KERATOCONUS Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Gogle na basen
Autor Wiadomość
JestemMichal 

Rok wykrycia SR: 2007
Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 119
Skąd: London, UK
Wysłany: Wto Sty 20, 2009 3:05 pm   Gogle na basen

Krótkie pytanie w temacie gogli do pływania: z gąbką czy z silikonem?

Pierwsze nie chronią najlepiej przed dostawaniem się do oka wody. Drugie, dobrze dobrane nie przepuszczą nawet kropli wody ale działają na zasadzie przyssawki.

I zagwozdka - co jest gorsze: woda w oku czy wysysanie go? ;-)
_________________
Intacs subiektywnie | Stożek wg Dr Lombardi
 
 
Ruff 

Rok wykrycia SR: 1999
Dołączył: 16 Gru 2008
Posty: 32
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Sty 21, 2009 1:13 am   

Ja używam "przyssawkowych", choć też niepokoi mnie ten efekt w kontekście stożka, ale nie wyobrażam sobie pływania w takich, które przepuszczają wodę. Bałbym sie wypłukania soczewki...
Może jakiś lekarz mógłby coś na ten temat powiedzieć...
_________________
Pozdr
------
Ruff
 
 
piotr3005 

Rok wykrycia SR: 2008
Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 37
Skąd: chorzów
Wysłany: Śro Sty 21, 2009 8:10 am   

Witam!!!
jestem trenerem pływania i wypowiadam sie jako pływak. To czy sie woda dostaje do oko to jest tylko dobór okularków. Wśród pływaków jawiększą popularnością cieszą się okularki które nie maja ani gąbek ani silikonu same "szkiełka" firm arena lub speedo (wg mnie arenki lepsze) tylko krawędzie sa lekko pokryte silikonem. jak dobierać okularki? Przyjść do sklepu otworzyć opakowanie (sprzedawca musi pozwolić) i przyłóż pojedynczo do oka, nie powinnieneś mocno dociskać aby sie przyssały do oczodołu i im trudniej zdjąć (dobrze przyssane ale bez przesady) tym lepiej dopasowane. Następnie wyreguluj sobie przy pomocy "noska" i gumki i pamietaj gumka nie ma dociskać okularków tylko przytrzymywać na glowie. Dobrze okularki zawsze sie lekko przyssają i nie puszczaja wody kwestia doboru są różne modele i różne oczodoły i musisz dobrać. Pływacy po wielu próbach dobieraja okularki. W okularkach wytwarza się podciśnienie więc dla SR może mieć jakieś znaczenie ciekawe czy robili badania ale setki tysięcy ludzi pływa i choruje niewielu. Podciśnienie jest zbyt małe aby dla oka zaszkodzić i jak juz mówiliśmy wiązania koalogenowe rogówki mają znaczenie. Bardziej mnie bolały oczy po wodzie chlorowanej niz od okularków. Ale ciekawy temat i mysle że rzeczywiście powinni zrobić badania nad związkiem.

pozdrawiam

pozdrawiam
 
 
damdam 
składak


Rok wykrycia SR: 1999
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 143
Skąd: 50°91' N, 15°73' E
Wysłany: Śro Sty 21, 2009 9:33 am   

Sam ostatnio się zastanawiałem nad kupnem okularków. I oprócz tych standardowych oglądałem także takie trochę większe, niby jak narciarskie gogle ale z oddzielonymi częściami na oboje oczu. Tak sobie myślałem, że chyba je łatwiej dopasować i ewentualne mocniejsze zaciśnięcie gumki nie powoduje wrzynania się krawędzi okularków w oczodoły. Krawędzie w tych większych opierają się na kościach czaszki.
... A jak się w nich pływa? Może ktoś wie.
_________________
pozdrowionka Damian
 
 
 
piotr3005 

Rok wykrycia SR: 2008
Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 37
Skąd: chorzów
Wysłany: Śro Sty 21, 2009 12:00 pm   

Jak juz pisałem wczesniej okularki muszę być jak najmniesze, gogle to tylko moda niedosyć,że sa drogie to jest gorzej dopasować. Nie dopasowuje sie okularków naciągiem gumki!!! tylko dopasowaniem okularu do oczodołu im lepiej sie przyssie tym lepiej. Zobaczycie, że im prostszy model areny czy speedo to lepszy a bajery typu nie parujące, lustrzanki, gogle to tylko bajer aby podnieść cenę.

pozdrawiam
 
 
JestemMichal 

Rok wykrycia SR: 2007
Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 119
Skąd: London, UK
Wysłany: Śro Sty 21, 2009 3:08 pm   

piotr3005 napisał/a:
Jak juz pisałem wczesniej okularki muszę być jak najmniesze, gogle to tylko moda niedosyć,że sa drogie to jest gorzej dopasować. Nie dopasowuje sie okularków naciągiem gumki!!! tylko dopasowaniem okularu do oczodołu im lepiej sie przyssie tym lepiej. Zobaczycie, że im prostszy model areny czy speedo to lepszy a bajery typu nie parujące, lustrzanki, gogle to tylko bajer aby podnieść cenę.

Piotrze, może i te malutkie łatwiej dopasować ale pływać w nich to trochę jak jeździć Ferrari po stolicy. Gogle takie jak chociażby te są duże, nie ograniczają wizji, nie zaparowywują i są przede wszystkim wygodne. Za parę groszy więcej mają filtr UV, lusterka a są i takie, w których można sobie szkieł z korekcją zażyczyć. Po to jest robionych kilka modeli by każdy dobrał sobie takie, jakie mu pasują. W kwestii dopasowania bez zawracania sobie głowy gumką się absolutnie zgadzam ale w zyciu nie polecałbym sportowych okularków komuś, komu nie zależy na tym by dopłynąć na drugi koniec basenu jak najszybciej. Malutkie okularki są po prostu niewygodne na dłuższą metę. Zupełnie jak sportowe auta.

Schodzimy jednak z tematu. ;-)
_________________
Intacs subiektywnie | Stożek wg Dr Lombardi
 
 
Ruff 

Rok wykrycia SR: 1999
Dołączył: 16 Gru 2008
Posty: 32
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Sty 23, 2009 1:13 am   

Dzięki piotrek3005 za rady. To śmieszna, ale dotychczas mocno naciągałem gumkę w moich okularkach - banalna sprawa a się człowiek nie zastanowi i odruchowo robi głupotę. Dziś byłem na basenie i ją poluzowałem tak, żeby tylko trzymała okularki na głowie i jest super. Okularki nadal wody nie przepuszczają ale obawa przed "wysysaniem" stożka dużo mniejsza, bo efekt jest ledwo odczuwalny.
_________________
Pozdr
------
Ruff
 
 
ania60 

Rok wykrycia SR: 2009
Dołączyła: 21 Maj 2009
Posty: 9
Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 11:17 am   

Czy ktoś może wie po jakim czasie można chodzić na basen po CCL
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: