KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
SR a wzrok u dzieci
Autor Wiadomość
Mira 


Rok wykrycia SR: 2008
Dołączyła: 24 Paź 2011
Posty: 11
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Kwi 10, 2012 6:13 pm   SR a wzrok u dzieci

Witajcie.
Tak się zastanawiam jak to jest z tym nieszczęsnym stożkiem, jakie jest prawdopodobieństwo że moje potomstwo będzie również miało stożek? Szukałam jakiś konkretnych danych ale są one bardzo rożne.
Jak to jest z Waszym potomstwem, myśleliście o tym czy będzie ono miało to samo co my?
Pozdrawiam serdecznie
 
 
 
maxwell 

Rok wykrycia SR: 2009
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 29
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto Kwi 10, 2012 8:04 pm   

Raczej znikome, na szczęście. Od kiedy czytam fora na temat, nie spotkałem się aby ktoś się żalił aby jego dzieci odziedziczyły stożek.
Naukowcy mówią, że jest jakaś zależność genetyczna. Ale na pewno nie jest tak, że dzieci w prostej linii dziedziczą stożek rogówki po matce czy ojcu.
 
 
frond 

Rok wykrycia SR: 1999
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 49
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 10, 2012 11:53 pm   

Temat był poruszany w wątku pt. "Dziedziczenie stozka" - polecam niektóre posty. Mając na uwadze część postów z w/w wątku, publikacje znalezione w internecie i własne doświadczenia, skłaniają mnie do osobistego przekonania, że prawdopodobieństwo wystąpienia stożka rogówki u zstępnych osoby mającej to schorzenie jest dużo większe, niż dla ogółu populacji.
Generalnie przydałyby się jakieś wiarygodne statystyki medyczne dotyczące dziedziczenia stożka rogówki, ale wyobrażam sobie, że może być z tym problem - raz, że do niedawna było "słabo" z diagnozowaniem SR, dwa, nie przypominam sobie, żeby ktoś mnie pytał, czy ktoś z moich przodków miał SR (czego nie da się już jednoznacznie stwierdzić), a jeśli nawet, to nikt tego nie zapisał - zdaje się, że gdyby nawet sytuacja była jasna to i tak nie ma w Polsce systemu (i komuś b. zależy, żeby go nie było), gdzie można by odnotować taki fakt, gdzie byłyby wpisywane i przetwarzane dane dot. występujących chorób. A może ktoś zna jakieś (przynajmniej fragmentaryczne) statystyki dot. częstości "przechodzenia" SR na potomków?
 
 
Mira 


Rok wykrycia SR: 2008
Dołączyła: 24 Paź 2011
Posty: 11
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro Kwi 11, 2012 1:13 pm   

No właśnie ciężko o jakiś konkret.
Kiedyś poznałam babkę ( koło 50), SR meega zaawansowany, syn tej Pani 25 lat SR w oku lewym duży w prawym mniejszy, wnuczka 4 latka astygmatyzm.
I teraz pytanie, czy to czysty przypadek czy jednak jest szansa na to że to świństwo dostaną w spadku dzieci?!
Pytałam o to swoją Panią doktor, powiedziała że jest bardzo mało danych na ten temat.
Zastanawiam się, bo moi dziadkowie i pradziadkowie nosili okulary, moja Mama i jej brat także noszą okulary ale nie mają stwierdzonego SR.
Moja siostra astygmatyzm.
Więc coś w tych genach chyba jest.
Pytam o to wszystko bo staramy się z mężem o dziecko i teraz zastanawiam się jaka jest szansa, że niestety będzie miało ten nieszczęsny bonus po mnie:(
 
 
 
Michal87 

Rok wykrycia SR: 2005
Dołączył: 22 Wrz 2010
Posty: 25
Wysłany: Śro Kwi 11, 2012 1:45 pm   

Ja bym się tak bardzo nie przejmował, za 15 lat jak dorosną nasze dzieci to stożek to będzie bułka z masłem, przynajmniej taką mam nadzieję :wink:
 
 
pokens


Rok wykrycia SR: 1999
Dołączył: 29 Mar 2012
Posty: 35
Wysłany: Śro Kwi 11, 2012 3:22 pm   

ja włąśnie pytałam sie o to Wylegały w senie o ciąże po przeszczepie i czy moje dzicko moze tez miec stozek on mi tam wypienił liczby tych sowich pacjetów i chyba 2 dzieci i to w lini po ojcu maja tez SR

ale myślę że nie ma się co martwić na zapas tylko jak chcesz miec dziciaczka to sobie bachnijcie :mrgreen:

ale ja na przykład szukałam w swojej rodzinie jakis niewidomych bo widadomo że w tamtych czasach mogli by nie rozpoznac Sr i wtedy byli by ślepi i nie znalazłam nikogo w rodzinie ani w jednej ani z drugiej strony no i moi rodzice, rodzeństwo i dziadkowie nie maja zadnych chorób oczy ewentualnie to ze starości gorzej widzą
 
 
marcin_lublin 

Rok wykrycia SR: 2009
Dołączył: 07 Sty 2010
Posty: 38
Wysłany: Śro Kwi 11, 2012 5:52 pm   

Jest to dziedziczne niestety, ale nie ma prostego dziedziczenia , ze MUSI ktores dziecko zachorowac. Moj brat niestety choruje podobnie jak ja. To bardzo załamujące.

zreszta nawet wykipedia daje wam potzrebne informacje, nie ma co gdybac:

'Odnotowano również predyspozycje genetyczne do stożka rogówki[23], takie jak przypadki zachorowań u obydwu bliźniaków jednojajowych oraz, w pewnych rodzinach, występowanie choroby z pokolenia na pokolenie[24]. Częstość występowania choroby wśród osób blisko spokrewnionych nie jest dokładnie ustalona. Według badań wskaźnik dla tej grupy waha się pomiędzy 6 a 19%[25], czyli o wiele wyżej niż wśród osób niespokrewnionych.'

Możemy popracowac nad statystyka na bazie tego forum, przygotowac odpowiednie ankiety, moglbym w wolnej chwili sie tym zajac, jakby duza grupa uczestniczyla to cosby z tego bylo.
 
 
pokens


Rok wykrycia SR: 1999
Dołączył: 29 Mar 2012
Posty: 35
Wysłany: Śro Kwi 11, 2012 6:22 pm   

no ale z tego nie wynika ze jest to choroba dzidziczna
 
 
marcin_lublin 

Rok wykrycia SR: 2009
Dołączył: 07 Sty 2010
Posty: 38
Wysłany: Śro Kwi 11, 2012 7:14 pm   

pokens napisał/a:
no ale z tego nie wynika ze jest to choroba dzidziczna

jesli w populacji jest wskaznik 1 na 1000 osob, a u osob spokrewnionych nawet 6-19 % to jak myslisz o czym to swiadczy?
jak pisalem wczesniej jest wyrazona mocno dziedzicznosc, podloze genetyczne, ale nie jest to jakas stwierdzona pojedyncza mutacja genu tylko wykazywano mutacje roznych genów, co decyduje o tym, ze nie KAZDY rodzic ze stozkiem ma dziecko ze stozkiem, i nie kazdy chory ma rodzenstwo ze stozkiem, jednak w granicach do 10% chorych ze stozkiem ma w rodzinie chorego ze stozkiem! jest to bardzo duzo biorac pod uwage fakt , ze w populacji wystepuje czestosc 1 na 1000 , a wiec 0,1 %, 10% do 0,1 % w populacji, mam nadzieje , ze wyjasnilem....jest wiele chorób o nie do konca poznanym podlozu , ktore sa w jakis sposob dziedziczone, a ze mutacja dotyczy wielu miejsc w genotypie nie sa to choroby dziedziczne,sa to choroby o zlozonym podlozu, nieznanym czesto podlozu....dodaj do tego fakt, ze moga byc osoby w rodzinie , ktore do konca zycia maja po prostu mniejszy czy wiekszy astygmatyzm i nie rozpoznano im nigdy stozka....

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11978762
 
 
pokens


Rok wykrycia SR: 1999
Dołączył: 29 Mar 2012
Posty: 35
Wysłany: Śro Kwi 11, 2012 7:42 pm   

dobra teraz już zrozumiałam w takim tłumaczeniu :wink:

a co do ankiety to dobry pomysł :cool:
 
 
joannakowalik11 

Rok wykrycia SR: 2011
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 47
Wysłany: Śro Cze 05, 2013 7:46 pm   

maxwell napisał/a:
Raczej znikome, na szczęście. Od kiedy czytam fora na temat, nie spotkałem się aby ktoś się żalił aby jego dzieci odziedziczyły stożek.
Naukowcy mówią, że jest jakaś zależność genetyczna. Ale na pewno nie jest tak, że dzieci w prostej linii dziedziczą stożek rogówki po matce czy ojcu.

NIESTETY STOZEK R.JEST DZIEDZICZNY I TO W 1-J LINII
 
 
ania_kielce 


Rok wykrycia SR: 2004
Dołączyła: 07 Cze 2005
Posty: 517
Skąd: K I E L C E
Wysłany: Czw Sty 09, 2014 9:10 am   

joannakowalik11 napisał/a:
NIESTETY STOZEK R.JEST DZIEDZICZNY I TO W 1-J LINII


Nie ma badań mówiących o tym czy SR jest dziedziczny ani skąd się bierze.
_________________
 
 
robby37 

Rok wykrycia SR: 1994
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 42
Skąd: Turek/Wielkopolskie
Wysłany: Nie Sty 12, 2014 4:42 pm   

JESLI STOZEK JEST DZIEDZICZNY TO JA GO MAM W ii LINII, A DOKŁADNIE PO BABCI
 
 
kaczor

Rok wykrycia SR: 2013
Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 236
Wysłany: Pon Sty 13, 2014 6:59 pm   

pokens napisał/a:
dobra teraz już zrozumiałam w takim tłumaczeniu :wink:

a co do ankiety to dobry pomysł :cool:

Szukanei takiej zaleznosci jest trudne, bo na przyklad osoby spokresniowne czetso maja podobne zwyczaje dietetyczne albo mieszkaja w tych samych miejscach.
9-16% rownei dobrze moze wynikac z takich czynnikow a nie genow, typowe choroby dziediczne czesto maja duzo wyzsza wystepowalnosc u potomstwa
 
 
alicarter 

Rok wykrycia SR: 2000
Dołączył: 05 Sie 2012
Posty: 48
Skąd: Przemyśl
Wysłany: Pią Sty 17, 2014 2:27 pm   

ania_kielce napisał/a:
joannakowalik11 napisał/a:
NIESTETY STOZEK R.JEST DZIEDZICZNY I TO W 1-J LINII


Nie ma badań mówiących o tym czy SR jest dziedziczny ani skąd się bierze.

SR to genetyczna choroba. W mojej rodzinie ma go ojciec, moich dwóch braci, no i ja.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: