KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
inwalidztwo???
Autor Wiadomość
kamgru
[Usunięty]

Wysłany: Czw Sie 14, 2008 10:57 pm   

Witaj w naszym gronie czarny. Jak sobie zatem radzisz bez szkieł i jaki jest stan zaawansowania twojego stożka? Czy objawiają się te zarośnięte kanały nosowo łzowe? Ja mam ogromny problem z zatokami dlatego pytam. Pozdrawiam
 
 
Witold 

Rok wykrycia SR: 1998
Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 160
Skąd: Ustroń, Katowice
Wysłany: Pią Sie 15, 2008 6:46 am   Frissonku Drogi

Frisson napisał/a:
To zależy od stopnia niepełnosprawności.
Ja mam lekki (wprawdzie na stałe), ale nie mam żadnych "przywilejów" z tego tytułu :evil:


Masz przywileje!

- ulga rehabilitacyjna
- refundacja składki ZUS
- jak masz mniej niz 18 lat, twoi rodzice mogą odliczyć 2280 złotych na samochód co roku od podatku - jak ty masz samochód - sama odliczasz,
- koszt zabiegów i wizyt lekarskich związanych z niepełnosprawnością - odliczasz.
cały katalog!
Witek
_________________
Uwierzyć że pacjent to nie petent.
 
 
krismartin 

Rok wykrycia SR: 2007
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 236
Skąd: BIAŁYSTOK
Wysłany: Sob Sie 16, 2008 8:16 am   

Witku ja szukałem informacji na temat ulg i znalazłem tylko ulgi dla rencistów 1 i 2 -giej grupy , a stopień lekki to tylko komunikacja miejska . Napisz jak możesz gdzie szukać info na temat ulg dla stopnia lekkiego na stałe .
 
 
 
Witold 

Rok wykrycia SR: 1998
Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 160
Skąd: Ustroń, Katowice
Wysłany: Sob Sie 16, 2008 2:50 pm   ulga rehabilitacyjna

krismartin napisał/a:
Witku ja szukałem informacji na temat ulg i znalazłem tylko ulgi dla rencistów 1 i 2 -giej grupy , a stopień lekki to tylko komunikacja miejska . Napisz jak możesz gdzie szukać info na temat ulg dla stopnia lekkiego na stałe .

Jest tego cała masa. Powiem tylko, że kupując do budowanego domu piec co - gazowy, tez go odliczyłem w ramach ulgu rehabilitacyjnej.


Tak po krótce:
Ulga rehabilitacyjna
W roku 2008 możliwe jest dokonanie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Ulga ta nie jest dostępna do odliczenia w formularzu PIT-36L (podatek liniowy) oraz PIT-38 (podatek od dochodów kapitałowych).

Kto
Warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, (ten fragment nas dotyczy
lub
decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z ulgi mogą skorzystać również podatnicy, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty limitu 9'120 zł.

II.
Na co
Odliczeniu podlegają wydatki na:

adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, psa przewodnika.
opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
opłacenie tłumacza języka migowego,
kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia,
leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą limitu, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),
odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
13.1. osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
13.2. osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w p.13.1,
używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne,
odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
15.1. na turnusie rehabilitacyjnym,
15.2. w zakładach, o których mowa w pkt. 6,
15.3. na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży, o których mowa w pkt. 11.

Dokumenty
Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w pkt 7, 8 i 14, na których poniesienie nie potrzeba żadnych dokumentów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przewodnicy osób niewidomych obowiązani są rozliczyć podatek dochodowy od wynagrodzeń, uzyskanych z tytułu usług świadczonych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawny może zostać poproszony o wskazanie osoby, którą zatrudniał jako przewodnika. Jeżeli przewodnik nie rozliczył podatku dochodowego i chcąc uniknąć odpowiedzialności zezna w urzędzie skarbowym, że nie otrzymał żadnych pieniędzy, wówczas urząd skarbowy uzna najpewniej, że niepełnosprawny nie poniósł wydatku podlegającego odliczeniu i że odliczenie mu nie przysługiwało. Zatem może warto pobierać od przewodnika pokwitowania wypłaconych mu kwot?

POZDRAWIAM

WITEK
_________________
Uwierzyć że pacjent to nie petent.
 
 
dewaluacja 

Rok wykrycia SR: 1994
Dołączyła: 05 Mar 2008
Posty: 350
Skąd: Chorzów
Wysłany: Śro Sie 20, 2008 7:49 pm   nie rozumiem

Masz przywileje!

- ulga rehabilitacyjna
- refundacja składki ZUS
- jak masz mniej niz 18 lat, twoi rodzice mogą odliczyć 2280 złotych na samochód co roku od podatku - jak ty masz samochód - sama odliczasz,
- koszt zabiegów i wizyt lekarskich związanych z niepełnosprawnością - odliczasz.
cały katalog!
Witek[/quote]


To znaczy, że można przedstawić rachunki np, za prywatne wizyty?
chyba jestem, zbyt tępa, ale nie rozumiem, co to znaczy "refundacja składki ZUS"?
A jak z tym samochodem- można odliczyć tylko koszty przystosowania go do użytkowania dla os. niepełnosprawnej?
Jaki to przepis (tzn. nr ustawy)?
 
 
mastel 


Rok wykrycia SR: 2001
Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 124
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: Śro Sie 20, 2008 11:05 pm   

Popatrz tutaj:
http://www.pfron.org.pl/p..._spoleczne.html
_________________
Nie jest źle, a dobrze wcale...
 
 
Witold 

Rok wykrycia SR: 1998
Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 160
Skąd: Ustroń, Katowice
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 4:08 am   ulgi cd.

Link jak wyżej. Korzystam z tej ulgi. POlega to na tym, że 10-go, każdego miesiaca wpłacam do ZUS składkę na ubezpieczenia wtym społeczne (ok. 480 pln) i kilka dni później PFRON przelewa ją na moje konto.
Jak jesteś pracownikiem, to właściciel twojej firmy dosstaje refundację:
- za składki ZUS,
- częściowy zwrot twojego wynagrodzenia.

SAMOCHÓD
2280 to ryczałt związany z tym, że wykoryzstujesz swój samochód, lub współmałżonka ( w niektórych przypadkach też i rodziców), aby odwiedzać lekarza, apteki, czy inna rehabilitację.

Hejka

PS.
Ale wymina pieca w domu na gazowy, też moż ebyć w ramach tej ulgi odliczona. Przebudowa klatki schodowej, lub łazienki również.
_________________
Uwierzyć że pacjent to nie petent.
 
 
dewaluacja 

Rok wykrycia SR: 1994
Dołączyła: 05 Mar 2008
Posty: 350
Skąd: Chorzów
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 4:46 pm   Re: ulgi cd.

SAMOCHÓD
2280 to ryczałt związany z tym, że wykoryzstujesz swój samochód, lub współmałżonka ( w niektórych przypadkach też i rodziców), aby odwiedzać lekarza, apteki, czy inna rehabilitację.


Dziękuję za odpowiedź/podpowiedź:) A jak dokumentujesz przejazdy, że zwracają Ci tą kwotę?
 
 
DEDAL 

Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 191
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 6:02 pm   

dewaluacja napisał/a:
SAMOCHÓD
2280 to ryczałt
to kwota stała nie musisz jej dokumentowac ale to nie jest kwota do odzyskania tylko podatek od tej kwoty czyli na reke cos ponad 400zł. taka sama kwota jest do odzyskania z tytułu opiekuna nie trzeba żadnych dokumentów i psa przewodnika również 2280zł
_________________
"Być nie mieć"
 
 
krismartin 

Rok wykrycia SR: 2007
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 236
Skąd: BIAŁYSTOK
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 7:01 pm   

Witek masz chyba 1 lub 2 grupę niepełnosprawności . Bo tylko tym grupom są przyznawane ulgi . Dla lekkiego stopnia nie znalazłem ulg . Jak wiesz coś więcej to pisz .
 
 
 
Witold 

Rok wykrycia SR: 1998
Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 160
Skąd: Ustroń, Katowice
Wysłany: Pią Sie 22, 2008 6:41 am   

krismartin napisał/a:
Witek masz chyba 1 lub 2 grupę niepełnosprawności . Bo tylko tym grupom są przyznawane ulgi . Dla lekkiego stopnia nie znalazłem ulg . Jak wiesz coś więcej to pisz .


Witaj. Nie masz racji. ustawa mówi wyraźnie - napisałem to już powyżej:
Warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach
Jest to sprawdzona interpretacja. Przed zabiegiem na oko miałem umiarkowany stopień, teraz mam lekki.

[/b]

[ Dodano: Pią Sie 22, 2008 7:46 am ]
A pomyłka wynika ztego, że mylisz ustawowy zapis o I lub II grupę inwalicztwa, z grupami niepelnosprawności.
A to dwie zupełnie inne sprawy.
Zresztą nie wiem czy wiesz, że człowiek z 1 okiem, też dostaje lekki stopień niepełnosprawności...
To zresztą nie wszytsko. Jedyna róznica w stopniach niepełnosprawności, jaka faktycznie występuje ma zanczenie dla pracodawcy, który zatrudnia takie osoby. Chodzi tu o refundację składki "51" na ZUS.
I tak, o ile się nie mylę"
znaczacy - 160% refundacji
umiarkowany - 130 %
lekki - 60%

Ale gdy prowadzacy firme samodzielnie ma orzeczenie o niepełnosprawności, niezaleznie od stopnia, dostaje refundacje składki - 1005.

Wit

[ Dodano: Pią Sie 22, 2008 7:46 am ]
miło być 100%, nie 1005. :mrgreen:
_________________
Uwierzyć że pacjent to nie petent.
 
 
krismartin 

Rok wykrycia SR: 2007
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 236
Skąd: BIAŁYSTOK
Wysłany: Pią Sie 22, 2008 6:44 pm   

Być może mylę jakieś zapisy . W następnym tygodniu wybieram się do Ostrawy i nie wiem czy mogę skorzystać z ulgi na przejazd PKP . Bo według tego co jest napisane na stronie PFRONu przysługują one tylko 1 i 2 grupie inwalidztwa . Natomiast nie ma wzmianki na temat lekkiego stopnia . Napisz czy mogę skorzystać z tej ulgi .
 
 
 
dewaluacja 

Rok wykrycia SR: 1994
Dołączyła: 05 Mar 2008
Posty: 350
Skąd: Chorzów
Wysłany: Pią Sie 22, 2008 7:04 pm   

krismartin napisał/a:
Być może mylę jakieś zapisy . W następnym tygodniu wybieram się do Ostrawy i nie wiem czy mogę skorzystać z ulgi na przejazd PKP . Bo według tego co jest napisane na stronie PFRONu przysługują one tylko 1 i 2 grupie inwalidztwa . Natomiast nie ma wzmianki na temat lekkiego stopnia . Napisz czy mogę skorzystać z tej ulgi .



właśnie- też czytałam, że ""lekkiemu" nie przysługują ulgi na przejazdy PKP i MZK.
 
 
Witold 

Rok wykrycia SR: 1998
Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 160
Skąd: Ustroń, Katowice
Wysłany: Sob Sie 23, 2008 5:28 am   ulgi na przejazdy

dewaluacja napisał/a:
krismartin napisał/a:
Być może mylę jakieś zapisy . W następnym tygodniu wybieram się do Ostrawy i nie wiem czy mogę skorzystać z ulgi na przejazd PKP . Bo według tego co jest napisane na stronie PFRONu przysługują one tylko 1 i 2 grupie inwalidztwa . Natomiast nie ma wzmianki na temat lekkiego stopnia . Napisz czy mogę skorzystać z tej ulgi .



właśnie- też czytałam, że ""lekkiemu" nie przysługują ulgi na przejazdy PKP i MZK.

Proponuję zadzwonić do oddziału PFRON lub w sprawie MZK - Powiatowych KOmisji ds. orzekania niepełnosprawności.
_________________
Uwierzyć że pacjent to nie petent.
 
 
krismartin 

Rok wykrycia SR: 2007
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 236
Skąd: BIAŁYSTOK
Wysłany: Sob Sie 23, 2008 2:40 pm   

A to są duże rozbieżności jeżeli chodzi o komunikację miejską . W Białymstoku przysługuje ulga 50% dla stopnia lekkiego.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: