KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: ania_kielce
Czw Paź 22, 2009 7:40 am
stozek rogowki stadium 2
Autor Wiadomość
Sysiek 

Rok wykrycia SR: 1993
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Sędziszów Młp.
Wysłany: Wto Maj 24, 2011 3:13 pm   

Witam!
mateusz2905 miałem podobną sytuację co Ty jeśli chodzi o odwołanie od decyzji o niepełnosprawności. Procedura złożenia odwołania wygląda o ile dobrze pamiętam tak: Po komisji powiatowej, po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności masz 14 dni na odwołanie od decyzji tej komisji, w przypadku gdy się nie zgadzasz z postanowieniem komisji. Składając odwołanie (2 egzemplarze) przez powiat do wojewódzkiej w pierwszej kolejności, powiatowa komisja zostaje ponownie zwołana (w ciągu siedmiu dni) w tym składzie, który Ci wcześniej orzekał o niepełnosprawności. Jeżeli komisja w dalszym ciągu podtrzymuje w mocy decyzję (z którą się nie zgadzasz), czyli jej nie zmienia, wówczas przesyłana jest cała dokumentacja z odwołaniem (automatycznie) do województwa – a ta z kolei wzywa na komisję właśnie do województwa. Co ważne, weź ze sobą dokumentację, jeśli w ciągu tego czasu, tj. od ostatniej komisji do czasu komisji wojewódzkiej miałbyś jakieś badania, dodatkowe zaświadczenia to koniecznie weź ze sobą. Myślę, że będzie dobrze dla Ciebie, powodzenia
Pozdrawiam Krzysiek
 
 
 
mateusz2905

Rok wykrycia SR: 2010
Dołączył: 16 Lis 2010
Posty: 7
Wysłany: Wto Maj 24, 2011 8:31 pm   

aha, a jakie Twoim zdaniem badania były by najlepsze? właśnie dziś zapisałem się do okulistki na wizyte ma mi zrobic ogolne badania i chcialbym zeby napsiala mi jakiś komentarz odnośnie tego czy wada się pogłębia czy nie..myśle że to ważna kwestia jest;)
Widze ze jesteś z Sędziszowa, też stawałeś na komisji w Rzeszowie? jak tak to mógłbyś mi napisać jaki stopien Ci wtedy dali (umiarkowany tak?) i jaką masz wadę czy masz tez tak jak ja lepsze jedno oko a drugie gorsze?
pozdrawiam
 
 
Sysiek 

Rok wykrycia SR: 1993
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Sędziszów Młp.
Wysłany: Śro Maj 25, 2011 9:01 am   

Tak stawałem w Rzeszowie na komisji wojewódzkiej. Odwoływałem się od decyzji powiatowej komisji przyznającej mi lekki stopień – gdzie w latach wcześniejszych miałem orzeczony umiarkowany stopień. Odwoływałem się, bo bardzo mi zależało na zatrudnieniu. Byłem zatrudniony właśnie z racji posiadania umiarkowanego stopnia, mając lekki pracodawca miałby podstawy do rozwiązania umowy ze mną,
Jeśli chodzi o komisję w Rzeszowie to przynajmniej miałem lekarza specjalistę chorób oczu, która po przestudiowaniu dokumentacji medycznej, wywiadzie ze mną i przebadaniu, zmieniła decyzję o lekkim stopniu na decyzję o umiarkowanym stopniu.
Co do oczu to jedno lewe mam po przeszczepie przeprowadzonym w 1999 r. w Warszawie, na które widzę słabiutko – z soczewką czytam ledwo trzecią linijkę na tablicy – a bez soczewki - to szkoda mówić. Natomiast na drugim prawym oku mam stożek, noszę twardziela, widzę tak nim jakieś 80-90% i to oko pełni u mnie główną rolę oczka na świat :)
Co do wizyty u okulisty to powiedz mu, że złożyłeś odwołanie od decyzji powiatowej do wojewódzkiej, myślę, że okulista będzie wiedział co Ci napisać :wink:
Pozdrawiam Krzysiek
 
 
 
mateusz2905

Rok wykrycia SR: 2010
Dołączył: 16 Lis 2010
Posty: 7
Wysłany: Śro Maj 25, 2011 10:09 am   

to widzę, że Ty masz gorzej ode mnie, więc być może właśnie dlatego mi lekarz nic nie dał, mimo iż mam w 2 oku też stożka, to mał zaledwie -2 więc w ich kryterium widze dobrze, no nic ale zobaczymy w Rzeszowie, dzieki za wszelakie info;)))
 
 
rafal 

Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 22 Lis 2006
Posty: 47
Skąd: Bytom
Wysłany: Śro Maj 25, 2011 7:44 pm   

witam,
jakie są korzyści (udogodnienia) z orzeczonego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności?
_________________
Rafał
 
 
mateusz2905

Rok wykrycia SR: 2010
Dołączył: 16 Lis 2010
Posty: 7
Wysłany: Czw Maj 26, 2011 9:03 am   

to zależy ile masz, lat, jak jesteś studentem, to na uczelni możesz dostać stypendium, kwota zależna od uczelni, możesz starać się o zasiłek pielęgnacyjny, tańsze przejazdy na pkp i pks...;)
 
 
Sysiek 

Rok wykrycia SR: 1993
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Sędziszów Młp.
Wysłany: Czw Maj 26, 2011 11:03 am   

Hej, może tak, posiadam umiarkowany stopień (który zawdzięczam oczywiście moim oczkom :cool: ) i wymienię te ulgi, pomoc z których na chwilę obecną korzystam:
1. ulga 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego (PKS, PKP), na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych, gdy zabieram „przewodnika” ze sobą ma zniżkę na bilet 95 % - ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U.02. Nr 175. Poz. 1440 z poźn. zm.),
2. dzięki umiarkowanemu stopniowi czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Mam też prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.
Osobie zaliczonej m.in. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje
dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym - Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.10, Nr 214. Poz. 1407 j.t.),
3. zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł - Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U.09, Nr 175, Poz. 1362 z późn. zm.),
To tak mniej więcej to z czego ja „korzystam”.
Jeszcze tak dopiszę, że po za tym kiedyś jako student korzystałem z pomocy PFRONu przy dofinansowaniu do czesnego oraz przy zakupie komputera w ramach programu Komputer dla Homera.
Pozdrawiam Krzysiek
 
 
 
rafal 

Rok wykrycia SR: 2004
Dołączył: 22 Lis 2006
Posty: 47
Skąd: Bytom
Wysłany: Pon Maj 30, 2011 1:15 pm   

dzięki za odpowiedź. Niestety studentem już nie jestem. Wolałbym nie pokazywać w firmie zaświadczenia o niepełnosprawności. Upomnienie się o 7 godzinny dzień pracy skończyłoby się wypowiedzeniem.
Mam lekki stopień niepełnosprawności i praktycznie żadnych ulg.
Pozdrawiam
_________________
Rafał
 
 
Wojnar 

Rok wykrycia SR: 2010
Dołączył: 14 Lip 2010
Posty: 6
Skąd: Tuliszków/Wrocław
Wysłany: Wto Cze 07, 2011 9:15 am   

Co do ulg to dodam jeszcze, że komunikacja miejska jest za darmo. Przynajmniej we Wrocławiu :)

Mam pytanie co do przewodnika. Czy wystarczy kierowcy pokazać, że mam st. umiarkowany ze względu na oczy i mogę wskazać dowolną osobę jako przewodnika ?

Na razie jestem w trakcie łatwienia renty (chociaż wątpię...) jednak proszę Cię Sysiek przybliż mi sprawę z zasiłkiem pielęgnacyjnym ? jakieś wymogi (np. wynagrodzenie rodziców) muszę spełnić czy tylko podanie złożyć ? Zaznaczę, że studiuję i pobieram już stypendium 280zł.
 
 
 
mateusz2905

Rok wykrycia SR: 2010
Dołączył: 16 Lis 2010
Posty: 7
Wysłany: Śro Cze 08, 2011 8:21 pm   stożek

Witam, ja chciałem tylko napisać, że byłem na komisji odwoławczej i udało się dostać lekki stopień, co prawda niewiele mi on daje, ale dobre i to... swoja drogą pytanie do studentów, czy jest może ktoś kto ma lekki stopień i podzieli się czy ma jakieś profity z tego? pozdro xD
 
 
Sysiek 

Rok wykrycia SR: 1993
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Sędziszów Młp.
Wysłany: Czw Cze 09, 2011 10:51 am   

Witam! Odnośnie ostatniego mojego postu w punkcie trzecim małe sprostowanie, tj. kwestię zasiłku pielęgnacyjnego – reguluje ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.06. Nr 139 Poz. 992 j.t.).

Wojnar z tego co się orientuję zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł i przysługuje niezależnie od wysokości dochodów:
1. niepełnosprawnemu dziecku,
2. osobie w wieku powyżej 16 roku życia ze znacznym stopniem niepełnosprawności
3. osobie, która ukończyła 75 lat (jeżeli nie jest uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego przysługującego w związku z pobieraniem świadczeń emerytalno - rentowych),
4. osobie powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności pod warunkiem, że niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Wydaje mi się, że ten czwarty punkt będzie Cię najbardziej interesował.
Ja już dawno temu składałem taki wniosek o zasiłek i tylko informuję MOPS o tym, że kończy mi się termin na decyzji o stopniu niepełnosprawności, że składam wniosek na komisję o przyznaniu mi stopnia, w związku z czym mam ciągłość w wypłacaniu świadczenia.
Składasz wniosek w MOPS-ie właściwym ze względu na miejsce Twojego zamieszkania.
Do wniosku musisz dołączyć:
1. orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności, albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
2. ksero dowodu osobistego.
Podejdź do najbliższego MOPSu, najlepiej tam gdzie mieszkasz, tam panie na pewno udzielą Ci wyczerpującej informacji.

Kupując bilet dla siebie i dla przewodnika okazuję legitymację wystawioną przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Ja dostaję 37 % zniżki, natomiast przewodnik 95 %. Dokumentami poświadczającymi uprawnienie do korzystania z tych ulg jest właśnie moja legitymacja zarówno dla mnie jako osoby niepełnosprawnej jak i przewodnika (zawsze w razie „w” mam przy sobie dowód osobisty oraz kopię orzeczenia). Pytasz Wojnar Czy wystarczy kierowcy pokazać, że posiada się st. umiarkowany ze względu na oczy i czy można wskazać dowolną osobę jako przewodnika ? Myślę, że tak, w przepisach jest tylko mowa, że taką osobą – przewodnikiem może być m.in. osoba, która ukończyła 13 lat, tak, że spokojnie może nią być np. znajomy, który czeka na autobus jak Ty.
Poniżej podaję rozporządzenia, które mówią właśnie o dokumentach poświadczających uprawnienia do ulgowych przejazdów:
1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 października 2002 r.w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. Nr 179 poz. 1495; z późn. zm.),
2. Rozporządzeni Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 marca 2008 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego ( Dz.U. z dnia 1 kwietnia 2008 r. Nr 56, poz. 340) .

Pozdrawiam Krzysiek :cool:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: