odradzili i wszczepili mi MyoRing i zrobili crossa bez ściagania nabłonka. Efekty miały być w przeciągu 7 lat od zabiegu. Startowałam z 5% widzenia teraz mam 18% więc poprawa niby jest tylko źe ja sobie ubzdurałam źe będę widziała jak w soczewkach. Ale i tak cieszę się że mnie nie zwodzili jak w Polsce i w ogóle zaproponowali cokolwiek.
 
 
arthurh 

Rok wykrycia SR: 2003
Dołączył: 25 Lis 2015
Posty: 26
Wysłany: Pon Kwi 15, 2019 1:26 pm   

Czyli myślę że postąpili bardzo dobrze - ten przeszczep nie jest taki super.
Sam nie wiem czy zrobiłem dobrze czy nie decydując się na ten przeszczep.
Przed przeszczepem miałem widzenie wg karty 1,5/50.
Po przeszczepie 0,5/50.
Czyli narazie jest gorzej.
Przed przeszczepem nie czytałem najwiekszej litery i teraz też nie.
Ale przez dziurkę widziałem bardzo dużo tzn. może z 7 rzędów - i to podobno bardzo dobrze rokuje.
Miałem duże blizny pourazowe w centrum rogówki , ale częściowo przezierną.
Mam 20 szwów - nie wiem co o tym myśleć , bardzo boję się żeby nie było gorzej.
Chociaż dużo czytałem forum, i znalazłęm wpis Agatal której dopiero po zdjęciu szwów udało się i widzi.
Żyje nadzieją że będzie też tak u mnie , chociaż to nie jest łatwe.
:neutral: :neutral: :neutral:
 
 
Dynia

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 408
Skąd: Polska
Wysłany: Pon Kwi 15, 2019 3:44 pm   

Ogólnie przy przeszczepach jest zasada: najpierw gojenie potem widzenie. Trzeba być cierpliwym bo to niestety trwa dość długo. I szwy też upośledzają widzenie, więc póki ich nie zdejmą trzeba czekać. Niektórzy tutaj załamani pisali że już pewnie nie będą widzieć dobrze że jest gorzej, że już pozamiatane, a z czasem było coraz lepiej. Jeśli nie masz innych współistniejących chorob oczu czy z autoagresji to napewno pójdzie ku lepszemu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: