KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Jaka soczewka na oko po przeszczepie
Autor Wiadomość
Sysiek 

Rok wykrycia SR: 1993
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Sędziszów Młp.
Wysłany: Wto Lut 27, 2018 8:48 am   Jaka soczewka na oko po przeszczepie

Witam. Na oku po przeszczepie noszę soczewkę hybrydową, którą dobieram od kilku lat w jednym miejscu. Ale ostatnio byłem u innego doktora, który zapytał wprost, czy chce sobie zniszczyć przeszczep nosząc hybrydę. Stwierdził, że na oko po przeszczepie to tylko twarda i żadna inna. W związku z tym moje pytanie do osób po przeszczepie, jakie na tym oku soczewki nosicie, jakie są Wasze doświadczenia. Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam
 
 
 
Dynia

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 408
Skąd: Polska
Wysłany: Wto Lut 27, 2018 12:33 pm   

Niech zgadnę: doktor sam sprzedaje twarde soczewki. Moja koleżanka na oku po przeszczepie nosi od 3 lat hybryde i jakos żyje. Z okiem nic sie nie dzieje, a lekarz sam zaproponował hybryde jako łagodniejszą dla oka i bardziej komfortową w noszeniu. Nie wiem dlaczego niektórzy lekarze mają ból dupy jak tylko słyszą o alternatywie dla twardzieli.
 
 
Sysiek 

Rok wykrycia SR: 1993
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Sędziszów Młp.
Wysłany: Wto Lut 27, 2018 2:06 pm   

Dzięki Dynia za odzew, tak dokładnie, pan doktor dobiera i sprzedaje tylko twardziele. Mówił, że hybryda to owszem alternatywa niby w skrajnych przypadkach gdy nie można twardziela dopasować. Ale jak to powiedział po przeszczepie stosując hybrydową soczewkę można nabawić się choćby wrastających naczynek. U mnie przy stosowaniu już przez kilka lat hybrydy nie stwierdzono do tej pory żadnych problemów przedstawianych przez ów doktora.
Pozdrawiam
 
 
 
Dynia

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 408
Skąd: Polska
Wysłany: Wto Lut 27, 2018 4:02 pm   

W skrajnych przypadkach to są skleralne. Kiedyś rozmawiałam na ten temat z Nowakiem i mówił, że dobiera skleralne gdy innych się już nie da. Nazywa je soczewkami technicznymi. Miałam i twarde i hybrydy więc mam porównanie. Nie wiem jak inni ale uważam, że hybrydę łatwiej i łagodniej ściąga się z oka i jest mniej " agresywna" w noszeniu i to odczuwalnie.
 
 
adam001 

Rok wykrycia SR: 1996
Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 71
Wysłany: Wto Lut 27, 2018 4:19 pm   

Też słyszałem, ze po przeszczepie raczej twardziela nie hybrydę dokładnie z tych powodów co napisałeś i to są opinie lekarzy, którzy sprzedają tez hybrydy.

[ Dodano: Wto Lut 27, 2018 4:49 pm ]
nie chcę tutaj robić reklamy antyhybrydom, najlepiej spytać lekarzy, którzy dobierają i czy maja takie doświadczenie, to że ktoś miał jakieś komplikacje po hybrydach nie znaczy, że musie je mieć każdy,
 
 
Sysiek 

Rok wykrycia SR: 1993
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Sędziszów Młp.
Wysłany: Wto Lut 27, 2018 9:34 pm   

ja noszę hybrydę na oku po przeszczepie, a na drugim stożkowym twardziela. Zaznaczam, że nigdy hybrydy nie miałem na oku ze stożkiem, a twardziela na oku po przeszczepie. A jeśli miałbym porównać to jak dla mnie w komforcie jak i w ostrości widzenia jednak twardziel wygrywa. Łatwiej się ściąga (ja przyssawką), uszkodzić go też trudniej. Do tego dochodzi czas w ciągu doby funkcjonowania w soczewkach. W twardzielu bywało i tak, że po 20 godzin a niejednokrotnie po około 40 godzin funkcjonowałem bez ściągania bezproblemowo - wiadomo przy dzieciątkach trochę czasu trzeba poświęcić. Oko po przeszczepie długo nie mogłem przyzwyczaić do 3-5 godzin dziennie - niby idealnie dopasowana. Oko albo szczypało okropnie, albo zaczerwienione na maksa. Z czasem oko przyzwyczaiłem do około 10-11 godzin i jest w miarę ok. Problem jednak u mnie polega na tym, że mam dużą niezborność i przy obydwu na raz założonych soczewkach widzę jakby dwa obrazy nakładające się. problem znika, gdy jedno oko przymrużę. Nad skleralnymi na szczęście nie musiałem się jak dotąd zastanawiać.
Na 15 marca jestem zapisany do innej pani doktor, zobaczymy co ona powie na temat moich oczu jak i soczewek.
Dzięki za zainteresowanie, pozdrawiam
 
 
 
adam001 

Rok wykrycia SR: 1996
Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 71
Wysłany: Wto Lut 27, 2018 11:06 pm   

Myślę, ze powinieneś spróbować w gabinecie popróbować i te i te soczewki jak konkretnie u Ciebie leżą, jak w nich widzisz i jak w nich się czujesz, wtedy okulista pomoże Ci która opcja jest najlepsza, zależy jak teraz widzisz, jeśli spróbujesz twardziela zamiast hybrydę może się okazać, ze będziesz lepiej widział i może zniknąć fant z niezbornością, zależy jeszcze jakbys się czuł w tych szkłach, musiałbyś je mieć na swoim oku i chociaż trochę ponosic, nie wiem czy próbowałeś też w drugą stronę chociaż dla własnej satysfakcji i niewiedzy z tym oczkiem co masz twardziela jak widzisz i czujesz się w hybrydach, no i w stereo żeby jedno oczko nie dominowało a drugie nie było słabsze, nie podałeś ile widzisz rzędów w obecnej korekcji, ale pokombinuj coś z tymi szkłami, może wyjdzie coś, nie idź na schemat, pozdrawiam
 
 
Sysiek 

Rok wykrycia SR: 1993
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Sędziszów Młp.
Wysłany: Śro Lut 28, 2018 8:02 am   

Generalnie miałem przez cały czas mojej „przygody” z soczewkami dobieraną twardą soczewkę na stożkowe oko, bo dobrze tolerowało je oko i widzenie też było całkiem niezłe (z czasem jednak trochę przez te lata się nieco pogorszyło i nie da się już więcej wyciągnąć). Natomiast na oko po przeszczepie tak jak pisałem mam hybrydę, która ponoć jedynie nadaje się na przeszczepioną rogówkę. Co do czytania to kilka dni temu jak byłem u swojej okulistki to okiem po przeszczepie ubrany w soczewki wyciągnąłem 0,9, a stożkowym tylko 0,6.
To rozwiązanie na pewno ze zmianą twardych na hybrydy i odwrotnie warto spróbować, choćby tak dla zaspokojenia własnej ciekawości i wyrobienia własnego zdania. Niedługo będę na kolejnej wizycie u innej okulistki to zobaczę jakie Jej będzie zdanie na temat soczewek i korekcji nimi moich oczu.
Pozdrawiam
 
 
 
adam001 

Rok wykrycia SR: 1996
Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 71
Wysłany: Śro Lut 28, 2018 9:49 am   

Hej 0,6 co podałeś w twardej to tyle, ze da się jakoś funkcjonować, spróbuj hybrydę na te oko, jak się czujesz w niej, raczej słabiej w niej będziesz widział, ale nie koniecznie, zależy jak masz ukształtowany stożek, przynajmniej będziesz wiedział na czym stoisz i nie zaniedbałeś.
Z tym okiem 0,9 to całkiem fajnie widzenie w korekcji jeśli masz na myśli hybrydę, dlatego te oko masz dominujące w widzeniu, niech lekarz Ci sprawdzi jak widzisz w stereo dwuocznie, po przeszczepie nie musi być wyłącznie hybryda, dobry lekarz Ci doradzi, w twardej jest szansa, że będziesz widział 100% tylko czy będziesz chciał ją nosić.
Spróbuj jeszcze na to oko po przeszczepie dobrać okulary, zależy jaką masz wadę astygamatyzm nieregularny i minusową, może da się wyciągnąć w samych okularach np 0,7 wtedy może się da w połączeniu z drugim okiem widzenie stereo, oczko będzie Ci odpoczywało, nie będziesz musiał cały dzień je toporować szkłem. Więcej za dnia oczy będa Ci odpoczywały. Niektórzy okuliści dobierają do poprzeszcepionej rogówki o delikatnie większej średnicy soczewki...
 
 
Sysiek 

Rok wykrycia SR: 1993
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Sędziszów Młp.
Wysłany: Śro Lut 28, 2018 8:36 pm   

Generalnie moje prawe oko to aktualnie ze stożkiem od pewnie jeszcze okresu przed przeszczepem na oku lewym było wiodące i wykorzystywane na maxa. I nawet przy ostatniej zmianie soczewek na nowe to prawe nadal było mocniejsze i tak lewym po przeszczepie z hybrydą czytałem jakieś 0,6-0,7, natomiast prawy stożkowym z twardzielem jakieś 0,8. Tak że nie wiem skąd taka rozbieżność podczas ostatniej wizyty u mojej pani okulistki tj. 0,6 oko prawe i 0,9 oko lewe.

Ale tak jak w pierwszym poście tematu pisałem byłem u lekarza, który zdecydowanie odradzał hybrydę na przeszczepioną rogówkę. Próbował dobrać mi soczewki twarde na oboje oczu i podczas czytania wyciągnął na jedno i drugie 0.7. Teraz pozostaje kwestia przetestowania zestawu podczas codziennych zajęć. Ale przed testami będę jeszcze na innej wizycie jak wyżej wspominałem więc zobaczę co i jak, będę pytał na pewno o stosowanie soczewek twardych na oku po przeszczepie.
Dzięki wielki za wszelkie rady. Pozdrawiam Krzysiek
 
 
 
PanStozek 

Rok wykrycia SR: 2009
Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 11
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: Śro Maj 23, 2018 10:39 pm   

Sysiek napisał/a:
byłem u lekarza, który zdecydowanie odradzał hybrydę na przeszczepioną rogówkę.

Odradził hybrydę, a polecił twardziela ponieważ...? Po drążącym nosiłem hybrydy SynergEyes, obecnie AirFlex'y.
 
 
Dynia

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 408
Skąd: Polska
Wysłany: Czw Maj 24, 2018 8:24 am   

Tęż nie rozumiem tych naszych lekarzy, boją się hybryd jak ognia. A może skleralne? Sprawdzają się nawet w bardzo trudnych przypadkach, a komfort w porównaniu do zwykłych twardzieli niebo a ziemia.
Zazwyczaj hybrydy i skleralne odradzają lekarze, którzy sami handlują twardzielami. Po co masz zostawiać kasę u konkurencji jak masz u niego zostawić. Kit że boli, że robi blizny na rogówce, ważne że zarobił.
 
 
Sysiek 

Rok wykrycia SR: 1993
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Sędziszów Młp.
Wysłany: Pią Maj 25, 2018 10:20 am   

Witam, odradzał bo ponoć naczynka wrastają przy hybrydach, słaba gazoprzepuszczalność. I tyle więcej argumentów nie podawał. Jak powiedziałem, że już od kilku dobrych lat dobieram hybrydę na oko po przeszczepie i nic mi tam nie wrasta co sam potwierdził, to się nie odzywał, udawał zamyślonego. Ale sprawdziłem i założyłem twardziela na oko po przeszczepie i moje spostrzeżenia są takie: jeśli chodzi o widzenie to na plus w porównaniu z hybrydą, nie ma żadnych dodatkowych efektów, natomiast co do komfortu to już nieco gorzej. Raz że jest grubsza, warstwowa więc trochę powieką się zahacza. Dwa to przy gwałtownym ruchu gałki ocznej soczewka potrafi się nieco przesunąć co powoduje lekkie kłócie. Ponoć przy przeszczepie taka soczewka nie może być inaczej dobrana, tak ma na oku się ruszać. Niby nie wypada z oka, ale wrażenie właśnie przy gwałtownych ruchach okiem jakby miała wypaść.
Pozdrawiam
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: