KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
inwalidztwo???
Autor Wiadomość
dewaluacja 

Rok wykrycia SR: 1994
Dołączyła: 05 Mar 2008
Posty: 350
Skąd: Chorzów
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 10:33 am   ustawa

http://www.pfron.org.pl/p...d=104&search=50

Jednocześnie w przepisach regulujących poszczególne ulgi, mowa jest o osobach zaliczonych do I i II grupy inwalidztwa.
 
 
Witold 

Rok wykrycia SR: 1998
Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 160
Skąd: Ustroń, Katowice
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 6:14 pm   Re: ustawa

dewaluacja napisał/a:
http://www.pfron.org.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=103&id=104&search=50

Jednocześnie w przepisach regulujących poszczególne ulgi, mowa jest o osobach zaliczonych do I i II grupy inwalidztwa.


Tak, ale majac lekki stopień przy tzw. szerokiej interpretacji - praktycznie korzystasz ze wszytskich najwazniejszych ulg.

[ Dodano: Pon Sie 25, 2008 7:18 pm ]
I jeszcze jedno - duch tej ustawy stanowi - prosze czytać uwaznie:
Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną, której dotyczy wydatek:

orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
Służe pomocą, bo orzeczenia WSA i NSA, mocno roszerzają działnie tych ulg.
_________________
Uwierzyć że pacjent to nie petent.
 
 
dewaluacja 

Rok wykrycia SR: 1994
Dołączyła: 05 Mar 2008
Posty: 350
Skąd: Chorzów
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 6:48 am   Re: ustawa

Witold napisał/a:
Tak, ale majac lekki stopień przy tzw. szerokiej interpretacji - praktycznie korzystasz ze wszytskich najwazniejszych ulg.

[ Dodano: Pon Sie 25, 2008 7:18 pm ]
I jeszcze jedno - duch tej ustawy stanowi - prosze czytać uwaznie:
Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną, której dotyczy wydatek:

orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
Służe pomocą, bo orzeczenia WSA i NSA, mocno roszerzają działnie tych ulg.



rozumiem to, ale skąd wiedziec, kiedy korzysta się z "rozszerzonej interpretacji? Nawet na infolinii pfron-u podają, że praktycznie nic nie można odliczyc. Jak im "udowodnic", że interpretacja ma byc inna niż w powszechnym rozumieniu? Chyba zgłoszę się do Ciebie podczas przyszłorocznego rozliczania PIT-ów;)
Dziękuję i pozdrawiam
 
 
Witold 

Rok wykrycia SR: 1998
Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 160
Skąd: Ustroń, Katowice
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 12:07 pm   zapraszam

wiesz, ja byłem całe długie lata dziennikarezm ekonomicznym i czytam, czytam, czytam. Szperam w orzeczeniach NSA i WSA. Chetnie pomogę.
_________________
Uwierzyć że pacjent to nie petent.
 
 
DEDAL 

Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 191
Wysłany: Śro Sie 27, 2008 8:10 am   

Cytat:
Tak, ale majac lekki stopień przy tzw. szerokiej interpretacji - praktycznie korzystasz ze wszytskich najwazniejszych ulg.

[ Dodano: Pon Sie 25, 2008 7:18 pm ]
I jeszcze jedno - duch tej ustawy stanowi - prosze czytać uwaznie:
Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną, której dotyczy wydatek:
jest to bzdura stopien lekki jest bardzo ograniczony ulgami a właciwie to ich nie ma.
_________________
"Być nie mieć"
 
 
mastel 


Rok wykrycia SR: 2001
Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 124
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: Wto Wrz 02, 2008 1:44 pm   

Czy ktoś ma rzeczowe informacje na temat orzeczenia i posiadania (ew. późniejszego starania się) o prawo jazdy? Czy istnieje jakiś przepływ informacji między urzędami? Była wypowiedź, że nie należy się chwalić, ale chciałbym poznać inne przypadki może ktoś coś z autopsji napisze?
Jeszcze jedna sprawa, może uporządkujemy informacje na temat przywilejów i ulg - myślę, że wszystkim się to przyda bo w chwili obecnej sa dwie skrajnie rożne opinie.
_________________
Nie jest źle, a dobrze wcale...
 
 
Witold 

Rok wykrycia SR: 1998
Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 160
Skąd: Ustroń, Katowice
Wysłany: Śro Wrz 03, 2008 6:27 am   Dedal, najpierw pomyśl, potem pisz

DEDAL napisał/a:
Cytat:
Tak, ale majac lekki stopień przy tzw. szerokiej interpretacji - praktycznie korzystasz ze wszytskich najwazniejszych ulg.

[ Dodano: Pon Sie 25, 2008 7:18 pm ]
I jeszcze jedno - duch tej ustawy stanowi - proszę czytać uwaznie:
Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną, której dotyczy wydatek:
jest to bzdura stopien lekki jest bardzo ograniczony ulgami a właciwie to ich nie ma.


DEADALU, nie panikuj, nie przesadzaj, napisz jakiego odliczenia Cu odmówiono i na jakiej podstawie? Bo rozumiem, że czegos nie uzskałeś, skoro głosiś takie zastrzeżenia.
Wtedy możemy prowadzić dyspute konkretną i zorganizoweaną merytorycznie.

Ad Rem, czyli wszytskim zainteresowanym

Polecam uważna lekturę i systematyczne sprawdzanie informacji. Korzystam z odliczeń od lat. Najpierw miałem umiarkowany stopień, po operacji oka mam leki.
Reasumując, choc piosałem już wiele razy;
Odliczeń jest mnóstwo. Tylko trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać:

- koszt zabiegu odliczysz,
- kupno pieca gazowego co - odliczysz,
- zakup okularów odliczysz,
- turnus rehabilitacyjny odliczysz,
- zakup nakładek ułtwiajacych czytanie odliczysz,
- zakup audiobuków odliczysz,

I wiele innych, Jak to jest mało, hm?

U mnie sprawa jest o tyle prostsza, że mam współistniejace schorzenie dłoni, co sprawia, że odliczam też choćby:
- przebudowę łazienki, uchwyty bezpieczeństwa, płytki antypoślizgowe,
- przebudowę klatki schodowej.

DEDALU, jak zaznaczyłem na wstępie
Mam taką propozycję na przyszłość, zanim zaczniemy pisać co można, a co nie odliczyć. Napiszmy, konkretnie co nam sie udało lub nie odliczyć.


Powiem tak, jestem praktykiem i naprawdę, myślę, że potrafię się w tym labiryncie przepisów poruszać. Sprawdzam to
:
po pierwsze w moim US,
po drugie w Ministerstwi Finansów,
po trzecie w orzeczeniach WSA i interpelacjach US i IS.

Zatem, spokojnie i jak ktoś ma konkretny przypadek niech pisze: Będziemy sprawdzać. Tym bardziej, że opinie US, bywaja też różne i trzeba się sporo nabiegaćm, by dostac - czasem - odpowiedź wiążącą.
A Dedalowi, życzę mniej panikowania i wiekszego opanowania w głoszonych opiniach.
_________________
Uwierzyć że pacjent to nie petent.
 
 
DEDAL 

Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 191
Wysłany: Śro Wrz 03, 2008 9:37 am   

Witek ładnie chłopie piszesz naprawde obrazowo ja tak nie potrafie wiec napisze prostym jezykiem nie kupuje pieca CO, nie potrzebuje okularów, zadnych nakładek tez nie,a teraz kwoty na opiekuna i dojazdy i pies przewodnik w wysokosci 2280 zł za rok i pytanie do ciebie czy stopien lekki to odliczy???? temat ulg zaczoł sie własiwie od ulg codziennych i znowu mam pytanie do ciebie co wiesz na temat przejazdow PKS PKP MPK dla stopnia lekkiego :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: ja nie panikuje i nigdy nie pankowałem a na formum pisze to co wiem
_________________
"Być nie mieć"
 
 
lukasz_os 


Rok wykrycia SR: 2008
Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 15
Skąd: Łuków
Wysłany: Śro Wrz 03, 2008 10:35 am   

Witek skoro jak sam twierdzisz orientujesz się w tych przepisach to mam jedno pytanie.

Mam 21 lat, jestem studentem i posiadam lekki stopień niepełnosprawności orzeczony przez PCPR w mojej miejscowości.

Czy będąc w Warszawie (mimo że w niej nie mieszkam) przysługuje mi bezpłatny przejazd komunikacją miejską i jeżeli tak to jakie zaświadczenia/dokumenty są mi potrzebne aby z tego korzystać?

Próbowałem doczytać się na stronach ZTM ale nie potrafię tego zinterpretować.
Oto strona: http://www.ztm.waw.pl/taryfa/ulgi.php

Pozdrawiam.
 
 
dewaluacja 

Rok wykrycia SR: 1994
Dołączyła: 05 Mar 2008
Posty: 350
Skąd: Chorzów
Wysłany: Śro Wrz 03, 2008 10:45 am   

W woj. Śląskim NA PEWNO nie ma ulg dla "lekkiego" na przejazdy komunikacją miejską
Ostatnio zmieniony przez dewaluacja Czw Wrz 04, 2008 7:54 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
piotr3005 

Rok wykrycia SR: 2008
Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 37
Skąd: chorzów
Wysłany: Śro Wrz 03, 2008 11:15 am   

No to kanał!!! jestem z Chorzowa i nic więc co należy się lekkiemu bo właśnie idę na kruszcową złożyć papiery.

pozdrawiam
 
 
Witold 

Rok wykrycia SR: 1998
Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 160
Skąd: Ustroń, Katowice
Wysłany: Śro Wrz 03, 2008 11:23 am   Witam pytajacych

Postaram sie na jutro, zdobyć dla Was odpowiedzi. Co do MPK , czyli komunikacji miejskiej decyzują Rady Miast i Powiatów. Tu sa rozbieżne przepisy.
Co do PKS i PKP sprawdze,
odliczenie samochód, pies etc - sprawdzę.
Wit

PS
No tak, mnie na codzień interesuja ulgi dla..40 - latka, który ma dom. To jednka inny poziom zainteresowania niż kolegów, ale pomogę sie w tym gąszczu przepisów odnaleźc.
W

[ Dodano: Sro Wrz 03, 2008 12:30 pm ]
lukasz_os napisał/a:
Witek skoro jak sam twierdzisz orientujesz się w tych przepisach to mam jedno pytanie.

Mam 21 lat, jestem studentem i posiadam lekki stopień niepełnosprawności orzeczony przez PCPR w mojej miejscowości.

Czy będąc w Warszawie (mimo że w niej nie mieszkam) przysługuje mi bezpłatny przejazd komunikacją miejską i jeżeli tak to jakie zaświadczenia/dokumenty są mi potrzebne aby z tego korzystać?


Przepisy móiwa tak:
Do 26 roku zycia:
5. dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawnością, nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia - na podstawie:

d. orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia stwierdzającego zaliczenie do jednej z grup inwalidów, albo orzeczenia zespołu orzekającego o stopniu niepełnosprawności,
f. orzeczenia zespołu orzekającego o niepełnosprawności lub ważnej legitymacji wydanej przez właściwy organ, dokumentującej niepełnosprawność zgodnie ze wzorem określonym przez Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.


Po 26 roku zycia:
7. osoby uznane za niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym po ukończeniu 26 roku życia - na podstawie orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność wydanego przez zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności, na podstawie przepisów prawa polskiego lub ważnej legitymacji wydanej przez właściwy organ, dokumentującej stopień niepełnosprawności,

Jutro powinna byc interpretacja warszawska , dla Ciebie
_________________
Uwierzyć że pacjent to nie petent.
 
 
lukasz_os 


Rok wykrycia SR: 2008
Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 15
Skąd: Łuków
Wysłany: Śro Wrz 03, 2008 11:59 am   

Dzięki Witold za zainteresowanie a co do PKP to w PCPR powiedzieli że mi(dzieciom i młodzieży do 24 lat, studentom do 26 lat) ulga 78% przysługuje w przypadkach przejazdu z i do:

przedszkola,
szkoły,
szkoły wyższej,
placówki opiekuńczo-wychowawczej,
placówki oświatowo-wychowawczej,
specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego,
specjalnego ośrodka wychowawczego,
ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego,
domu pomocy społecznej,
ośrodka wsparcia,
zakładu opieki zdrowotnej,
poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,
na turnus rehabilitacyjny.

Do tego taka sama ulga przysługuje opiekunowi takiej osoby.

Co do osób niepełnosprawnych i mających powyżej 24 lat (26 w przypadku studentów) przysługuje ulga 37% (49% na pociągi osobowe) dla osób mających znaczny stopień niepełnosprawności (osobom o umiarkowanym i lekkim ulga nie przysługuje).
 
 
DEDAL 

Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 191
Wysłany: Śro Wrz 03, 2008 4:21 pm   

lukasz_os napisał/a:
Co do osób niepełnosprawnych i mających powyżej 24 lat (26 w przypadku studentów) przysługuje ulga 37% (49% na pociągi osobowe) dla osób mających znaczny stopień niepełnosprawności (osobom o umiarkowanym i lekkim ulga nie przysługuje).
małe sprostowanie jezeli chodzi o umiarkowany stopień kupujac bilet PKS PKP w kasie lub u kierowcy osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawnosci powiny wołac bilet dla osoby niedowidzacej i przewodnik jezeli ktos jedzie jeszcze z nami wtedy bilet bedzie z ulgą.Proponuje zapisanie sie tez do POLSKIEGO ZWIAZKU NIEWIDOMYCH I NIEDOWIDZACYCH tam wszysko wyjasnia co mozna a czego nie
_________________
"Być nie mieć"
 
 
lukasz_os 


Rok wykrycia SR: 2008
Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 15
Skąd: Łuków
Wysłany: Śro Wrz 03, 2008 4:33 pm   

DEDAL napisał/a:
małe sprostowanie jezeli chodzi o umiarkowany stopień kupujac bilet PKS PKP w kasie lub u kierowcy osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawnosci powiny wołac bilet dla osoby niedowidzacej i przewodnik jezeli ktos jedzie jeszcze z nami wtedy bilet bedzie z ulgą.Proponuje zapisanie sie tez do POLSKIEGO ZWIAZKU NIEWIDOMYCH I NIEDOWIDZACYCH tam wszysko wyjasnia co mozna a czego nie


No a tego nie wiedzialem. Najlepiej by bylo jakby ktos zebral te wszystkie informacje razem zeby nie trzeba bylo sie przekopywac przez miliony postow szukajac odpowiedzi na dreczace go pytanie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: