KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
INTACS a Twarde soczewki
Autor Wiadomość
chriser00

Rok wykrycia SR: 2008
Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 49
Wysłany: Wto Paź 07, 2008 11:46 pm   INTACS a Twarde soczewki

Mam do was pytanie. Jak to właściwie jest. Z tego co wyczytałem INTACSY nie leczą stożka. Jedynie poprawiają widzenie, czyli de facto działają jak twarde soczewki.

Jakie jest więc uzasadnienie/zalety wszczepiania sobie INTACS-ów zamiast noszenia twardych soczewek?

Będę wdzięczny za wszystkie opinie bo właśnie muszę podjąć decyzję, a do tej pory wyczytałem, ze większości z Was Intacsy tak naprawdę nie poprawiły widzenia
 
 
JestemMichal 

Rok wykrycia SR: 2007
Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 119
Skąd: London, UK
Wysłany: Śro Paź 08, 2008 12:28 am   Re: INTACS a Twarde soczewki

Intacs wszczepia się by wyrównać powierzchnię rogówki a tym samym pomóc widzieć lepiej. Nie ma na to jednak żadnej gwarancji, choć statystyki* są mimo wszystko obiecujące. Generalnie, w okresie 6-12 miesięcy widać poprawę ale waha się ona znacznie w zależności od danego pacjenta (na co nie ma reguły). Może się okazać, że poprawy nie będzie bądź konieczne będzie usunięcie ringów ze względu na pogorszenie wzroku (to jednak na szczęście bardzo mały odsetek). Warto podkreślić okres przystosowywania się oka do nowego postrzegania świata. Zaraz po zabiegu efekty są skrajnie różne u wszystkich (sam mam zupełnie różne rezultaty w obu oczach). Ringi zmniejszają astygmatyzm (w końcu rogówka się mniej lub bardziej wyrównuje) co wiążę się z tym, że można później użyć mocniejszej korekcji przez co widzieć lepiej. Wyrównanie rogówki może umożliwić też korzystanie ze szkieł kontaktowych osobom, które wcześniej ich nie tolerowały.

Ogólnie rzecz biorąc są ludzie, którzy po intacs stwierdzili, że nie potrzebują korekcji (choć idealnego wzroku nie mają), są tacy, którym wystarczają okulary i tacy, którzy wciąż polegają na soczewkach. Są też jednak tacy, których ringi w oczach totalnie rozczarowały. Na pewno na dłuższą metę jest lepiej ale rewelacji nie ma. Kwestia podejścia.

* "(...) Results with intracorneal rings (Intacs, Addition Technology) are generally satisfactory, with 70% to 80% of the patients gaining lines of vision, 20% remaining stable, and only a few decreasing. (...)"
Expert shows intracorneal rings stable over 10 years, OSN SuperSite Top Story 9/14/2008
_________________
Intacs subiektywnie | Stożek wg Dr Lombardi
 
 
chriser00

Rok wykrycia SR: 2008
Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 49
Wysłany: Śro Paź 08, 2008 8:49 am   

Ok rozumiem. Tyle, że powstaje podstawowe pytanie co dają INTAC-y czego nie dają soczewki?
 
 
Kopiernik 


Rok wykrycia SR: 2006
Dołączył: 02 Gru 2006
Posty: 134
Wysłany: Śro Paź 08, 2008 9:42 am   

Przede wszystkim INTACS daje wygodę w porównaniu z soczewką: nie musisz go zakładać i zdejmować, czyścić, pielęgnować, nie porysuje się, ani go nie zgubisz. Dla osób, których oko nie toleruje soczewki to wybawienie od męki. Wady: cena, konieczność przeprowadzenia zabiegu, brak gwarancji poprawy wzroku (20% pozostaje na takim samym poziomie jak przed zabiegiem, w pozostałych przypadkach poprawa może wynosić 1-2 rzędy na tablicy), no i w końcu INTACS nie leczy stożka (jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zatem kombinacja ringów i X-linking).
To chyba wszystko, co najważniejsze.
 
 
JestemMichal 

Rok wykrycia SR: 2007
Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 119
Skąd: London, UK
Wysłany: Śro Paź 08, 2008 11:55 am   

Kopiernik napisał/a:
(jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zatem kombinacja ringów i X-linking).

Czego się nie praktykuje, jeżeli nie ma progresji stożka - informacja udzielona mi kilkanaście minut przed zabiegiem więc z pierwszej ręki. Sam się zdziwiłem bo byłem pewny, że kombinacja może jeszcze bardziej pomóc - będę pytał już za dwa tygodnie o szczegóły.
_________________
Intacs subiektywnie | Stożek wg Dr Lombardi
 
 
Kopiernik 


Rok wykrycia SR: 2006
Dołączył: 02 Gru 2006
Posty: 134
Wysłany: Śro Paź 08, 2008 12:40 pm   

a Lexum obiecywało... :neutral:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: