KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
ciśnienie w oku
Autor Wiadomość
Frisson 


Rok wykrycia SR: 2007
Dołączyła: 08 Maj 2007
Posty: 429
Skąd: Lubaczów
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 4:34 pm   

Jak sprawdzić czy ciśnienie w oku jest za duże?
Ktoś mi kiedyś pwoiedział, że wystarczy lekko "przycisnąć" sobie gałkę oczną [oczywiście przez powiekę - na górze], jeśli będzie ona twarda to oznacza, że ciśnienie jest stanowczo za duże.
Jednak ja mam cały czas starsznie twrade oczy [gł. lewe gdzie SR jest mniejszy], a okulista żadnych kropli na obniżanie ciśnienia mi nie przepisał.
_________________
"Nie chodzi o to by być zdrowym, ale o to, żeby nauczyć się żyć z własnymi chorobami."
 
 
 
Max 


Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 06 Cze 2005
Posty: 333
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 4:37 pm   

Najlepiej zmierzyć ciśnienie u okulisty (mają do tego urządzonka) a co do metody tego naciskania gałki ocznej przez powiekę to ja to czasami stosuje (taką kontrolę) i u mnie jest wszystko ok tzn miękkie są :) . Moje ciśnienie w oku tym w soczewece oscyluje w okolicach 15-22 a po przeszczepie maksymalnie 24 (nie pamiętam jakie są to jednostki) raz miałem w granicach 35-40 i wtedy sdostałem kropleki ale to było zaraz po zabiegu tzn jakoś tak po tygodniu.
_________________
Człowiek, który porusza się w tłumie, nie dojdzie dalej niż inni. Ten, który chodzi samotnie, może znaleźć się tam gdzie jeszcze nikogo nie było.
 
 
 
Frisson 


Rok wykrycia SR: 2007
Dołączyła: 08 Maj 2007
Posty: 429
Skąd: Lubaczów
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 4:44 pm   

Problem w tym, ze mój okulista nawet nic nie wpomniał o mierzeniu ciśnienia. Jak byłam u dr Wylęgały to też nic na ten temat nie wpomniał. Zrobił mi tylko mapę rogówki. A ja to lewe oko mam tak strasznie twarde, że nawet jak lekko naciskam to mnie boli cała gałka.
A jakoś głupio mi tak iść do lekarza i zapytać się dlaczego on mi tego ciśnienia nie mierzy... Wogóle czuję, ze cały personel medyczny ma do mnie olewający stosunek. Ostatnio jakbym nie powiedziała okuliście, ze mi się zrobiło jakieś zapalenie na rogówce to sam by nie zobaczył, bo twierdził, że oko jest ok.
_________________
"Nie chodzi o to by być zdrowym, ale o to, żeby nauczyć się żyć z własnymi chorobami."
 
 
 
Max 


Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 06 Cze 2005
Posty: 333
Wysłany: Wto Lip 17, 2007 8:29 am   

Ja jestem już na takim etapie (w sumie zawsze byłem "udany" :mrgreen: ), że centralnie jeśli jestem u lekarza (zarówno czy to okulista, lekarz rodziny, itd) jesli ociąga się z jakimś badaniem to mu o tym przypominam centralnie mówiąc.
_________________
Człowiek, który porusza się w tłumie, nie dojdzie dalej niż inni. Ten, który chodzi samotnie, może znaleźć się tam gdzie jeszcze nikogo nie było.
 
 
 
kamgru
[Usunięty]

Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 4:34 pm   

Witam. Ja wczoraj dostałem Travatan w Katowicach o nic nie pytałem bo nie wiedziałem co to. Dzisiaj jak przeczytałem ulotkę to się przestraszyłem bo zawsze bałem się jaskry . Jestem 3 miesiące po crossie i travatan mam stosować na prawe oko dobre. Ehh
 
 
Ruff 

Rok wykrycia SR: 1999
Dołączył: 16 Gru 2008
Posty: 32
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Lut 02, 2009 1:53 am   

heh, ja stosowałem Betoptic S od około 8 lat i ostatnio Dr Słomska powiedziała mi, że właśnie nigdzie nie potwierdzono, żeby to w jakiś sposób hamowało postęp stożka i od 15 grudnia nie używam, ale się właśnie zastanawiam czy nie wrócić...
Żadnych negatywnych skutków odstawienia nie odczułem, ale jakoś tak psychicznie się lepiej czułem wiedząc, że to ciśnienie sobie obniżam...
Będę musiał jeszcze się dokładnie o to rozpytać...
Wyniki z 15 grudnia, czyli po 8 latach stosowania Betoptica:

Oko prawe:
Tonometer Reading: 9,0 mm Hg
True IOP: 13,3mm Hg

Oko lewe:
Tonometer Reading: 8,0 mm Hg
True IOP: 12,4mm Hg

Czy ktoś wie jak je zinterpretować (bo okazję będę miał dopiero 16 lutego) w sensie ile jest prawidłowo i czy to dużo za dużo czy też to mało ??
_________________
Pozdr
------
Ruff
 
 
ania_kielce 


Rok wykrycia SR: 2004
Dołączyła: 07 Cze 2005
Posty: 517
Skąd: K I E L C E
Wysłany: Pon Lut 02, 2009 8:19 am   

Betoptic nie hamuje stożka a jedynie obniża ciśnienie w oczach które będąc wysokim jest jedną z przyczyn powiększania się stożka... podobno
_________________
 
 
dewaluacja 

Rok wykrycia SR: 1994
Dołączyła: 05 Mar 2008
Posty: 350
Skąd: Chorzów
Wysłany: Pon Lut 02, 2009 4:27 pm   betoptic

W Kolejowym w K-cach każą nie stosować betopticu.
 
 
rafal 

Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 22 Lis 2006
Posty: 47
Skąd: Bytom
Wysłany: Wto Lut 03, 2009 7:22 am   

Jaworski także nie zaleca stosowanei kropli na obniżenie cisneinia w oku.
_________________
Rafał
 
 
ania_kielce 


Rok wykrycia SR: 2004
Dołączyła: 07 Cze 2005
Posty: 517
Skąd: K I E L C E
Wysłany: Wto Lut 03, 2009 12:25 pm   

rafal napisał/a:
Jaworski także nie zaleca stosowanei kropli na obniżenie cisneinia w oku.


a to dziwne bo kilka lat temu zalecił mi te krople właśnie on
_________________
 
 
rafal 

Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 22 Lis 2006
Posty: 47
Skąd: Bytom
Wysłany: Wto Lut 03, 2009 12:57 pm   

Od około roku już nie stosuję tych kropli. Lekarz stwierdził, że nie jest udowodnione, że stosowanie kropel rzeczywiście ma wpływ na powstrzymanie stożka poprzez zmniejszenie cisnienia w oku. Zwrócił tez uwagę na możliwośc pojawienia sie skutków ubocznych na skutek długotrwałego ich stosowania.
Co ciekawe na Ceglanej (dr Dyszak) zaleca stosowanie kropel.
I być tu człowieku mądry...
Dodam jeszcze, że ciśnienie w oczach mam w normie.
_________________
Rafał
 
 
Ruff 

Rok wykrycia SR: 1999
Dołączył: 16 Gru 2008
Posty: 32
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Lut 03, 2009 1:10 pm   

No właśnie mam taki sam problem.
W 2001 w Warszawie w szpitalu Praskim zalecili stosować. Teraz dr Słomska stwierdziła, że nie ma podstaw do stosowania kropli obniżających ciśnienie, bo nie wykazano aby obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego miało hamowac postęp stożka.
Pozostaje kwestia tego czy moje ciśnienie w oczach jest normalne czy nie - dlatego wpisałem wyniki tutaj - myślałem, że ktoś potrafi je rozszyfrować, ale mam wizytę 16 lutego więc jeszcze raz zapytam.
Bo juz cały głupi jestem w tej kwestii...
_________________
Pozdr
------
Ruff
 
 
kamgru
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lut 03, 2009 11:39 pm   

Ja mam zalecenie stosowania, ale nie stosuję ze względu na rozbieżne informacje i to co działo się z oczami po nich maksymalne przekrwienie i ból. Dwa za dużo tych leków:)
 
 
Frisson 


Rok wykrycia SR: 2007
Dołączyła: 08 Maj 2007
Posty: 429
Skąd: Lubaczów
Wysłany: Pią Lut 06, 2009 8:08 am   

Słyszałam, że Betoptic ma zły wpływ na serce.
_________________
"Nie chodzi o to by być zdrowym, ale o to, żeby nauczyć się żyć z własnymi chorobami."
 
 
 
DEDAL 

Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 191
Wysłany: Pią Lut 06, 2009 9:01 pm   

Betaman to samo o Betoptik z tż róznicą ze Betaman mniej podrażnia i jest łagodniejszy dla oka
_________________
"Być nie mieć"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: