KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Pielęgnacja soczewki - co i jak?
Autor Wiadomość
enclude 

Rok wykrycia SR: 2011
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 8
Skąd: Rzepin / Lubuskie
Wysłany: Pon Sie 22, 2011 2:06 pm   Pielęgnacja soczewki - co i jak?

Cześć, jestem Jarek. Soczewki twarde mam od około tygodnia.

Chciałbym się dowiedzieć jak je pielęgnować, okulista (Poznań, ul. Ratajczaka) polecił mi płyn Bausch & Lomb Boston Simplus. Czy ten płyn wystarczy mi do pielęgnacji soczewek (czyszczenie, przechowywanie)? Na forum czytałem o jakimś odbiałczaniu o co z tym chodzi, po co się to przeprowadza?

Pozdrawiam
Jarek.
 
 
 
marian 

Rok wykrycia SR: 2006
Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 18
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Sie 22, 2011 2:41 pm   

Hej! musisz jeszcze te soczewki odbiałczać co jakiś czas - do tego potrzebne są tabletki odbiałczające... Płyn służy do codziennej pielęgnacji soczewek. No i niestety co jakiś czas trzeba wymieniać soczewki na nowe (tak co 2 lata). Nie wiem czy wiesz ale na soczewki twarde jest częściowa refundacja - z tego co pamiętam to chyba 350 PLN.
_________________
Mariusz
 
 
 
enclude 

Rok wykrycia SR: 2011
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 8
Skąd: Rzepin / Lubuskie
Wysłany: Pon Sie 22, 2011 3:26 pm   

Dziękuje za odpowiedź, tak wiem, że jest refundacja, rodzice się o wszystko zatroszczyli.

Czy są jakieś konkretne wskazówki co do pielęgnacji?

Pozdrawiam
Jarek
 
 
 
robby37 

Rok wykrycia SR: 1994
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 42
Skąd: Turek/Wielkopolskie
Wysłany: Pon Sie 22, 2011 10:44 pm   

Nosze soczewki od 12 lat. Zwykle je odbiałczałem przy pomocy tabletek Bausch&Lomb, tak raz w miesiacu i uwazam że jest to przydatne: lepszy był komfort noszenia i ostrosc widzenia. Niestety dawno juz tego nie robiłem bo trudno nabyc mi te "piguły" w moim regionie. Handlowcy twierdza ze wszystko załatwia uniwesalny płyn Bausch&Lomb Boston Simplus, który takze uzywam od kilku lat, ale cytując powiedzenie: wszystko co uniwersalne jest to tez do...d:i chyba sie z tym zgadzam. Temat zreszta był już wielokrotnie poruszany na forum
 
 
RudyOrm 

Rok wykrycia SR: 1990
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 3
Wysłany: Pon Sie 22, 2011 11:25 pm   

Musisz się zorientować jak bardzo i szybko soczewki Ci się zabiałczają. Po miesiącu możesz obejrzeć soczewkę pod światło i to ocenić, białko zbiera się zwykle bardziej na brzegach i jest mleczne. Generalnie warto tabletek do odbiałczania używać bo soczewka będzie lepiej i dłużej służyła i komfort będzie wyższy.

Są też takie "mydełka" - dajesz parę kropel na soczewkę i pocierasz - fizycznie czyścisz, ale dawno już tego nie robię, zawsze się bałem, że porysuję/ zniszczę soczewkę.

Dla okulistów najlepiej by było gdybyśmy spędzali codziennie godzinę przy pielęgnacji twardzieli. Tylko, że im łatwo sobie gadać bo w życiu nie mieli tego na oku.

No i najważniejsze.
NIGDY PRZENIGDY NIE WKŁADAJ SOCZEWKI PROSTO Z PŁYNU Z ODBIAŁCZACZEM.
Zacznie odbiałczać Ci oko :)
Parę razy w ciągu 20 lat mi się zdarzyło:)
 
 
enclude 

Rok wykrycia SR: 2011
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 8
Skąd: Rzepin / Lubuskie
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 10:32 am   

Okej, dziękuje za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie, co do wyciągania ich z oka, wiem, że do tego używać przyssawki, ale samemu, jest mi jeszcze ciężko to robić, wiecie, wsadzanie sobie czegoś do oka, później wyciąganie. Czy jest jakaś konkretna metoda, która pomoże mi szybciej wyciągać twardziele z oczu?
 
 
 
RudyOrm 

Rok wykrycia SR: 1990
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 3
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 10:56 am   

Ja nie używam przyssawki i wydaje mi się (mogę się mylić), że doświadczeni użytkownicy raczej tego nie robią.

Zamiast tego otwieram szeroko oko i pociągam palcem zewnętrzny koncik oka, a soczewka sama wyskakuje prosto do pojemnika. Ale z zasady należy to robić nad jakąś powieszchnią bo czasem soczewka może polecieć w innym kierunku.
 
 
andriu 

Rok wykrycia SR: 2007
Dołączył: 23 Sie 2007
Posty: 366
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 11:44 am   

Nosze soczewki od 2007r, cały czas używałem Bostona, ale od ok. roku używam niemieckiego zestawu o nazwie Wohl Perfect, jest to mydełko i płyn w dwóch buteleczkach. Jest trochę tańszy od Bostona ale też na krócej wystarcza ale wydaje mi się lepszy. Odbiałczania nigdy nie stosowałem, jedną z soczewek używam od 2008r i jest ok, po prostu najlepiej w niej widzę, żadna kolejna już taka fajna nie była, zdejmuje zawsze przy pomocy przyssawki tak jest mi wygodnie i nie ma ryzyka że soczewka gdzieś ucieknie. Pozdrawiam.
_________________
Istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa, statystyki.

Benjamin Disraeli
 
 
enclude 

Rok wykrycia SR: 2011
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 8
Skąd: Rzepin / Lubuskie
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 2:02 pm   

@andriu dziękuję za wskazówki dotyczące płynu do pielęgnacji.

Czy masz może "opatentowany" sposób na ściaganie za pomocą przyssawki? szczerze mówiąc mi to kiepsko idzie, więc moje pytanie brzmi, jak to robisz?

Pozdrawiam
Jarek.
 
 
 
repos 

Rok wykrycia SR: 2005
Dołączył: 13 Lip 2010
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 3:35 pm   

Hi,

Troszkę się wtrącę w wątek, wiem z własnego doświadczenia, iż przyssawka przyssawce nierówna.

Zasada jest prosta: ściśniętą (mowa o ściśnięciu jej palcami) przyssawkę przykładasz do soczewki i ona sama się przyssie jak ją odciśniesz. Tylko tak jak wspomniałem, miałem takie przyssawki którym ta sztuka udawała się za 10-20 razem a znalazłem taką która zawsze łapie za pierwszym.

Pzdr,
 
 
 
enclude 

Rok wykrycia SR: 2011
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 8
Skąd: Rzepin / Lubuskie
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 4:26 pm   

A czy sposób opisany tutaj:
http://www.soczewki.biz/d...szczalnych.html będzie w miare odpowiednim?

Pozdrawiam.

@@ Edit.

Wiecie, poszukuję, jakiegoś w miarę łatwego sposobu na ściągnięcie soczewek, bo trudno jest sobie coś przykładać do oka :)

Pozdrawiam
 
 
 
andriu 

Rok wykrycia SR: 2007
Dołączył: 23 Sie 2007
Posty: 366
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: Śro Sie 24, 2011 12:42 am   

Każdy sposób z czasem opanujesz do perfekcji, prawdą jest że przyssawki są różnej jakości ale zasada ich działania jest taka sama i nigdy nie miałem problemu z ich stosowaniem, bez przyssawki też potrafię sciągnąć ale nie lubię tego sposobu, kwestia przyzwyczajenia. początkowo też miałem opory przed wkładaniem sobie do oka czegokolwiek ale z czasem się ich pozbyłem. Spróbuj jednego i drugiego sposobu a z czasem stanie sie to dla Ciebie normalną codzienną czynnością, należy to jednak robić ostrożnie bo szukanie "odfruniętej" soczewki jest najbardziej wk... czynnoscią. praktyka czyni mistrza. :mrgreen:
_________________
Istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa, statystyki.

Benjamin Disraeli
 
 
synthman80 

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 85
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Śro Maj 07, 2014 1:04 pm   

Witam, nosze soczewki twarde od paru dni. Różnica w widzeniu jest kolosalna, jestem wprost zachwycony różnicą w widzeniu. Mam kilka pytań:
- czy płyn do przechowywania soczewek (Concare) trzeba wymieniać koniecznie codziennie tak jak to jest w instrukcji?
- czy używacie jakichś kropli do oczu? Mi nic takiego nie powiedziano żeby używać.
- czy jeśli soczewki są na dwa lata to jest możliwość że wytrzymają np. trzy lata?
Dzięki i pozdrawiam.
 
 
glub 


Rok wykrycia SR: 2001
Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 642
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Maj 07, 2014 4:56 pm   

CZeść.

- płyn lepiej zmieniaj codziennie.
- z tym różnie bywa, jeśli odczuwasz potrzebę to krop jakieś krople nawilżające. jedni muszą, drudzy mogą.
-jest możliwość. ale zależy to od np ewentualnej progresji stożka i/lub zasyfieniu się soczewki.

KONIECZNIE - odbiałczaj soczewki co dwa tygodnie, tabletkami enzymatycznymi lub Menicon Progent [wali chlorem, nazywam to domestos do soczewek twardych :-D ]

do twardych są jeszcze różne płyny np menicon lub baush a także O2, nie pamiętam z którym nie wolno używać tabletek odbiałczających, chyba z baushem. najlepiej z pilosetem lub meniconem.

jak bedziesz odbiałczać to są szanse że dłużej wytrzymają.
 
 
Radek88

Rok wykrycia SR: 2014
Dołączył: 11 Sty 2015
Posty: 17
Wysłany: Nie Lut 08, 2015 1:24 pm   

Witam. Ja uzywam 3 plynow firmy eyeye. Do przechowywania b5 activ, do plukania oraz mydelko do czyszczenia clean clyner.
Czy tez z nich korzystacie ? Z mojego niewielkiego miesiecznego doswiadczenia mogę powiedziec ze sa oki.

[ Dodano: Pon Lut 09, 2015 10:22 am ]
Gdzie najtaniej mozna kupowac plyny do pielrgnacji soczewek ? możecie polecic jakas strone www ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: