KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Dobór twardych szkieł w Krakowie
Autor Wiadomość
łyżka 

Rok wykrycia SR: 2009
Dołączył: 23 Wrz 2010
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 5:08 pm   Dobór twardych szkieł w Krakowie

Witam. Czy ktoś dobierał twarde szkła w Krakowie? Znalazłem że dobiera Pani dr Słomska na ul Mikołajskiej w Krakowie? Czy ktoś już tam dobierał twarde soczewki? W szpitalu w Katowicach polecili dr Jaworskiego w Katowicach. A może w Krakowie gdzieś jeszcze dobierają soczewki?
 
 
Jack 

Rok wykrycia SR: 1992
Dołączył: 30 Mar 2007
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Paź 17, 2010 2:39 pm   

Tak, w Krakowie są z tego co wiem dwa miejsca do wyboru. Od lat doborem zajmuje się lekarz w salonie optycznym Voigt przy Floriańskiej, nie miałem do czynienia osobiście, ale słyszałem, ze dobrze dobiera, poza tym doborem zajmuje się także dr Słomska w gabinecie przy Mikołajskiej. Dawniej (nie wiem czy teraz też) doborem zajmowała się dr Sadowska w gabinecie przy ul. Rajskiej (aktualnie ten gabinet chyba został przeniesiony), ale tej ostatniej opcji nie polecam, zwracając uwagę na opcję nr 2, gdzie z pełna odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że obsługa jest bardzo profesjonalna i naprawdę dobrane soczewki są wysokiej jakości i widzenie w moim przypadku idealne. Warto jednak chyba zanim pójdziesz zapytać o cenę w tych dwóch (ewentualnie trzech) miejscach). Gabinet przy Mikołajskiej ma umowę z NFZ, pozostałe nie wiem.
 
 
 
wojgp 

Rok wykrycia SR: 2005
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 149
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Paź 17, 2010 9:49 pm   

Polecam spróbować doboru soczewek hybrydowych SynergEyes u Voigta w Krakowie - ul. Floriańska. Jest to nowość i miałem okazję przymierzać. Komfort rewelacyjny w porównaniu z twardzielami. Niestety jestem po przeszczepie i z widzeniem w tych soczewkach jest niestety gorzej, ale będę jeszcze porównywać z twardzielem, który zamówiłem u dr Słomskiej.
Miałem do czynienia z wszystkimi spośród w/w okulistów w Krakowie i optykiem Grabowskim. Najmniej zadowolony jestem z dr Sadowskiej, która niestety nastawiona jest głównie na kasę. Poza tym jest mało sympatyczna, gdy przychodzi do reklamacji. Zanim się nie zapłaci, to wszyscy okuliści są zadziwiająco uprzejmi, mili itp.
Żaden z okulistów nie uprzedza, że w przypadku twardzieli trzeba się liczyć z możliwością wypadnięcia soczewki.
Lepiej poprosić o pełne szkolenie i poinformować okulistę, że nie widziało się nigdy twardziela na oczy.
Inaczej sytuacja ma się w przyp. hybryd - mają o prawie połowę większą średnicę i nie słyszałem o ich wypadaniu.
 
 
Jack 

Rok wykrycia SR: 1992
Dołączył: 30 Mar 2007
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Paź 18, 2010 8:12 am   

Witam, Kolego wojgp, kilka pytań, bo zainteresowałeś mnie tymi SynergEyes: jaki jest koszt, jak jest z wyciąganiem tego czegoś z oka:), bo słyszałem że z hybrydami jest problem, na jak długi okres użytkowania są przeznaczone, jak oceniasz komfort w porównaniu z RGP, czyli ile godzin max w ciągu dnia można bez zmęczenia to używać:)??
Pełna zgoda co do Pani Sadowskiej, miałem nieprzyjemność dobierać u niej w latach 90tych. Kompletna porażka-podejście typu radź sobie sam ze wszystkim.
Z kolei gabinet na Mikołajskiej mogę z pełną odpowiedzialnością polecić, kupiłem tam już 3 zestawy RGPów na przestrzeni 6 lat i są coraz lepsze, obsługa też bez zarzutu.
Z góry dzięki za odp.
 
 
 
wojgp 

Rok wykrycia SR: 2005
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 149
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Paź 18, 2010 1:46 pm   

Koszt 1000 zł za soczewkę (w tym wliczone 100 zł badanie). Czas oczekiwania wynosi ok 1 miesiąca. Soczewka sprowadzana jest z USA.
Zakładanie soczewki odbywa się dokładnie tak, jak przedstawiono na tym filmiku
http://www.youtube.com/wa...feature=related
Zdejmowanie: http://www.youtube.com/watch?v=0OyaSvU4e9w
SynergEyes przeznaczone są do użytkowania przez 1 rok i z tego, co się dowiedziałem można nosić je przez paręnaście godzin dziennie bez problemu. Niestety zapomniałem zapytać jaką mają gazoprzepuszczalność. Na stronie producenta nie znalazłem tej informacji :-/
Co do komfortu, to miałem zakładaną na oko, które katowałem wcześniej soczewką twardą do momentu aż mi wypadła. W przypadku twardziela największy komfort na początku jest, gdy patrzy się 'w dół'. Każdy obrót gałką powoduje dyskomfort. W przypadku hybrydy kręciłem gałką o 360 stopni i praktycznie nic nie czułem.
Ważne jest również to, iż hybryda nie przylega bezpośrednio do rogówki. O ile dobrze pamiętam - jest przestrzeń ok 150 do 250 um (mikrometrów). Teoretycznie nie jest więc konieczne wykonywanie mapy rogówki.
Dobór polega na stopniowym zmniejszaniu tej przestrzeni i sprawdzanie przez optyka poprawności ułożenia soczewki - zaczyna się od 250 i idzie w dół co 50. Kolejna sprawa , to parametry optyczne i na tym koniec.
Pod względem wygody noszenia są nieporównywalnie lepsze - oczywiście bazuję na swoim doświadczeniu, lecz z moich obserwacji wynika, że jest to powszechna opinia.
 
 
Jack 

Rok wykrycia SR: 1992
Dołączył: 30 Mar 2007
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Paź 18, 2010 6:01 pm   

Dzięki, zasięgnąłem już informacji telefonicznie, rzeczywiści wygląda, ze może to być interesująca alternatywa, postanowiłem spróbować, wrażeniami podzielę się gdy będę je miał.
 
 
 
leganza 

Rok wykrycia SR: 2002
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 8
Skąd: małopolska
Wysłany: Czw Sty 27, 2011 3:17 pm   

Jack napisał/a:
Dzięki, zasięgnąłem już informacji telefonicznie, rzeczywiści wygląda, ze może to być interesująca alternatywa, postanowiłem spróbować, wrażeniami podzielę się gdy będę je miał.

No i jak, zadowolony jesteś z tych nowych szkieł(o ile kupileś te hybrydowe). Odpowiedz bo jestem na etapie wymiany twardych szkieł i szukam innej opcji.
_________________
Jakoś żyję pomimo stożka :)
OL:3-4 STOPIEŃ
OP:1-2 STOPIEŃ
 
 
Jack 

Rok wykrycia SR: 1992
Dołączył: 30 Mar 2007
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Sty 27, 2011 3:40 pm   

Tak, kupiłem i jestem bardzo zadowolony, jeśli chcesz więcej szczegółów zobacz posty o Clearcone. Mnie one dają niesamowity komfort noszenia, co tu dużo mówić, zupełnie inna jakość życia, gdy się super widzi i przy tym nie cierpi :)
Pozdrawiam
 
 
 
wojgp 

Rok wykrycia SR: 2005
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 149
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Sty 27, 2011 3:52 pm   

Ja nabyłem na razie 1 soczewkę hybrydową ClearKone, lecz efekt noszenia na oku po przeszczepie rogówki nie jest zadowalający. Po ok 5-6 godzinach noszenia oko robi się czerwone. 2 razy musiałem odstawić soczewkę na dłuższy czas i poczekać aż oko dojdzie do siebie - raz nie obyło się bez wizyty u okulisty.
Natomiast próbowałem tą samą soczewkę nosić na drugim oku z SR, lecz bez przeszczepu. Efekt zadziwiający, zero zaczerwienień i niemiłych reakcji, poza tym lepsze widzenie niż z twardzielem.
Tak więc jeśli nie jesteś po przeszczepie, to brałbym w ciemno :) Ważne, aby mimo wcześniejszego noszenia twardzieli - stopniowo przyzwyczajać oko np zaczynając od 2 h i zwiększać co 0,5h, raczej nie przekraczać 10-12h.
Jeśli chodzi o komfort, to nieporównywalny z twardzielami. Można spokojnie funkcjonować bez rozdrażnienia, że coś ma się w oku, jak to w moim przypadku miało miejsce z tw. Co ważne nie ma ryzyka wypadnięcia soczewki, gdyż CK ma średnicę 14,5 mm. Idealnie nadaje się do uprawiania sportów - no może za wyj. pływania :)
Dziwię się, że sporo okulistów jednak tkwi w przekonaniu, że nie ma nic lepszego poza twardzielami. Szkoda, bo jednak hybryda, to nieporównywalnie większy komfort noszenia, a cena również niższa. U Grabowskiego w Krk 900 zł + 100 zł dobór, a można znaleźć również za ok 700 zl bez badania.
 
 
repos 

Rok wykrycia SR: 2005
Dołączył: 13 Lip 2010
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 27, 2011 4:42 pm   

Cześć,

Powiedz jaką masz wadę w stopniu 1-4. Ja niestety na jednym oku posiadam 3 stopień, na drugim 4. Z wypadaniem twardziela nie miałem nigdy do czynienia aczkolwiek może warto zainteresować się hybrydą. Z góry dzięki za odpowiedź.
 
 
 
wojgp 

Rok wykrycia SR: 2005
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 149
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Sty 27, 2011 5:01 pm   

W oku po przeszczepie widzenie jest kiepskie , wiec 3 (nie 4 dlatego że jeszcze rozróżniam przedmioty heh), drugie oko bez przeszcz. z SR wada ok 1.
Ktoś z Was rozważał crossa i ew. laserową korekcję ?
 
 
synthman80 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 85
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Czw Sie 06, 2020 9:30 am   

gdzie obecnie w Krakowie lub małopolsce, region Nowy Sącz i okolice można dobrać soczewki twarde, raczej nie hybrydy? dr Grabowski na Floriańskiej również dobiera twarde?
 
 
Minczi 

Rok wykrycia SR: 2010
Dołączył: 03 Wrz 2020
Posty: 2
Wysłany: Czw Wrz 03, 2020 10:27 am   

Tak u Grabowskiego dobierzesz również twarde soczewki. Dobierałem u niego hybrydy i twarde i w obu przypadkach byłem zadowolony.
Wcześniej korzystałem też z usług Jaworskiego i też mogę polecić. Facet mniej kontaktowy niż Grabowski ale zna się na rzeczy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: