KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Czy wy też tak macie?
Autor Wiadomość
Wojciech Sz. 

Rok wykrycia SR: 2006
Dołączył: 05 Kwi 2016
Posty: 131
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Pią Maj 06, 2016 9:21 am   Czy wy też tak macie?

Hej, od dłuższego czasu nurtuje mnie jedna sprawa związana z okularami przy stożku. Mianowicie, przy "standardowym" ich noszeniu widzenie jest koszmarnie słabe, w granicach 60%. Jednakże gdy nachyle nieco okulary pod pewnym kątem i w pewnej odległości od oczu widzenie mam jak zdrowy gość! Zastanawiam mnie fakt, dlaczego nie jest się w stanie wytworzyć takich szkieł by móc tę ostrość widzenia mieć przy normalnym noszeniu okular. Czy macie podobne spostrzeżenia?

P.S. Dalej czekam na jedną hybrydę i z nudów takie rzeczy przychodzą mi do głowy :)
 
 
Sandman 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 20 Lis 2013
Posty: 164
Wysłany: Pią Maj 06, 2016 11:57 am   

Ponieważ zmieniam okulary jak rękawiczki (z 5 par o różnych mocach przez 2 lata) to bardzo często robię takie testy:)
Przechylając okulary w górę/dół zwiększamy ich moc sferyczną i cylindryczną, a obracając na boki zmieniamy kąty cylindrów:) W ten sposób samodzielnie wyliczyłem sobie kąt przy którym dobrze widzę (inny niż badanie i okulista) zrobiłem takie okulary i jest elegancko:)

Ale niestety nie jest to takie piękne. Możemy zwiększyć sobie moce i ustawić kąty tak, że na tablicy widzimy dobrze ale oko prawdopodobnie będzie przez to przekorygowane (coś jak przez lornetkę czy wizjer) i będziemy widzieli źle z bliska i źle jak zmieni się wielkość źrenicy (czyli za dnia/nocy). Także tą metodę polecałbym tylko do sprawdzenia czy inny kąt cylindra nam bardziej odpowiada, a moce to już powinno się dobrać w gabinecie normalnymi szkłami.
 
 
Wojciech Sz. 

Rok wykrycia SR: 2006
Dołączył: 05 Kwi 2016
Posty: 131
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Pią Maj 06, 2016 1:05 pm   

Kurcze, ciekawa sprawa. Ja lepiej widzę jak odchyle okulary w dół i lekko w lewo. Możesz mi powiedzieć jak dokładnie dokonałeś pomiaru i jak zrobiłeś takie okulary?
 
 
Sandman 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 20 Lis 2013
Posty: 164
Wysłany: Pią Maj 06, 2016 3:29 pm   

Samodzielnie zmieniłem tylko oś cylindra (o mocy 2,25..) - okulista dobrał mi oś 170 i takie okulary zrobiłem, nie widziałem w nich zbyt dobrze. Obracając okularami (nie odchylając!) zauważyłem, że jak przekręcę je o 20 stopni w drugą stronę to widzę dużo lepiej. Wiedząc jak wylicza się kąty cylindra wiedziałem, że to jest oś 10 stopni i takie zamówiłem u optyka:)

Ale to jest tylko chałupnicza metoda, dzięki której można dokonać drobnej korekty, lub na szybko sprawdzić czy zmiana osi coś daje.
Odchylenie okularów powoduje raczej efekt lornetki, po którym obraz jest zniekształcony,a z bliska nic nie widać.

Najlepiej jest to jednak zrobić u cierpliwego okulisty, który nie będzie zwracał uwagi na wydruk z komputera (bo ten przy stożku pokazuje bzdury), a dobierzecie wspólnie doświadczalnie. Trzeba przymierzać przeróżne moce sferyczne i cylindryczne, a następnie najlepiej samemu kręcić tym pokrętłem od kąta cylindra i zobaczyć gdzie się widzi najlepiej. Większość okulistów tego nie rozumie i się niecierpliwi mówiąc, że się nie da dobrać (i często tak jest) ale warto próbować.
 
 
nikolas2008 

Rok wykrycia SR: 1995
Dołączył: 19 Sty 2009
Posty: 117
Wysłany: Pią Maj 06, 2016 8:06 pm   

hej,swego czasu tez drążyłem temat okularów,znalazłem taki filmik gdzie człowiek tłumaczy czemu do naszej wady nie da sie ich dobrac
https://www.youtube.com/watch?v=hIuhZZrzxoY
 
 
ashog 

Rok wykrycia SR: 1859
Dołączyła: 03 Gru 2020
Posty: 1
Wysłany: Czw Gru 03, 2020 1:10 pm   

siemka witam :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: