KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Wątpliwości dotyczące Xlinkingu
Autor Wiadomość
Kazik 


Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 04 Wrz 2008
Posty: 98
Wysłany: Śro Paź 02, 2013 4:39 pm   

U mnie rogówka ciągle idzie w tańce - głównie z racji Mini ASRK. Po 3 miesiącach ma się stać względnie stabilna (minęłó), a dopiero do 3 lat ułoży się całkowicie. Można tym wytłumaczyć zmiany ostrości i parametrów, ale nie bardzo halo, ducha i starburst.

Powodzenia i załóz prosze swój wątek z wszelkim info jak u Ciebie poszło. :)
_________________
OL: stożek I-II stopnia; Mini A.S.R.K. + SACL
OP: po przeszczepie warstwowym; Mini A.S.R.K.
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Nie Paź 06, 2013 11:42 am   

mam super prezentacje wyjasniajaca wiele rzeczy odnosnei CXL

//admin edit: dodałem linki do plików
Prezentacja w pdf
Wersja do wydruku
 
 
Vent 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 13
Wysłany: Wto Paź 08, 2013 4:41 pm   

kaczor napisał/a:
Ja dzisiaj o 15 mam zabieg na prawe oko, wierze ze wszystko bedzie ok no i moze wroce z 20/30 na 20/20 bez korekcji :twisted:

na calkiem zdrowym tez bym nie robil, lepiej co 3 miechy skoczyc zrobic topografie za 70PLN i ewentualnie przy progresji sie zastanawiac.
Kazik straszysz troche ale u Ciebie w sumie nie wiadomo od czego to jest, jesli to haze po CXl to ustepuje samoistnie do 9 meisiecy albo podaje sie krople sterydowe i znika.

Dr Szymanek zapewniał, że przy CXL bez abrazji nie ma efektów ubocznych, ale tak czy siak najpierw zrobię na chorym oku i dosłownie naocznie sprawdzę, czy tak jest.

Kusi trochę wizja zapobieżeniu w ogóle rozwojowi choroby, zamiast leczenia już jakiegoś jej stadium...
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Wto Paź 08, 2013 5:28 pm   

Vent napisał/a:
kaczor napisał/a:
Ja dzisiaj o 15 mam zabieg na prawe oko, wierze ze wszystko bedzie ok no i moze wroce z 20/30 na 20/20 bez korekcji :twisted:

na calkiem zdrowym tez bym nie robil, lepiej co 3 miechy skoczyc zrobic topografie za 70PLN i ewentualnie przy progresji sie zastanawiac.
Kazik straszysz troche ale u Ciebie w sumie nie wiadomo od czego to jest, jesli to haze po CXl to ustepuje samoistnie do 9 meisiecy albo podaje sie krople sterydowe i znika.

Dr Szymanek zapewniał, że przy CXL bez abrazji nie ma efektów ubocznych, ale tak czy siak najpierw zrobię na chorym oku i dosłownie naocznie sprawdzę, czy tak jest.

Kusi trochę wizja zapobieżeniu w ogóle rozwojowi choroby, zamiast leczenia już jakiegoś jej stadium...


Jak zapewnia to niech Ci da na pismie, ze gwarantuje brak jakichkolwiek efektow ubocznych, juz to widze;)

CXL bez abrazji to sliska sprawa, trafilem na wyniki badan ktore pokazuja ze efekt takiego CXl jest o 75% slabszy niz tego z epi off co moze prowadzic do tego ze efekt bedzie za slaby. Tu nie chodzi tylko rozpuszczalnosc ryboflawiny ale tez o to ze epithelium pochlania znaczna czesc promieniowania.
Generalnie im ciensza rogowka tym epi on jest lepsze bo mniejsza szansa ze efekt bedzie za slaby.Robienie epi on na grubej rogowce jest mocno dyskusyjne, byly przypadki ze trzeba bylo zabieg powtarzac.
Co do efektow ubocznych to mowa o tych zwiazanych z usuwaniem nablonka, ale tak czy inaczej keratocyty powinny zginac i to na glebokosci prawie 300um, wiec moze sie okazac ze wystapia inne efekty uboczne zwiazane z sami przeksztalceniami rogowki takie jak mgielka czy zmiany refrakcji (czytalem o nich na kcfreedom zarowno u ludzi ktorzy przeszli epi on jak i epi off)

Moim zdaniem najlepsza by byla opinia lekarza ktory ma u siebie obydwa zabiegi wtedy byloby wiadomo ze nie wychwala swojej jednej metody na ktorej zarabia;)
Nie jestem lekarzem, kieruje sie tylko dostepna logika i wiedza.

Tu jest ciekawe porownanie i glosy za i przeciw dla obu metod.
http://www.ophthalmologym...rticleID=108410
 
 
Vent 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 13
Wysłany: Wto Paź 08, 2013 6:16 pm   

Właśnie dr Szymanek robi obie metody CXL. I nie wszystkim poleca bez abrazji. Nie ma jednej dobrej metody dla wszystkich. Po przebadaniu stwierdził, że jestem wręcz idealnym przypadkiem do cxl bez abrazji. Spróbuję, jak nie pomoże to zrobię z abrazją :)
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Wto Paź 08, 2013 6:34 pm   

Vent napisał/a:
Właśnie dr Szymanek robi obie metody CXL. I nie wszystkim poleca bez abrazji. Nie ma jednej dobrej metody dla wszystkich. Po przebadaniu stwierdził, że jestem wręcz idealnym przypadkiem do cxl bez abrazji. Spróbuję, jak nie pomoże to zrobię z abrazją :)


A to bardzo przepraszam, jesli masz do niego zaufanie to oczywiscie trzeba posluchac. Na pewno bedzie mniej niedogodnosci, bo pomimo braku bolu to jednak troche meczace pierwsze 3 dni byly przy abrazji.
 
 
Szemek 

Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 14 Lut 2011
Posty: 14
Wysłany: Sob Paź 12, 2013 1:43 pm   

Wlasnie wrocilem z Lexum z wizyty kontrolnej. Na szczescie okazalo sie, ze pachymetria robiona w szpitalu dala przeklamane wyniki, rogowka nie rosnie, co prawda grubosc mam dosc mala OL-340 OP-370, ale podobno po crosie ta grubosc nie jest az tak istotna. Dodatkowo Dr Czarnota po zrobieniu topografii stwierdzila, ze mam bardzo ladny efekt - rogowka splaszczyla sie tak bardzo, ze na zdjeciach gdzie przed zabiegiem dominowal kolor pomaranczowo-czerwono-fioletowy teraz jest wszystko zolto-zielone. Kontrola za rok.
No nic, chcialem was tylko poinformowac, ze byl to falszywy alarm.
Ja w kazdym razie z tej radosci ide chlac :D
Pozdrawiam kolegow i kolezanki!
 
 
rafal875

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 12 Wrz 2013
Posty: 66
Wysłany: Sob Paź 12, 2013 2:04 pm   

Super ! :)
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Sob Paź 12, 2013 6:29 pm   

Szemek napisał/a:
Wlasnie wrocilem z Lexum z wizyty kontrolnej. Na szczescie okazalo sie, ze pachymetria robiona w szpitalu dala przeklamane wyniki, rogowka nie rosnie, co prawda grubosc mam dosc mala OL-340 OP-370, ale podobno po crosie ta grubosc nie jest az tak istotna. Dodatkowo Dr Czarnota po zrobieniu topografii stwierdzila, ze mam bardzo ladny efekt - rogowka splaszczyla sie tak bardzo, ze na zdjeciach gdzie przed zabiegiem dominowal kolor pomaranczowo-czerwono-fioletowy teraz jest wszystko zolto-zielone. Kontrola za rok.
No nic, chcialem was tylko poinformowac, ze byl to falszywy alarm.
Ja w kazdym razie z tej radosci ide chlac :D
Pozdrawiam kolegow i kolezanki!

Super ze wszystko jest ok ,ale tak od razu myslalem ze cos jest nie tak skoro widzisz super a tu grubosc jak do przeszczepu niby;)
Swoja droga podobno sama grubosc sie niewiele zmienia albo rosnie tylko przez te wszystkie zmiany w gestosci rogowki nie da sie tego tak latwo pozniej zmierzyc.

O ile dioptrii sie zmniejszylo, masz gdzies skany przed i po?

[ Dodano: Wto Paź 22, 2013 7:56 pm ]
Tu troche o wplywie soczewek na gestosc keratocytow w rogowce
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12429244
 
 
Vent 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 13
Wysłany: Pon Paź 28, 2013 11:53 pm   

kaczor napisał/a:

A to bardzo przepraszam, jesli masz do niego zaufanie to oczywiscie trzeba posluchac. Na pewno bedzie mniej niedogodnosci, bo pomimo braku bolu to jednak troche meczace pierwsze 3 dni byly przy abrazji.

Póki co nie mam powodów by nie mieć zaufania. Bardzo rozsądnie się na temat obu metod wypowiadał. Cóż, już w środę się dowiem jak to będzie...
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Pią Lis 01, 2013 12:35 pm   

Vent napisał/a:
kaczor napisał/a:

A to bardzo przepraszam, jesli masz do niego zaufanie to oczywiscie trzeba posluchac. Na pewno bedzie mniej niedogodnosci, bo pomimo braku bolu to jednak troche meczace pierwsze 3 dni byly przy abrazji.

Póki co nie mam powodów by nie mieć zaufania. Bardzo rozsądnie się na temat obu metod wypowiadał. Cóż, już w środę się dowiem jak to będzie...

No i jak zyje kolega czy z monitora nei da sie jeszcze czytac?
 
 
Vent 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 13
Wysłany: Śro Lis 06, 2013 12:56 pm   

kaczor napisał/a:

No i jak zyje kolega czy z monitora nei da sie jeszcze czytac?

Żyje, żyje :)
Przepraszam, że tak długo nie pisałem.

Zabieg jak to w wersji bez abrazji trwał ponad 3 godziny. Najpierw 2 godziny zakraplania Ryboflawiną TE co ok. 10 minut, a potem sam zabieg. Najtrudniejsze było wytrzymanie tych 30 minut patrząc w punkt mając co chwila polewane oko rozmaitymi płynami ;) Po 7 minutach już miałem dość i tylko dzięki silnej woli jakoś wytrwałem ;)
Po zabiegu miałem silny światlowstręt. Oko ledwo mogłem otworzyć, było spuchnięte i cholernie bolało.
Na drugi dzień jednak już było znacząco lepiej. Pierwszego dnia po zabiegu pomijając lekka chmurkę to jeśli chodzi o ostrość widzenia to było jak dawniej. Lepiej widziałem bez okularów niż z nimi.
Kolejny dzień to już brak chmurki i ciągle lepsze niż przed zabiegiem widzenie.
Niestety z każdym kolejnym dniem ostrość zaczęła wracać do tej sprzed zabiegu i na nowo musiałem założyć okulary (już zacząłem w nich widzieć lepiej).
Dzisiaj mam pierwszą wizytę po zabiegu w klinice i zobaczymy jakie efekty stwierdzą urządzenia pomiarowe ;)
Co dla mnie najważniejsze, nie mam po tym zabiegu żadnych nowych efektów (typu halo itp.). Widzę tak jak widziałem przed zabiegiem.

[ Dodano: Śro Lis 06, 2013 1:07 pm ]
Teraz dla mnie największym problemem jest co robić z drugim okiem.
Ciągle dzięki niemu widzę całkiem nieźle, ale widzę już pierwsze symptomy.
Jak w ciemnym pomieszczeniu patrzę na świecące diody z odległości większej to już widzę ich kopie pod spodem. Zastanawiam się czy jest na co czekać, czy lepiej poddać się CXL w wersji bez abrazji, zwłaszcza że przynajmniej póki co nie widzę żadnych dodatkowych "atrakcji" w oku po zabiegu.
Z drugiej strony nie chciałbym sobie popsuć dobrego widzenia w oku prawym...
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Śro Lis 06, 2013 10:22 pm   

epi on Nie ma bolu i szybsza rekonwalescencja ale skutecznosc o 80% mniejsza. Ciagle wybory niestety :)
 
 
Vent 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 13
Wysłany: Czw Lis 07, 2013 10:26 am   

Najważniejsze, że wystarczająco skuteczna dla większości pacjentów, którzy u dr Szymanka poddają się epi on :)
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Pią Lis 08, 2013 12:48 pm   

Vent napisał/a:
Najważniejsze, że wystarczająco skuteczna dla większości pacjentów, którzy u dr Szymanka poddają się epi on :)

Przemyslalem i na lepsze oko nie zrobie z abrazja.W klinicie w ktorej robilem prawe oko maja tez ryboflawine do epi on i mowia ze nie ma problemu, tak wiec gdzies na poczatku grudnia wale epi on na duzo lepsze oko.
Jak uda mi sei utrzymac to widzenie jakie mam to bede plakal ze szczescia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: