KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: ania_kielce
Wto Lut 26, 2008 2:14 pm
stożek a wojsko
Autor Wiadomość
glub 


Rok wykrycia SR: 2001
Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 642
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lis 14, 2007 3:02 pm   

czy ustawa wie o stożku rogowki? czy ustawa wie że człowiek stożkowy nic nie widzi bez soczewek? wiec jakie badanie widzenia obuocznego kiedy jestes nieskorygowany?

na komisji wojskowej lekarz pierwszy raz ode mnie uslyszal o stożku rogówki- tak- wtedy nie mialem widzenia obuocznego-
tak teraz mam.

ustawa jest może i świerza ale nie sądze by wszystkie przypadki rozpatrywała.

takie rzeczy trzeba też brać na rosądek a nie tylko na cyferki.
 
 
mastel 


Rok wykrycia SR: 2001
Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 124
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: Śro Lis 14, 2007 4:11 pm   

Nie wiem u jakich lekarzy robisz badania ale u mnie na komisji wojskowej lekarz okulista mnie się zapytał czy wiem o tym, że mam stożek rogówki bo poszedłem beż żadnych zaświadczeń, orzeczeń, map itp. nic mu nie mówiąc.
Jeśli chodzi o prawko - to co mam zrobić lekarzowi który trzyma się ustawy? Dać po mordzie? Powiedzieć, żeby nie kierował się ustawą? Zrobić wykład na temat SR twierdząc, że my chorzy powinniśmy mieć prawo jazdy? zadzwonić do MZ i powiedzieć, że ta ustawa jest do bani?
Możemy sobie dywagować do woli, jednak w starciu z lekarzem medycyny przemysłowej - żadne argumenty nie pomagają.

PS. Czy Ty robisz prawko po raz pierwszy??
_________________
Nie jest źle, a dobrze wcale...
 
 
glub 


Rok wykrycia SR: 2001
Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 642
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lis 14, 2007 4:44 pm   

najpierw w megalensie mi stożek wykryli, potem poszedlem na powtórną komisję wojskową- wtedy miałem tylko recepty na okulary i nie wiedzialem o twardych szklach.
na komisji trafilem na jakiegos konowala co się mnie czepiał ze źle widzę.
badając pokazywal mi kartki na widzenie barwowe to bez trudu przeszedlem. potem pokazał mi coś nie wiedzialem o co chodzi wiec siedzialem cicho a on nie wyjaśnial o co w tym badaniu chodzi- na moję pytanie co mam tu zobaczyć nic nie opdowiedział- wpisal mi wtedy brak widzenia obuocznego bo moje prawe oko było bardzo słbe a okulary nosilem od liceum mając tylko szkło na astygmatyzm wlasnie na prawym oku, potem wada leciala aż do -9 na prawym oku a -3 na lewym wiec nic dziwnego że przy takiej różnicy nie ma widzenia obuocznego.

teraz jak jestem skorygowany szkłami twardymi to mam widzenie obuoczne 0.9

a ja sie pytam bo Ķowisz że ustawa mowi o badaniu obuoczności bez korekcjio- to jak my w ogole mamy dostawac prawo jazdy?

może od razu stożek rogowki? nie pan nigdy nie otrzyma prawa jazdy.

drugi raz podchodzę do prawa jazdy bo 12 lat temu się poddalem.

i wyjaśnij czemu jeżdząc jednośladem lepiej czuję pojazd niż samochód?

pozatym w polsce nie od dziś są nieżyciowe ustawy- w normalnym kraju takie ustawy się zmienia- w polsce trzeba je obchodzić lub być ślepo poslusznym.


edit:

może niech się wypowie kolega stożkowiec który śmiga motocyklem?
 
 
boby

Rok wykrycia SR: 2000
Dołączył: 12 Lis 2007
Posty: 5
Wysłany: Śro Lis 14, 2007 7:16 pm   

chyba chodzi o mnie ja śmigam na moto bez problemu moje lewe oko jest w miare ok
co do samochodu mam małe problemy zaznaczam że nie nosze soczewek ponieważ ich nie toleruje a jeśli chodzi o prawo jazdy to posiadam kat. a,b,c+e lekarze którzy mnie badali robili to pobierznie i można było ściemnić wszystkie kategorie mam bezterminowo
 
 
nameless 

Rok wykrycia SR: 2006
Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 58
Skąd: Tychy
Wysłany: Pon Lis 19, 2007 4:09 pm   

moj brat ma na obu oczach stozek
na jednym dosyc zaawansowany na drugim srednio
dostal odroczenie na rok tak jakby za rok mozna go bylo wyleczyc
 
 
MaSSteR 

Rok wykrycia SR: 2007
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lis 19, 2007 7:30 pm   

nameless napisał/a:
moj brat ma na obu oczach stozek
na jednym dosyc zaawansowany na drugim srednio
dostal odroczenie na rok tak jakby za rok mozna go bylo wyleczyc


LOL :mrgreen:

Mnie też niedługo czeka wezwanie do wojska (byłem już na komisji przedpoborowej). Oczywiście mam zamiar zdawać na studia, ale jakby co to widzę, że stożek usprawiedliwi mnie chociaż na ten roczek :razz: . Możecie mi powiedzieć, bo nie jestem zbytnio rozeznany w tej sprawie, czy stożek zupełnie dyskwalifikuje z poboru do wojska :?:
 
 
 
glub 


Rok wykrycia SR: 2001
Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 642
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lis 19, 2007 11:29 pm   

wg mnie zupełnie. bo okularów nie założysz... a w twardych każdy paproch czuć i boli jak jasna dupa.
 
 
mastel 


Rok wykrycia SR: 2001
Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 124
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: Pon Lis 19, 2007 11:57 pm   

Zgadzam się i taką opinię mają również lekarze.
_________________
Nie jest źle, a dobrze wcale...
 
 
nameless 

Rok wykrycia SR: 2006
Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 58
Skąd: Tychy
Wysłany: Wto Lis 20, 2007 9:20 am   

poza tym cwiczenia fizyczne
pompki podobno bardzo podnosza cisnienie w oczach a to podstawowe cwiczenie stosowane w wojsku
stress
mysle ze po wojsku czlowiek ze stozkiem to wrak
 
 
endriu 

Rok wykrycia SR: 2006
Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 59
Wysłany: Wto Lis 20, 2007 2:40 pm   

ludzi ze stozkiem nie biora do wojska,na pierwszej komisji dostalem kategorie A(mialem byc w wojsku kierowca)po paru latach wykryto stozki,wtedy najlepiej zalatwic orzeczenie o niepelnosprawnosci,zaswiadczenie od swojej okulistki ze sie ma stozki i z tym na komisje i wojsko z glowy
ja dostalem kategorie d
 
 
glub 


Rok wykrycia SR: 2001
Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 642
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 20, 2007 4:45 pm   

a ja dostalem "E" bo konował w wojsku był złośliwy...
 
 
ania_kielce 


Rok wykrycia SR: 2004
Dołączyła: 07 Cze 2005
Posty: 517
Skąd: K I E L C E
Wysłany: Wto Lis 20, 2007 10:41 pm   

MaSSteR napisał/a:
czy stożek zupełnie dyskwalifikuje z poboru do wojska


większość osób całkowice dyskwalifikuje wada +/- 2 dioptrie, więc stożek tym bardziej, kilka osób z SR dostało "D"
_________________
 
 
boby

Rok wykrycia SR: 2000
Dołączył: 12 Lis 2007
Posty: 5
Wysłany: Śro Lis 21, 2007 3:44 pm   

właśnie wróciłem z komisji wojskowej i sprawa wygląda tak
przepisy mówią że przewlekłe i nawracające choroby rogóki kwalifikują do kat. "d"
przepisy nic nie mówią o stopniu zaawansowania choroby
ja mam stożek średnio zaawansowany na oku prawym( WIDZE TYLKO NAJWIĘKSZY RZĄD NA TABLICY) i w minimalnym stopniu na oku lewym (widze wszystko na tablicy) na komisje trzeba przynieść historie choroby, kierują wtedy tylko do okulisty ten sprawdza papiery potem coś w swoich wytycznych i dostaje się wpis na obiegówce paragraf 184 punkt 2 czy coś takiego z tym zpowrotem na komisje a tam powiedzieli mi że z wojskiem mam spokój tylko że skoro na pierwszej stawce (około 5 lat temu) dostałem kat "a" (stożek był minimalny i trudny do diagnozy) to musze przejść przez procedure bo wojsko nie uznaje że ktoś był zdolny do służby a potem nie ,więc dostaje sie kat. "b12" teoretycznie na leczenie, która odracza na rok a póżniej przychodzi pisemko że dostało się kat "d" i wszystko w temacie u okulisty nawet mnie nie badali jakoś szczególnie miałem tylko zczytać z tablicy cyferki
 
 
Max 


Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 06 Cze 2005
Posty: 333
Wysłany: Czw Lis 22, 2007 5:09 pm   

No widzę, że każdy ma inne doświadczenia z wojskiem. Ja mam kategorie A bez paragrafów. Już na komisji miałem poczatki (z tego co mi powiedzieli lekarze już po wykryciu SR) i syndromy SR niestety żaden z lekarzy w tej śmiesznej komisji nie stiwerdził nawet wady wzroku :evil: . P.S a w wojsku nie byłem bo sobie studiowałem i przenieśli mnie do rezerwy :lol:
_________________
Człowiek, który porusza się w tłumie, nie dojdzie dalej niż inni. Ten, który chodzi samotnie, może znaleźć się tam gdzie jeszcze nikogo nie było.
 
 
 
Frisson 


Rok wykrycia SR: 2007
Dołączyła: 08 Maj 2007
Posty: 429
Skąd: Lubaczów
Wysłany: Sob Lis 24, 2007 6:32 pm   

Jak się układają te kategorie? Od której literki do której?
Ostatnio zobaczyłam na biurku wniosek o wydanie orzeczenia niepełnosprawności, ale nie rozumiem tych literek.
_________________
"Nie chodzi o to by być zdrowym, ale o to, żeby nauczyć się żyć z własnymi chorobami."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: