KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
CXL - Lexum Ostrawa
Autor Wiadomość
rafalkk 

Rok wykrycia SR: 2015
Dołączył: 03 Wrz 2015
Posty: 24
Skąd: Krakow
Wysłany: Czw Gru 17, 2015 12:59 pm   CXL - Lexum Ostrawa

Hola, w innym temacie przedstawiłem pokrótce swoją sytuację, tutaj chciałbym opisać zabieg i jego skutki.

Mam 27 lat. Nigdy wcześniej problemów ze wzrokiem, żadnej korekcji okularowej / soczewek.

Stan na początek października:

Oko lewe: widzenie 85%, grubość rogówki 446 średnia, 439 najcieńsza. Astygmatyzm -1,3D.
Oko prawe: widzenie 80%, grubość rogówki 467 śr, 454 min. Astygmatyzm -1,4D.

Przy okazji, pytanie, jakie dane z topografii są jeszcze istotne? Pani doktor wspominała o elewacji rogówki, tylko za bardzo nie umiem tego interpretować, a mocno zwracała na to uwagę.

Co do samego zabiegu - Lexum Ostrawa, leczy mnie przesympatyczna i konkretna Pani doktor Urania Tavandzi - ordynator całej kliniki.

CXL z abrazją na lewe oko. Wybór oka ze względu na grubość rogówki oraz elewacje powierzchni rogówki.
Data: 15 grudzień 2015.
Cena: 18 tyś. koron. Ale, na miejscu okazało się, że odliczają 3 tyś za badania, które wykonałem 2,5 miesiąca wcześniej. Więc, wyszło 3000 koron czeskich badania + 15 000 za CXL.

Sam zabieg bezbolesny. Ściąganie nabłonka którego się trochę obawiałem również. Została założona soczewka lecznicza. Po zabiegu oko bardzo łzawiło oraz trochę piekło/szczypało. Ból do zniesienia. ale generalnie samopoczucie bardzo kiepskie.

Dostałem od nich Nimesil jako lek przeciwbólowy oraz Torbadex do zakrapiania oczu.
Wizyta kontrolna 4 dni po - czyli wypada jutro. Mam też zakaz mycia głowy :)

Widzenie po zabiegu. Nie będę ukrywał, jest bardzo źle. Nie jestem w stanie przeczytać z monitora praktycznie nic lewym okiem. Wszystko jest bardzo rozmazane. W nocy efekt halo na światłach również masakryczny, dużo gorszy od tego co miałem poprzednio.
Co ciekawe, nie pojawiła się żadna mgła i zastanawiam się, czy pojawi się dopiero po ściągnięciu soczewki?

Oczywiście, jestem świadom, że to normalne i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Samopoczucie na drugi dzień już znacznie lepsze.

Mam pytanie, czy ostrość widzenia poprawi się w ciągu miesiące? 4 stycznia zaczynam nową pracę, na dość odpowiedzialnym stanowisku i chciałbym uniknąć korzystania jednym okiem po 8 lub więcej godzin z monitora :)
 
 
Sandman 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 20 Lis 2013
Posty: 164
Wysłany: Czw Gru 17, 2015 1:43 pm   

Cześć, dzięki za info:) Ja właśnie jestem na etapie umawiania się na pierwszą wizytę u doktor Tavandzi :)
CXL robiłem w Katowicach i pierwsze dni to było piekło - ból, czerwone oko i prawie całkowita ślepota - dosłownie nie widziałem palców u własnej ręki tylko światło i kontury mebli, okien.. Wpadłem w niezły dół wtedy bo jakoś tak źle to chyba nikt tu nie miał. No ale po wyjęciu soczewki i kilku kolenych dniach wzrok zaczął powracać, jeżeli dobrze pamiętam to po miesięcu wzrok był już całkiem niezły. Inna sprawa, że nigdy nie wrócił mi do stanu z przed zabiegu no ale to juz takie ryzyko CXLa..


ps.
Czy możesz podać pełną wadę wzroku? Tzn. wadę sferyczną i astygmatyzm? Ja na lepszym oku, na którym mam -1D i -1 astygmatyzmu regularnego nie przeczytam bez korekcji żadnej litery na tablicy.. W okularach tym okiem widzę 100% ale dziwi mnie, że przy takiej wadzie jaką podałeś czytasz tyle tablicy.
 
 
rafalkk 

Rok wykrycia SR: 2015
Dołączył: 03 Wrz 2015
Posty: 24
Skąd: Krakow
Wysłany: Czw Gru 17, 2015 2:07 pm   

Dokładniej, z topografii:

Oko prawe - Cornea Front - Astig -1,4D; Cornea Back +0,5D (czy powinienem to zsumować?:))
Oko lewe - Front - 1,3D; Back +0,3D

Wada sferyczna czyli? Gdzie mogę to znaleźć na topografii? :D
 
 
Sandman 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 20 Lis 2013
Posty: 164
Wysłany: Czw Gru 17, 2015 2:25 pm   

Hm nie wiem na czym polega mierzenie wady topografią i co to są za wartości:)

Bardziej chodziło mi o takie klasyczne badanie refraktometrem (komputerowe jak to się u nas mówi). To, na podstawie, którego dobiera się korekcję, a wada podana jest w dwóch wartościach - wada sferyczna i cylindryczna. Ale może tego jeszcze nie miałeś:)
 
 
rafalkk 

Rok wykrycia SR: 2015
Dołączył: 03 Wrz 2015
Posty: 24
Skąd: Krakow
Wysłany: Czw Gru 17, 2015 2:43 pm   

Miałem to robione w styczniu. Na podstawie tego, że wychodziły różne wyniki skierowano mnie na topografie z podejrzeniem stożka.

Wygląda to tak:
Oko lewe - SPH AVG: -0,5; CYL -1,00
Oko prawe - SPH AVG: SPH +0,5; CYL -0,75

na innych pomiarach wady wahają się o 0,25.
 
 
synthman80 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 85
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Wto Lut 16, 2016 11:16 am   

Zarejestrowałem się jak na razie na wizytę pierwzą zaskakuje mnie że nie można przed badaniami nosić soczewek aż miesiąć. I jak np. przez ten miesiąc mam pracować przed komputerem?
 
 
Yo87 

Rok wykrycia SR: 2012
Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 41
Skąd: Bobrowniki/Braintree
Wysłany: Wto Lut 16, 2016 11:26 am   

synthman80 napisał/a:
Zarejestrowałem się jak na razie na wizytę pierwzą zaskakuje mnie że nie można przed badaniami nosić soczewek aż miesiąć. I jak np. przez ten miesiąc mam pracować przed komputerem?


Tu ciekawostka. Byłem w ciągu 12 miesięcy w pięciu klinikach i ten okres podawali od 2-óch do ośmiu tygodni. Dla mnie to nie był problem, bo nosiłem okulary, ale dziwne jest to wszystko. W znanym londyńskim szpitalu powiedzieli, że minimum to 4 tygodnie, a najlepiej jest jak 6 tygodni przerwy.
_________________
Zycie jest jak transwestyta. Wszystko pięknie, ładnie a tu c%&!...
 
 
Sandman 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 20 Lis 2013
Posty: 164
Wysłany: Wto Lut 16, 2016 12:50 pm   

Jeżeli ktoś polega tylko na soczewkach to faktycznie jest mega problem..

Ale samo zalecenie zrozumiałe - soczewki twarde oddziałowują na rogówkę na wielu płaszczyznach ale głównie chodzi o to, że zmieniają jej faktyczny kształt.

Ja w moim krótkim epizodzie noszenia soczekawek miałem tak, że za każdym razem po zdjęciu wzrok był totalnie zmieniony niż przed założeniem - okiem ze stożkiem nie mogłem nic odczytać z bliska, gdzie normalnie nie miałem z tym żadnych problemów. Potrzeba było kilka godzin żeby rogówka doszła do siebie.

Miałem robioną tez raz topografię po zdjęciu soczewek - było widać lekko odciśnięte okręgi na rogówce:)
 
 
synthman80 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 85
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Sob Lut 20, 2016 12:20 am   

a ktoś się orientuje ile przed zabiegiem i po zabiegu nie można chodzić w soczewkach?
 
 
AdiK 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 18 Kwi 2014
Posty: 39
Skąd: Katowice
Wysłany: Czw Mar 03, 2016 7:47 pm   

Ja przed zabiegiem nie chodziłem z soczewkach ale bez wskazania lekarza....

A po zabiegu 3 miesiące bez soczewek byłem -lekarz stwierdził ,że oko stabilizuje się tyle czasu i najlepiej poczekać z zakupem nowych Hybryd...W poniedziałek jade zamówić nowe soczewki tzn jedna...bo stożek wykryty mam w jednym oku..
 
 
rafalkk 

Rok wykrycia SR: 2015
Dołączył: 03 Wrz 2015
Posty: 24
Skąd: Krakow
Wysłany: Śro Mar 09, 2016 7:31 pm   

krótki update ode mnie. w poniedziałek miałem wizytę i dobre wieści.

oko po crossie goi się w porządku, wzrok wraca do tego sprzed (chociaż oczywiście jeszcze nie jest tak dobrze jak było).

w prawym oku nie ma progresu.

następna kontrola za 3 miesiące.

jeśli ktoś się waha czy robić crossa czy nie, na dzień dzisiejszy, niecałe 3 miesiące po zabiegu - polecam. po jakimś czasie nie ma dramatycznego spadku w jakości widzenia, a jeżeli jest szansa żeby zatrzymać rozwój stożka, to jest ona jak najbardziej warta tego żeby widzieć trochę gorzej, nawet na stałe.
 
 
synthman80 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 85
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Śro Mar 09, 2016 8:04 pm   

i przez 3 miesiące na to oko nie zakładałeś soczewki?
 
 
rafalkk 

Rok wykrycia SR: 2015
Dołączył: 03 Wrz 2015
Posty: 24
Skąd: Krakow
Wysłany: Śro Mar 09, 2016 8:33 pm   

nie nosiłem nigdy soczewek
 
 
synthman80 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 85
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Śro Mar 09, 2016 10:32 pm   

rafalkk napisał/a:
nie nosiłem nigdy soczewek


a to pewnie masz 1 stadium
 
 
rafalkk 

Rok wykrycia SR: 2015
Dołączył: 03 Wrz 2015
Posty: 24
Skąd: Krakow
Wysłany: Pią Mar 11, 2016 7:34 pm   

w lewym II w prawym I/II
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: